Co to jest twerkowanie?
Twerk dance narodził się w Nowym Orleanie w latach 80. ubiegłego stulecia. Swoje korzenie ma w muzyce bounce, jest bardzo charakterystyczną figurą taneczną dla hip-hopu. To charakterystyczny ruch polegający na odchyleniu do tyłu bioder i szybkim, ale rytmicznym poruszaniu pośladkami. Twerk to tylko jeden z ruchów tanecznych wchodzących w skład hip-hopowych układów choreograficznych. Samo słowo twerk to zlepek słów twist, czyli kręcić work it, czyli „pokaż to, co w tobie najlepsze” lub „jerk”, czyli „trząść”.
Jak twerk dance zyskał popularność? W 2013 roku Miley Cyrus – wówczas wschodząca gwiazda sceny muzycznej – wykonała twerk podczas rozdania nagród MTV. W internecie zaroiło się od instrukcji i filmików z twerkującymi tancerzami. Od tamtej pory twerking stał się jednym z kultowych stylów tanecznych, a zajęcia, podczas których można nauczyć się tego, jak seksownie potrząsać pupą, są w stałym programie każdej siłowni i szkoły tańca.
Twerkowanie krok po kroku
Na zajęciach z profesjonalnym trenerem tańca szybko opanujesz twerkowanie. Nauka w grupie to również świetna zabawa. Jeśli jednak nie masz w swojej okolicy szkoły oferującej naukę twerk dance, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś opanowała ruchy samodzielnie. Nie będzie to proste, bo błędy będziesz musiała korygować sama, ale jest możliwe. Trening będzie trwał jakiś czas, ale tutaj nie tylko umiejętność twerkowania się liczy. Najważniejsze są korzyści, jakie płyną z regularnych ćwiczeń. Pamiętaj, że twerkowanie jest techniką, którą każda z nas może interpretować po swojemu. Tempo i pozycja, w jakiej twerkujesz, to kwestia indywidualna.
Rozgrzewka
Przed każdym treningiem należy zrobić rozgrzewkę. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zapobiegają bolesnym zakwasom. Włącz muzykę i do dzieła! Zacznij od krótkiej serii pajacyków – rozgrzewka nóg przyda się, ponieważ pozycja do twerku to półprzysiad. Utrzymanie ciała w tej pozycji dłużej wymaga odpowiedniego rozgrzania mięśni. Skoro będziesz pracować miednicą, to należy ją do tego odpowiednio przygotować. Chodzi o to, aby poprawić ruchomość stawów i rozciągnąć mięśnie. Pomogą w tym proste ćwiczenia – na przykład kręcenie kółek i ósemek biodrami. Zwiększaj zakres ruchów w miarę kolejnych sesji treningowych.
Ważnym elementem rozgrzewki do twerku jest ćwiczenie polegające na wypychaniu miednicy – najpierw do tyłu, potem do przodu. Po kilku seriach poczujesz, że mięśnie są rozgrzane i odpowiednie przygotowane do dalszych ćwiczeń.
Twerkowanie – nauka w domu
Ćwiczenia domowe zaczynamy od wykonania prawidłowego półprzysiadu. Zwróć uwagę na to, aby nogi były rozstawione na szerokość większą niż szerokość twoich barków. Dociśnij stopy do podłoża – stopy i palce powinny do niego przylegać. Stopy ustaw pod kątem, tak aby palce były skierowane na zewnątrz. Ugięte kolana powinny być wysunięte nie dalej niż do linii palców u stóp. Wyprostuj plecy i napnij mięśnie brzucha. Jeśli poczujesz, że potrzebujesz podeprzeć ręce na biodrach rękami, zrób to. Kiedy ustawisz się w prawidłowej pozycji rozluźnij pośladki, mięśnie nie mogą być napięte. To pozycja podstawowa to twerku – musisz czuć, że stoisz stabilnie, aby przejść do właściwego ćwiczenia.
Znajdując się w półprzysiadzie odchyl pośladki do tyłu – tak daleko, jak ci się uda. Na początek możesz je odchylić minimalnie – jeśli czujesz kłucie lub ból w części krzyżowej kręgosłupa, cofnij lekko biodra. W miarę gdy będziesz trenować, zauważysz, że gibkość twojej miednicy wzrasta. Klatkę piersiową pochyl lekko do przodu. Pora na finał – zacznij rytmicznie poruszać pośladkami do przodu i w tył. Nie zrażaj się, jeśli na początku nie będzie ci się to udawać jak tancerkom na teledyskach. Opanowanie płynności ruchów i umiejętność dostosowania tempa do rytmu muzyki to kwestia wprawy. Osiągniesz to tylko podczas regularnych treningów.
Jakie korzyści przynosi twerkowanie?
Twerk to nie tylko seksowny taniec – zanim opanujesz tę umiejętność, twoje ciało wykona sporo pracy. Regularne treningi pięknie wyrzeźbią twoje ciało. Pośladki unoszą się i nabiorą ładnego kształtu, uda i łydki wzmocnią się. Mniej oczywiste efekty to zmiany w obwodach talii i bioder – naturalna konsekwencja regularnych treningów mięśni brzucha i pleców. Twerkowanie jest świetnym ćwiczeniem dla kobiet, które chcą wysmuklić te partie ciała. Ile kalorii spalasz podczas twerkowania? W zaledwie kwadrans możesz spalić nawet 100 kalorii.
Czy są jeszcze inne efekty twerkowania? Opanowanie tej umiejętności podnosi koordynację ciała i… samoocenę. Zyskasz pewność siebie i lepiej poznasz swoje ciało. Poza tym to doskonała zabawa, która pozwala szybko rozładować stres. Organizm wydziela endorfiny, a ty czujesz się zmęczona, ale szczęśliwa. Nawet jeśli nie będziesz chciała zademonstrować swoich umiejętności na parkiecie, to świadomość, że poruszasz się jak tancerka, z pewnością pozytywnie wpłynie na sposób, w jaki postrzegasz samą siebie.
- D. Moncel E. Beginning hip-hop dance, wyd. Human Kinetics.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.