Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.

Co zrobić, gdy pojawi się uczulenie po ugryzieniu komara?

Paulina Bulek17.02.2023Aktualizacja: 13.10.2023

Zdecydowanie komary można zaliczyć do tych owadów, które potrafią zepsuć każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu w letni dzień. Ich ukąszenie powoduje najczęściej powstanie swędzącego bąbla w miejscu ugryzienia. Niestety czasami przeradza się w poważniejszą reakcję alergiczną.


uczulenie-na-komary-jak-wyglada-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
alergia-na-roztocza-jak-sobie-radzic-objawy
Zdrowie
2 min.
Alergia na roztocza - jak sobie radzić? Objawy
28.10.2021
uczulenie-na-truskawki-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na truskawki - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czy ugryzienie komara może uczulać?
  2. Jak wygląda uczulenie na komary?
  3. Jak leczyć uczulenie na komary?
  4. Jak odróżnić ugryzienie komara od uczulenia?
  5. Jakie są sposoby ochrony przed ukąszeniami komarów?

Czy ugryzienie komara może uczulać?

Ugryzienie przez samicę komara najczęściej powoduje powstanie bąbla. Jest to niewielka opuchlizna, która dość uciążliwie swędzi. Pojawia się ona u większości ludzi i nie ma negatywnych konsekwencji dla organizmu.

Bąbel jest łagodną reakcją immunologiczną na skutek wprowadzenia przez komara śliny do organizmu człowieka. Zawiera ona wiele alergenów, które mogą u niektórych osób wywołać silną reakcję uczuleniową. Należą do nich:

  • substancja, która zapobiega krzepnięciu krwi;

  • substancja, która przeciwdziała reakcjom obronnym organizmu.

Jak wygląda uczulenie na komary?

Najbardziej narażone na wystąpienie uczulenia na komary są osoby, które mają choroby układu immunologicznego, a także te ze stwierdzonymi chorobami skóry. W grupie ryzyka są także dzieci w wieku niemowlęcym, gdyż ich układ immunologiczny jest jeszcze słabo wykształcony i nie miał kontaktu z alergenami ze śliny komara.

Do podstawowych objawów uczulenia na komary należą:

  • napełnienie się bąbla powstałego w miejscu ukąszenia płynem surowiczym lub ropą,

  • pojawienie się w miejscu ukąszenia rumienia i uczucia ciepłej skóry,

  • wystąpienie gorączki i zawrotów głowy,

  • bolesność miejsca ukąszenia,

  • pojawienie się na skórze, w pobliżu miejsca ukąszenia, wysypki lub pokrzywki,

  • wystąpienie uogólnionej reakcji anafilaktycznej organizmu.

Można wykonać skórne testy alergiczne, by wyznaczyć poziom przeciwciał IgE we krwi, które określą poziom odporności organizmu przeciwko alergenom komarów.

Objawy uczulenia na komary nie rozwijają się tak gwałtownie, jak po użądlenia przez osę czy pszczołę – tutaj jest to raczej proces powolny. Można złagodzić objawy uczulenia, a w sytuacji, gdy objawy są bardzo uciążliwe i uogólnione, należy udać się po pomoc do lekarza. Objawy alergii na komary mogą być dość uciążliwe, jednak nie zagrażają życiu i zdrowiu. Jeśli wie się o swoim uczuleniu na komary, to należy zabezpieczać się przed ukąszeniami odzieżą wierzchnią i preparatami odstraszającymi te owady.

Jak leczyć uczulenie na komary?

Jeżeli wystąpi reakcja uczuleniowa ogólnoustrojowa, konieczne będzie udanie się do lekarza alergologa. Bardzo możliwe, że zaleci on wykonanie odczulania, czyli tzw. immunoterapii alergenowej. Zanim się ją wykona, trzeba zrobić odpowiednie badania. Cały proces odczulania może potrwać do kilku lat.

Miejscowo można złagodzić świąd, zaczerwienienie i obrzęk. W tym celu można zastosować na skórę preparaty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwhistaminowym. Należą do nich np. dimetynden lub hydrokortyzon. Konieczne jest nakładanie ich na zmienione miejsce kilka razy w ciągu dnia. 

W przypadku gdy miejsce ukąszenia jest silnie obrzęknięte i ciepłe, można okładać je kompresami z zimnej wody lub naparów ziołowych. Jeśli jest się w grupie ryzyka wystąpienia ogólnej reakcji alergicznej dla całego organizmu, można zażyć leki przeciwalergiczne.

Jeśli wystąpią bardzo silne objawy uczulenia na komary, takie jak duży i rozległy obrzęk, ropiejące bąble, zawroty głowy, nudności czy gorączka, należy skonsultować się z lekarzem.

Nie powinno stosować się w miejscu ukąszenia czy powstałych wokół niego zmian skórnych okładów z cebuli, soku z cytryny i spirytusu. Mogą działać drażniąco na zmiany i pogorszyć przebieg stanu chorobowego.

Jak odróżnić ugryzienie komara od uczulenia?

Ugryzienie komara najczęściej kończy się tylko na niewielkim, swędzącym bąblu, który znika samoistnie po kilku dniach. Natomiast może przerodzić się ono w reakcję uczuleniową, która ma dużo ostrzejsze objawy.

Przy uczuleniu sam bąbel zaczyna ropieć lub sączy się z niego płyn. Jest bolesny w dotyku. Mogą wystąpić: opuchlizna, wysypka, gorączka czy zawroty głowy. Taka reakcja uczuleniowa na ugryzienie komara może pojawić się w czasie od kilku minut do kilkunastu godzin od ukąszenia.

Jakie są sposoby ochrony przed ukąszeniami komarów?

Nie zawsze da się unikać miejsc, w których najczęściej bytują komary, takich jak lasy, łąki czy okolice jezior i rzek. Komary w dzisiejszych czasach pojawiają się też w parkach i w pobliżu osiedli zamieszkanych przez ludzi. Niektórych dopada w związku z tym entomofobia, czyli strach przed wszelkiego rodzaju insektami.

Aby uchronić się przed ukąszeniami komarów, warto nosić ubrania, które zakrywają całe ciało, można też zastosować preparaty, które mają za zadanie odstraszać owady. Zaliczamy do nich mgiełki oraz spraye. Powinny zawierać w swoim składzie substancje takie jak: IR3535, DEET, ikarydyna, naturalne olejki eteryczne – eukaliptusowy, miętowy, cytronelowy czy lawendowy.

Można również na balkonie lub przed domem zasadzić rośliny, które odstraszają komary. Należą do nich np.:

  • komarzyca,

  • aksamitka,

  • pelargonia,

  • lawenda,

  • mięta,

  • melisa,

  • bazylia,

  • rozmaryn.


Do domowych sposobów na ugryzienie komarów można zaliczyć: okłady z czosnku, okłady z octu, przecieranie ugryzionego miejsca przeciętym liściem aloesu czy spożywanie witaminy B w celu odstraszenia komarów.

Źródła
  1. J. F. Cantillo i in., Immunological Aspects of the Immune Response Induced by Mosquito, International Archives of Allergy and Immunology, vol. 165, nr 4, 2014.
  2. A. Boroń-Kaczmarska i in., Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
  3. S. Singh i in., Insect bite reactions., Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology, Mar-Apr 79(2), 2013.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.