Czym są ćwiczenia EMS?
Ćwiczenia EMS, czyli trening z elektrostymulacją, stanowią stosunkową nowość w branży fitness, choć od lat stosowane są w fizjoterapii. Do przeprowadzenia treningu niezbędne jest założenie specjalnego kombinezonu jedno- lub dwuczęściowego, do którego podpięte są elektrody. Imitowane impulsy elektryczne stymulują mięśnie, zwiększając ich wysiłek. Trening EMS nie polega na spoczynku w kombinezonie, który za nas wykonuje trening. Sprzęt zakładamy do ćwiczeń, które realizujemy według założonego planu, np. sesje na mięśnie brzucha, wzmocnienie pleców, barków czy ćwiczenia siłowe na mięśnie nóg. W porównaniu do klasycznego treningu elektrody EMS wywołują aż 100 razy więcej skurczów mięśni. Zaletą kombinezonu jest swoboda wykonywanych w nim ruchów.
Optymalny trening EMS powinien trwać od 30 do 40 minut. Liczba spalonych kalorii zależy od intensywności wykonywanych ćwiczeń i mocy przesyłanych impulsów.
Wskazania do treningu EMS
Wskazaniem do podjęcia treningu EMS jest przywrócenie funkcji motorycznej i pełnego zakresu ruchu wybranej partii ciała rehabilitowanego pacjenta. Impulsy wspomagają ćwiczenia fizyczne i skracają czas rekonwalescencji. Przynoszą przy tym ulgę w bólach pourazowych. Metoda ta zalecana jest ponadto dla osób, które borykają się z zanikiem mięśni powstałym jako skutek urazu lub kontuzji. Sesja EMS znajduje zastosowanie również w przypadku sportowców. Wskazaniem do jej praktykowania jest rozgrzewka przed zawodami lub intensywnym treningiem. W tym wypadku EMS przyczynia się do pobudzenia mięśni i zwiększenia ich napięcia, co w rezultacie przekłada się na lepsze wyniki wysiłkowe. Trening EMS jest zasadny również w przypadku osób, które w krótkim czasie oczekują widocznych efektów w poprawie sylwetki i ogólnej kondycji. Pierwsze wyniki ćwiczeń EMS widoczne są już po miesiącu regularnych, cotygodniowych treningów.
Zalety i wady treningu EMS
Liczne badania potwierdzają zasadność treningu EMS i jego pozytywny wpływ na poprawę funkcjonalności mięśni. Jakie zalety ma stosowanie prądów interferencyjnych podczas treningu?
Działanie przeciwbólowe, poprzez stymulację mięśni głębokich.
Redukcja amnezji mięśniowej.
Przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.
Ograniczenie czasu trwania treningu przy jednoczesnym zwiększeniu jego efektywności.
Wzmocnienie stawów i poprawa ich ruchomości.
Przyspieszenie procesów regeneracji.
Niskie ryzyko wystąpienia kontuzji.
Możliwość doboru intensywności impulsów elektrycznych do potrzeb trenującego.
Dużą zaletą treningu EMS jest łatwość wykonywanych zadań. W trakcie sesji realizowany jest zestaw prostych ćwiczeń, z którymi z powodzeniem poradzi sobie osoba początkująca. Trening ponadto równolegle angażuje aż 8 grup mięśniowych. Podczas ćwiczeń bez EMS angażujemy 2–3 grupy mięśniowe.
Trening EMS nie jest pozbawiony wad. Główny zarzut stawiany tej metodzie dotyczy wystąpienia ryzyka zaburzeń koordynacji mięśniowo-nerwowej i prawidłowej motoryki.
Osoby decydujące się na trening EMS powinny pamiętać, że nie może on być traktowany jako alternatywa dla aktywności fizycznej. Ćwiczenia EMS nie zastąpią klasycznego treningu i naturalnej aktywacji mięśni. Trening nie sprawdzi się również w przypadku, jeśli twoim celem jest utrata tkanki tłuszczowej lub idealnie płaski brzuch bez twojego zaangażowania. Dlatego przed decyzją o założeniu kombinezonu skonsultuj swoje oczekiwania i kondycję wyjściową z trenerem lub fizjoterapeutą.
Trening EMS – przeciwwskazania
Trening EMS ma kilka przeciwwskazań, są to m.in.: padaczka, metalowe implanty, gorączka, menstruacja, stany zapalne organizmu. Metoda nie jest zalecana dla osób z chorobami serca, układu krążenia, w przypadku nowotworów, przepukliny i miażdżycy. Ćwiczenia w kombinezonie EMS nie powinny być również praktykowane przez chorujących na schorzenia układu oddechowego i nerwowego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do treningu EMS jest ciąża i rozrusznik serca. Wątpliwości związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia treningu EMS należy konsultować z lekarzem.
Zasady bezpiecznych ćwiczeń EMS
Zanim włożysz kombinezon do EMS, pamiętaj o wykonaniu rozgrzewki przed treningiem. Ćwiczenia powinny być realizowane pod okiem doświadczonego trenera personalnego, a poziom ich trudności dopasowany do Twojej kondycji. Konstrukcja kombinezonu EMS jest bezpieczna, a optymalna waga nie przeciąża stawów i mięśni. Elektrody nie mogą mieć kontaktu z czaszką i bezpośrednio z przednią i tylną częścią klatki piersiowej. W przeciwnym razie wysyłane impulsy mogą skutkować zaburzeniami w pracy mózgu i serca.
- A. Rutkowska-Kucharska, A. Siemieński, A. Wit, J. Gajewski, K. Buśko, P.M. McGinnis, R. Michnik, S. Winiarski, Biomechanika w sporcie i ćwiczeniach ruchowych, Edra Urban & Partner, 2021.
- M. Boyle, Nowoczesny trening funkcjonalny, Wydawnictwo Galaktyka, 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.