Uczucie gorąca – najczęstsze przyczyny
Uderzenia gorąca są bardzo powszechnym, aczkolwiek niezbyt przyjemnym zjawiskiem. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Mogą pojawiać się nagle i być związane z silnym stresem. Przyczyn uderzeń gorąca może być jednak znacznie więcej.
Uderzenia gorąca są zazwyczaj kojarzone z menopauzą. Jest to słuszne założenie, ale ten objaw ma wiele innych przyczyn, ponieważ nie pojawia się wyłącznie u dojrzałych pań. Z uczuciem gorąca mają do czynienia także mężczyźni oraz kobiety w każdym wieku. Jakie są tego przyczyny?
Uderzenia gorąca w klimakterium
Nawet jeśli w przypadku starszych kobiet uderzenia gorąca mogą być spowodowane klimakterium, czyli menopauzą, warto o tym porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu. Klimakterium potrafi być bardzo uciążliwe, dlatego nie warto się męczyć. Istnieją skuteczne sposoby łagodzenia tej i innych dolegliwości związanych z menopauzą, jak choćby: wahania nastroju, suchość skóry lub nadmierna potliwość. Te objawy są skutkiem zaniku czynności jajników, które przestają produkować estrogeny, czyli żeńskie hormony.
Gdy wraz z silnym uczuciem gorąca pojawiają się nocne poty, a kobieta jest w dojrzałym wieku, wiele pań nabiera pewności, że mają do czynienia z nadchodzącym klimakterium. Czasami okazuje się jednak, że dolegliwości wynikają także z choroby ogólnoustrojowej, na przykład schorzenia tarczycy. Stąd ważne, aby nie dokonywać diagnozy samemu i udać się do lekarza, który oprócz badania poziomu hormonów płciowych zleci sprawdzenie hormonów tarczycowych.
Uczucie gorąca w nadczynności tarczycy
Uczucie gorąca może oznaczać chorobę tarczycy, szczególnie wskazywać na nadczynność. Oprócz uderzeń gorąca innymi objawami wskazującymi na nadczynność tarczycy są:
bezsenność,
rozdrażnienie,
kołatanie serca,
spadek wagi,
łamanie się paznokci,
wypadanie włosów,
nieregularne miesiączkowanie.
Nadczynność tarczycy jest chorobą spowodowaną nadwyżką hormonów tarczycowych w stosunku do potrzeb organizmu. Pełnią one niezwykle ważną funkcję w organizmie, ponieważ wpływają na metabolizm. Poza tym gruczoł ten odpowiada za regulację układu nerwowego, rozrodczego, a także za przemianę materii.
Uczucie gorąca jako reakcja na ostre potrawy
Uczucie gorąca, szczególnie w obrębie twarzy, może pojawić się w wyniku spożycia ostrych potraw, alkoholu lub kofeiny. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem pikantnych przypraw lub używek ciało gwałtownie się nagrzewa i pokrywa potem. Człowiek dostaje wypieków na policzkach i rękach. Jakie przyprawy najczęściej rozgrzewają ciało? Są to między innymi: kurkuma, imbir, cynamon, pieprz, curry, ostra papryka czy kardamon.
Uczucie gorąca a stres i nerwica
Kolejną przyczyną uderzeń gorąca może być stres, który wywołuje także pojawienie się gwałtownych potów. W takich przypadkach częścią ciała, która poci się najszybciej, są dłonie. Uczucie gorąca pojawia się nagle, prowadząc organizm do pełnej mobilizacji. Przykładem stresujących sytuacji mogą być: trema przed egzaminem, uczucie wstydu, stres przed pierwszą randką. Niekiedy pojawiają się także silny niepokój, duszności. Fala gorąca, która się pojawia w takich sytuacjach, jest spowodowana wyrzutem adrenaliny i noradrenaliny, czyli hormonów, które stawiają organizm w pełnej gotowości. Jeśli dodatkowo pojawia się silne uczucie lęku, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ można doprowadzić się do nerwicy lub napadów lękowych.
W przypadku nerwicy dodatkowymi objawami pojawiającymi się obok uczucia gorąca są: gul w gardle, kołatanie serca, ból głowy, zlewne poty, a nawet omdlenia.
Uczucie gorąca a PMS
PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, występuje kilka dni przed pojawieniem się okresu. Charakteryzuje się występowaniem bardzo wielu objawów, zarówno psychicznych, jak i somatycznych. Wśród nich najbardziej charakterystyczne są: smutek, drażliwość, gniew, agresja, problemy z jelitami, zatrzymanie wody w organizmie czy właśnie silne uderzenia gorąca wraz z potami zlewnymi. W trakcie PMS uczucie gorąca pojawia się szczególnie w nocy i potrafi kobietę skutecznie wybudzić.
Uczucie gorąca w klatce piersiowej
Wiele osób skarży się na uczucie gorąca, pieczenie oraz ucisk w klatce piersiowej. Może być to związane z problemami pulmonologicznymi. Jeśli w dodatku występuje kaszel, warto skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia takich chorób, jak: gruźlica, astma, zapalenie płuc czy guz. W takich wypadkach lekarz zleca najczęściej wykonanie RTG, a także spirometrię, bronchoskopię, a dodatkowo badanie serca.
Uczucie gorąca w klatce piersiowej może być także związane ze stresem. Długotrwałe objawy przechodzą często w nerwicę, która dodatkowo objawia się zawrotami głowy, uciskiem w klatce piersiowej, drętwieniem rąk lub całego ciała. Objawy są bardzo podobne jak przy zawale serca, a więc nie należy ich bagatelizować. Dlatego, jeśli nastąpi ucisk i uczucie gorąca w klatce piersiowej, warto wykonać EKG, aby wykluczyć zawał mięśnia sercowego. Dodatkowo dobrze jest wykonać podstawowe badania krwi oraz badanie hormonów tarczycowych.
Uczucie gorąca w stopach
Uczucie gorąca w stopach, czyli tzw. gorące podeszwy stóp, którym dodatkowo towarzyszy dokuczliwy ból pięty, to objaw zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy. Jest to bardzo powszechne schorzenie ortopedyczne, które często pojawia się u osób aktywnych, na przykład biegaczy. Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki łącznej. Jest niezwykle wytrzymałe. Znajduje się na całej długości stopy – od pięty do palców. Pełni ono ważną funkcję, ponieważ napina się podczas stawiania każdego kroku. Schorzenia nie warto bagatelizować – powikłaniem mogą być: stale nasilający się ból, zaburzenia biomechaniki, a także narośl kostno-stawowa.
- A. Lewiński, Menopauza bez tajemnic, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2006.
- A. Lewiński, Nadczynność i niedoczynność tarczycy, Przewodnik Lekarza, vol. 5 10/2002.
- A. Clark David, T. Beck Aaron, Zaburzenia lękowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
- B. K. Buchanan, D. Kushner, Plantar fasciitis, National Library of Medicine, May 20, 2022.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.