Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Leczenie i pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Sylwia Brodniewska 13.09.2023Aktualizacja: 13.09.2023

Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa na działanie wielu czynników zewnętrznych. Najczęściej pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Niekiedy występują również krostki. Taka skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a w wielu przypadkach włączenia leczenia. Dowiedz się, kiedy należy udać się do dermatologa i jak zmniejszyć dolegliwości ze strony skóry.


tradzik-rozowaty-dieta-suplementacja-pielegnacja
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest trądzik różowaty?
  2. Jak rozpoznać trądzik różowaty?
  3. Trądzik różowaty – leczenie
  4. Co zaostrza trądzik różowaty?
  5. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym 

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (rosacea) to choroba zapalna skóry, która występuje jedynie u osób dorosłych. Najczęściej pojawia się u kobiet po 30. roku życia, które wcześniej mogły się zmagać z pękającymi naczynkami na skórze twarzy. Trądzik różowaty występuje w kilku odmianach, które różnią się między sobą wyglądem zmian. Wyróżnia się postaci:

  • rumieniową z widocznymi naczynkami krwionośnymi,

  • grudkowo-krostkową,

  • przerostowo-naciekową,

  • ziarniakowatą.

Niekiedy trądzik różowaty występuje w postaci atakującej okolice oczu. Jest ona dużo trudniejsza do rozpoznania, ponieważ objawy przypominają zapalenie spojówek. Towarzyszy im pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Objawy trądziku różowatego są zdecydowanie inne niż trądziku zaskórnikowego. Początkowo na skórze pojawia się zaczerwienienie, jednak nie jest ono utrwalone. Najczęściej staje się widoczne w wyniku sytuacji stresowych, spożywania gorących lub pikantnych potraw, picia alkoholu, gwałtownych zmian temperatury czy nieprawidłowej pielęgnacji, czyli stosowania kosmetyków, które drażnią skórę. Pamiętaj jednak, że pojawienie się tych objawów nie musi od razu u Ciebie oznaczać rozwoju trądziku różowatego. Podobnie reaguje skóra wrażliwa czy naczynkowa, dlatego baczna obserwacja swojego ciała jest bardzo ważna, bo pozwala wcześnie zauważyć początkowe zmiany chorobowe. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie rozwój trądziku różowatego, koniecznie skonsultuj to z dermatologiem.

W dalszym etapie rozwoju trądziku różowatego rumień staje się bardziej widoczny i towarzyszy skórze przez cały czas. Dodatkowo mogą się pojawić wysypka, grudki, a także uczucie swędzenia i pieczenia skóry. Po latach występowania zmian mogą wystąpić nacieki skórne, które nieleczone czasem przechodzą w rhinophymę, czyli w przerost nosa. Przypomina on kształtem kalafior, jest mocno zaczerwieniony i wymaga leczenia chirurgicznego. Wczesne rozpoznanie pozwala włączyć odpowiednie leczenie i pielęgnację.

Trądzik różowaty – leczenie

Wszelkie zmiany na skórze, tym bardziej te, które utrzymują się długo, warto konsultować z dermatologiem. Dzięki szybkiej diagnozie może on dobrać odpowiednie leczenie, które przyniesie zadowalające efekty w krótszym czasie. Długotrwałe zmiany poza samą pielęgnacją powinny być leczone farmakologicznie. W zmniejszaniu ich widoczności stosowane są:

  • maści z kwasem azelainowym,

  • produkty na bazie metronidazolu,

  • nadtlenek benzoilu,

  • antybiotykoterapia. 

Zastosowanie leczenia ma za zadanie zmniejszyć objawy trądziku różowatego, ponieważ jego całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Dobrze dobrana pielęgnacja i farmakologia pozwala pozostawić chorobę w remisji. Pamiętaj również, że bardzo ważna jest systematyczność i cierpliwość. Maść na trądzik różowaty zazwyczaj jest nakładana codziennie, gdyż ten sposób może zapewnić oczekiwane efekty. Często samo leczenie trwa kilka miesięcy czy nawet rok, a nie ma gwarancji, że zmiany nie powrócą po zaprzestaniu stosowania maści czy leków doustnych. 

Dermatolodzy mogą również zalecić włączenie izotretynoiny, która jest stosowana w leczeniu trądziku u dorosłych. Jest to lek, który może poprawić stan skóry, zmniejszyć zmiany, ale jednocześnie należy bardzo pilnować zaleceń lekarskich, ponieważ ma on ogromny wpływ na cały organizm. Antybiotyk na trądzik różowaty należy stosować w towarzystwie probiotyku, aby nie zniszczyć mikroflory jelitowej. Cera trądzikowa z pojawiającymi się niedoskonałościami często wynika z zaburzonej pracy jelit, dlatego warto wspierać leczenie spożywaniem zdrowych szczepów bakterii.

Co zaostrza trądzik różowaty?

Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko pojawienia się rumienia, warto wiedzieć, co go powoduje. W przypadku trądziku różowatego kluczowy wpływ na stan skóry mają:

  • spożywanie pikantnych i gorących potraw,

  • opalanie się,

  • gorące kąpiele, korzystanie z sauny,

  • gwałtowne zmiany temperatury (przechodzenie z klimatyzowanego pomieszczenia na ostre słońce),

  • stres i silne emocje,

  • alkohol,

  • silnie działające kosmetyki,

  • detergenty,

  • stosowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów,

  • niektóre produkty spożywcze (czekolada, kakao, nabiał).

Na wiele tych czynników masz duży wpływ. Latem należy stosować kremy z wysokimi filtrami, a twarz warto chronić czapką czy kapeluszem. Dieta w trądziku różowatym pozwala uszczelnić naczynia krwionośne, zmniejszyć rumień i przywrócić naruszoną barierę lipidową. Powinna być bogata w źródła witaminy C (czerwoną paprykę, natkę pietruszki), kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie) oraz witaminę E (oliwę, pomidory).

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym 

Skóra z trądzikiem wymaga odpowiedniej pielęgnacji, której celem jest zmniejszenie zaczerwienień, uszczelnienie bariery hydrolipidowej i ograniczenie dolegliwości, takich jak świąd, pieczenie i uczucie gorąca. Kosmetyki powinny być delikatne, bez substancji zapachowych i barwników, które często są alergizujące. Powinny natomiast zawierać składniki poprawiające kondycję skóry i zmniejszające rumień, jak: kwas hialuronowy, ceramidy, kwas azelainowy, witamina C, miłorząb japoński, rutyna, kasztanowiec czy arnika górska. Krem na trądzik różowaty może być również przeznaczony do cery naczyniowej. 

Skórę warto chronić przed działaniem słońca, wody morskiej, chlorowanej, wiatru, mrozu, a także klimatyzacji i ogrzewania. Jeśli odczuwasz dyskomfort, warto stosować do nawilżania wodę termalną lub delikatny hydrolat. Można je aplikować nawet kilka razy dziennie. Olejek z drzewa herbacianego na trądzik różowaty może pomóc w zmniejszaniu stanów zapalnych, ujędrnieniu skóry i jej ukojeniu. Pamiętaj jednak, aby nie stosować go w wysokich stężeniach, ponieważ może powodować podrażnienie skóry.

Źródła
  1. A. Czarnecka, J. Tymicka, Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2005, 3, s.156–160.
  2. P. Brzeziński, Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4, nr 4, s. 263–272.
  3. M. Noszczyk, Kosmetologia lecznicza i pielęgnacyjna, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.