Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Trening EMS – czym jest i jakie ma wskazania?

Emilia Kruszewska30.07.2021Aktualizacja: 02.07.2023

Trening EMS, czyli elektrostymulacja, to metoda polegająca na napinaniu mięśni za pomocą wysyłanych impulsów elektrycznych. Sprawdź, jakie są zalety i wady treningu. Poznaj przeciwwskazania do ćwiczeń EMS.


trening-ems-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-efekty
pixabay.com

Polecane

cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
pompki-damskie-jak-je-prawidlowo-robic
Fitness
2 min.
Pompki damskie - jak je prawidłowo robić?
29.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
Spis treści
  1. Czym są ćwiczenia EMS?
  2. Wskazania do treningu EMS
  3. Zalety i wady treningu EMS
  4. Trening EMS – przeciwwskazania
  5. Zasady bezpiecznych ćwiczeń EMS

Czym są ćwiczenia EMS?

Ćwiczenia EMS, czyli trening z elektrostymulacją, stanowią stosunkową nowość w branży fitness, choć od lat stosowane są w fizjoterapii. Do przeprowadzenia treningu niezbędne jest założenie specjalnego kombinezonu jedno- lub dwuczęściowego, do którego podpięte są elektrody. Imitowane impulsy elektryczne stymulują mięśnie, zwiększając ich wysiłek. Trening EMS nie polega na spoczynku w kombinezonie, który za nas wykonuje trening. Sprzęt zakładamy do ćwiczeń, które realizujemy według założonego planu, np. sesje na mięśnie brzucha, wzmocnienie pleców, barków czy ćwiczenia siłowe na mięśnie nóg. W porównaniu do klasycznego treningu elektrody EMS wywołują aż 100 razy więcej skurczów mięśni. Zaletą kombinezonu jest swoboda wykonywanych w nim ruchów.

Optymalny trening EMS powinien trwać od 30 do 40 minut. Liczba spalonych kalorii zależy od intensywności wykonywanych ćwiczeń i mocy przesyłanych impulsów.

Wskazania do treningu EMS

Wskazaniem do podjęcia treningu EMS jest przywrócenie funkcji motorycznej i pełnego zakresu ruchu wybranej partii ciała rehabilitowanego pacjenta. Impulsy wspomagają ćwiczenia fizyczne i skracają czas rekonwalescencji. Przynoszą przy tym ulgę w bólach pourazowych. Metoda ta zalecana jest ponadto dla osób, które borykają się z zanikiem mięśni powstałym jako skutek urazu lub kontuzji. Sesja EMS znajduje zastosowanie również w przypadku sportowców. Wskazaniem do jej praktykowania jest rozgrzewka przed zawodami lub intensywnym treningiem. W tym wypadku EMS przyczynia się do pobudzenia mięśni i zwiększenia ich napięcia, co w rezultacie przekłada się na lepsze wyniki wysiłkowe. Trening EMS jest zasadny również w przypadku osób, które w krótkim czasie oczekują widocznych efektów w poprawie sylwetki i ogólnej kondycji. Pierwsze wyniki ćwiczeń EMS widoczne są już po miesiącu regularnych, cotygodniowych treningów.

Zalety i wady treningu EMS

Liczne badania potwierdzają zasadność treningu EMS i jego pozytywny wpływ na poprawę funkcjonalności mięśni. Jakie zalety ma stosowanie prądów interferencyjnych podczas treningu?

  • Działanie przeciwbólowe, poprzez stymulację mięśni głębokich.

  • Redukcja amnezji mięśniowej.

  • Przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.

  • Ograniczenie czasu trwania treningu przy jednoczesnym zwiększeniu jego efektywności.

  • Wzmocnienie stawów i poprawa ich ruchomości.

  • Przyspieszenie procesów regeneracji.

  • Niskie ryzyko wystąpienia kontuzji.

  • Możliwość doboru intensywności impulsów elektrycznych do potrzeb trenującego.

Dużą zaletą treningu EMS jest łatwość wykonywanych zadań. W trakcie sesji realizowany jest zestaw prostych ćwiczeń, z którymi z powodzeniem poradzi sobie osoba początkująca. Trening ponadto równolegle angażuje aż 8 grup mięśniowych. Podczas ćwiczeń bez EMS angażujemy 2–3 grupy mięśniowe.

Trening EMS nie jest pozbawiony wad. Główny zarzut stawiany tej metodzie dotyczy wystąpienia ryzyka zaburzeń koordynacji mięśniowo-nerwowej i prawidłowej motoryki.

Osoby decydujące się na trening EMS powinny pamiętać, że nie może on być traktowany jako alternatywa dla aktywności fizycznej. Ćwiczenia EMS nie zastąpią klasycznego treningu i naturalnej aktywacji mięśni. Trening nie sprawdzi się również w przypadku, jeśli twoim celem jest utrata tkanki tłuszczowej lub idealnie płaski brzuch bez twojego zaangażowania. Dlatego przed decyzją o założeniu kombinezonu skonsultuj swoje oczekiwania i kondycję wyjściową z trenerem lub fizjoterapeutą.

Trening EMS – przeciwwskazania

Trening EMS ma kilka przeciwwskazań, są to m.in.: padaczka, metalowe implanty, gorączka, menstruacja, stany zapalne organizmu. Metoda nie jest zalecana dla osób z chorobami serca, układu krążenia, w przypadku nowotworów, przepukliny i miażdżycy. Ćwiczenia w kombinezonie EMS nie powinny być również praktykowane przez chorujących na schorzenia układu oddechowego i nerwowego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do treningu EMS jest ciąża i rozrusznik serca. Wątpliwości związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia treningu EMS należy konsultować z lekarzem.

Zasady bezpiecznych ćwiczeń EMS

Zanim włożysz kombinezon do EMS, pamiętaj o wykonaniu rozgrzewki przed treningiem. Ćwiczenia powinny być realizowane pod okiem doświadczonego trenera personalnego, a poziom ich trudności dopasowany do Twojej kondycji. Konstrukcja kombinezonu EMS jest bezpieczna, a optymalna waga nie przeciąża stawów i mięśni. Elektrody nie mogą mieć kontaktu z czaszką i bezpośrednio z przednią i tylną częścią klatki piersiowej. W przeciwnym razie wysyłane impulsy mogą skutkować zaburzeniami w pracy mózgu i serca.

Źródła
  1. A. Rutkowska-Kucharska, A. Siemieński, A. Wit, J. Gajewski, K. Buśko, P.M. McGinnis, R. Michnik, S. Winiarski, Biomechanika w sporcie i ćwiczeniach ruchowych, Edra Urban & Partner, 2021.
  2. M. Boyle, Nowoczesny trening funkcjonalny, Wydawnictwo Galaktyka, 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.