account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 2 min.

Uczulenie na hybrydę – co jest przyczyną alergii i jak radzić sobie z jej objawami?

Katarzyna Grzyś-Kurka29.10.2021Aktualizacja: 18.10.2023

Zdobienie paznokci z wykorzystaniem hybrydy jest obecnie tak popularnym zabiegiem manicure i pedicure, że kobiety wykonują go zarówno w salonach kosmetycznych, jak i samodzielnie. Niestety hybryda nie pozostaje obojętna dla skóry dłoni i paznokci. Jak objawia się alergia na ten produkt? W jaki sposób ją leczyć? Czy można zapobiec rozwojowi uczulenia?


uczulenie-na-hybryde-jak-wyglada-jak-sie-go-pozbyc
pexels.com

Polecane

alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
jak-wygladaja-testy-na-alergie-pokarmowe
Zdrowie
1 min.
Testy na alergie pokarmowe – jak wyglądają i w jaki sposób się do nich przygotować?
14.05.2021
objawy-nietolerancji-glutenu-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie
1 min.
Objawy nietolerancji glutenu u dzieci i dorosłych
21.01.2022
uczulenie-na-nikiel-jakie-sa-objawy-czego-unikac
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na nikiel - jakie są objawy? Czego unikać?
28.10.2021
Spis treści
  1. Uczulenie na hybrydę – co jest przyczyną alergii?
  2. Uczulenie na hybrydę – objawy alergii
  3. Czy można samodzielnie złagodzić objawy uczulenia na hybrydy?
  4. Jak wyleczyć uczulenie na hybrydę?

Uczulenie na hybrydę – co jest przyczyną alergii?

Lakier hybrydowy, wykorzystywany do stylizacji paznokci, łączy w sobie zwykły lakier ze składnikami, które pod wpływem światła LED lub UV stają się twarde i odporne na uszkodzenia. Niestety związki te nie są obojętne dla skóry i w około 3 proc. przypadków powodują alergię kontaktową. Są to przede wszystkim:

  • 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA),

  • 2-hydroxypropyl methacrylate (HPMA),

  • tetrahydrofurfuryl methacrylate (THFMA),

  • Ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA).

Do rozwoju uczulenia po hybrydach dochodzi, gdy skóra ma długotrwały kontakt z haptenami (substancjami o małej masie cząsteczkowej). Jeśli organizm jest nadwrażliwy, wówczas nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z czynnikiem drażniącym. Skutkiem tego są charakterystyczne dla alergii kontaktowej objawy skórne.

Zagrożenie rozwoju uczulenia na lakiery hybrydowe jest większe, jeśli:

  • zbyt często stylizujesz paznokcie,

  • nieprawidłowo wykonujesz zabieg (naruszasz strukturę naturalnej płytki paznokciowej, ranisz wycinane skórki),

  • stosujesz lampę o mocy mniejszej niż 35 watów, co hamuje procesy chemiczne podczas utwardzania hybrydy;

  • stosujesz lakiery hybrydowe ze składnikami uczulającymi.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Uczulenie na hybrydę – objawy alergii

Objawy uczulenia na hybrydę są typowe dla alergii kontaktowej. Zmiany występują przede wszystkim na dłoniach. Jeśli jednak w Twoim przypadku reakcja immunologiczna przebiega dynamicznie – możesz spodziewać się nie tylko alergii skórnej w obrębie dłoni, ale także na całym ciele.

Alergia na hybrydę może się objawiać:

  • zaczerwienieniem skóry przy paznokciach,

  • wystąpieniem na palcach i pod płytką paznokciową pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym,

  • pieczeniem, bólem i świądem palców,

  • rumieniem na dłoniach i ciele (może temu towarzyszyć grudkowata wysypka, która przypomina rumień nagły, zwany również trzydniówką),

  • opuchlizna dłoni,

  • łamliwość i rozwarstwianie się paznokci,

Do rzadkich objawów (występujących u 1 proc. kobiet korzystających z lakieru hybrydowego) należą: łuszczenie i pekanie skóry (nierzadko połączone z krwawieniem), świąd nosa i powiek, obrzęk naczynioruchowy, pokrycie pęcherzami całego tułowia. Ze względu na dużą lotność substancji znajdujących się w lakierze hybrydowym możesz również spodziewać się nieżytu nosa, podrażnienia gardła, a w skrajnych przypadkach nawet astmy oskrzelowej.

Czy można samodzielnie złagodzić objawy uczulenia na hybrydy?

Jeśli wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna po zabiegu stylizacji paznokci z wykorzystaniem hybrydy, wówczas możesz stosować emolienty do każdej kąpieli. Są to substancje, które pokrywają skórę ochronną warstwą, która zapobiega przenikaniu czynników drażniących i alergenów w głąb tkanki. Są one bezpieczne nawet dla noworodków z atopowym zapaleniem skóry, dlatego stosuj je bez obaw.

Przy ostrych stanach zapalnych, w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty, ukojenie może Ci przynieść kąpiel w krochmalu, a także stosowanie wilgotnych okładów, balsamu z kalaminy (preparatu z tlenkiem cynku i żelaza) i płynu Burowa (roztworu zasadowego octanu glinu). Zwróć również uwagę na naturalne środki łagodzące: miętę, rzepik, rumianek, mające właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Stosuj okłady z naparów, by nieco zmniejszyć ból i pieczenie.

Jak wyleczyć uczulenie na hybrydę?

Jeśli podejrzewasz u siebie objawy charakterystyczne dla uczulenia na hybrydy – skontaktuj się z lekarzem alergologiem. Po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu fizykalnym zleci wykonanie testu płatkowego. Polega on na przyklejeniu do skóry plastra nasączonego alergenem. Jeśli już w drugiej dobie pojawią się pęcherze lub stan zapalny, będzie to potwierdzenie uczulenia na hybrydy.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów alergicznych w przyszłości, zrezygnuj ze stylizacji paznokci z wykorzystaniem lakierów tego typu lub zastąp je takimi o hipoalergicznym składzie. Po ograniczeniu kontaktu skóry z substancjami drażniącymi poprawa zwykle następuje w ciągu czterech tygodni.

Jeśli na Twojej skórze pojawiły się stany zapalne, wówczas lekarz może zalecić smarowanie piekących, swędzących i pękających fragmentów maścią z glikokortykosteroidami (działają immunosupresyjne i przeciwalergicznie). W wypadku wystąpienia ostrego wyprysku kontaktowego rozważ fotochemioterapię PUVA. Jest to zabieg polegający na naświetlaniu ciała promieniowaniem UVA po zażyciu środków fotouczulających.

Źródła
  1. N. Mnich, K. Kordus, Związek produktów do zdobienia paznokci z występowaniem reakcji alergicznej i podrażnieniowej wśród kobiet poddających się stylizacji paznokci, [w:] K. Kordus (red.), Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Wydawnictwo WSEiT, Poznań 2019, s. 109–122.
  2. U. Ptaszek-Rohde, Bezpieczeństwo i skuteczność działania preparatów do stylizacji i pielęgnacji paznokci, 2020, nr 1, s. 81–82.
  3. A. Fedorczak, J. Jamroz-Brzeska, Wyprysk kontaktowy alergiczny spowodowany przez akrylany zawarte w produktach do manicure długotrwałego, „Alergia, Astma, Immunologa” 2020, nr 25 (4), s. 187–191.
  4. A. Kaszuba i in., Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry – zalecane standardy postępowania, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, t. 3, nr 5, s. 347–358.
  5. K. Kiewlicz, Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Barzkowice 2017, s. 23–26.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.