Uczulenie na orzechy – jak się objawia i jak mu zaradzić?
Orzechy są niezwykle wartościowym rodzajem pożywienia – doskonałym źródłem białka, a także cennych witamin i minerałów. Niestety, wiele osób nie może uwzględnić ich w swojej diecie. Wszystko za sprawą uczulenia na orzechy, które dotyczy dużej części społeczeństwa. Wywołuje ono dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego, a w skrajnych przypadkach powoduje wstrząs anafilaktyczny, czyli stan zagrażający życiu. Osoby uczulone obserwują u siebie również objawy skórne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat alergii na orzechy i jak poradzić sobie z tym problemem.
Polecane
Orzechy – wartości odżywcze
Orzechy to niezwykle wartościowy rodzaj pożywienia, który powinien znajdować się w zbilansowanej diecie ze względu na dużą zawartość białka, witaminy E oraz witamin z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak: żelazo, potas, fosfor, cynk, żelazo i magnez. Mają dużo kalorii – dla przykładu 100 g orzechów włoskich dostarcza ponad 650 kcal – jednak ich umiarkowane spożycie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wagi, a zawarte w nich tłuszcze nienasycone zmniejszają poziom całkowitego cholesterolu we krwi i tym samym chronią przed otyłością i miażdżycą oraz innymi chorobami układu krwionośnego. Oprócz tego poprawiają pamięć, a także pomagają utrzymać skórę w doskonałej kondycji.
Uczulenie na orzechy – skąd się bierze i kogo dotyczy problem?
Mimo wielu dobroczynnych właściwości orzechy to jeden z najpopularniejszych alergenów spożywczych. Uczulenie na ten rodzaj pożywienia dotyczy dużej części światowej populacji. Szacuje się, że nawet co czwarty Amerykanin może cierpieć na alergię na orzeszki ziemne, podczas gdy w Polsce częściej uczulają orzechy laskowe lub włoskie.
Alergia pokarmowa na orzechy to nic innego jak nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny alergen, w tym przypadku białka zawarte w orzechach. Zdrowy człowiek nie powinien w ogóle na nie reagować. Spożycie alergenu – czyli konkretnego rodzaju orzecha – uwalnia histaminę, substancję odpowiedzialną za wywoływanie uciążliwych symptomów, takich jak łzawienie oczu, wysypka czy katar sienny.
Uczulenie na orzechy – objawy
Alergia na orzechy powoduje szereg nieprzyjemnych objawów w postaci dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego. Należą do nich m.in.: biegunka, nudności, wymioty, zespół alergii jamy ustnej (tj. obrzęk warg, języka lub gardła) lub napady astmy. Wśród często występujących symptomów pojawiają się także świąd oraz pokrzywka kontaktowa, czyli zaczerwienienie skóry po bezpośrednim kontakcie z drażniącą substancją. Pamiętaj, że w każdym przypadku objawy mogą mieć nieco inny przebieg.
Uczulenie na orzechy – jak wyglądają objawy skórne?
Alergia pokarmowa staje się widoczna w zmianach skórnych, które powstają w różnych miejscach ciała. Zaczerwienione i obrzęknięte stają się okolice ust, jednak tzw. pokrzywka pojawia się także na nogach, rękach i plecach. Zmiany te mogą przybrać postać miejscowego zaczerwienienia lub wysypki. Są one nieestetyczne, a w dodatku towarzyszy im dokuczliwy świąd, który niekiedy utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Alergia na orzechy – czy jest groźna?
Silne uczulenie na orzechy może zagrażać zdrowiu i życiu, jeżeli wywoła tzw. wstrząs anafilaktyczny. Do objawów tej niebezpiecznej reakcji należą:
gwałtowny spadek ciśnienia krwi,
kaszel i duszności,
nudności i bóle brzucha,
nieżyt nosa,
chrypa,
wymioty.
Jeśli rozpoznasz u siebie lub u innej osoby symptomy wstrząsu anafilaktycznego, nie czekaj, ale natychmiast wezwij karetkę pogotowia. Nieudzielenie pomocy może mieć tragiczne konsekwencje. U osób bardzo silnie uczulonych nawet śladowa ilość orzechów w produktach spożywczych może wywołać zagrażające życiu objawy.
Uczulenie na orzechy – objawy u dzieci
Rodzice często obawiają się, że ich dzieci mogą mieć alergię na orzechy i profilaktycznie wykluczają je z diety maluchów. Jak się okazuje, jest to jednak duży błąd. Można serwować je – oczywiście w dostosowanej do wieku dziecka formie, np. pasty z orzechów nerkowca – od 6. miesiąca życia. Należy to robić rozważnie i pod kontrolą lekarza pediatry. Ten rodzaj pożywienia powinien znaleźć się w jadłospisie dziecka nie tylko po to, aby wykluczyć ewentualne reakcje alergiczne w przyszłości, lecz także ze względu na dobroczynny skład orzechów.
Uczulenie na orzechy – co robić?
Jeśli alergia na orzechy to problem, który Cię dotyczy, warto podjąć konkretne kroki, aby złagodzić jej objawy. Przede wszystkim musisz całkowicie wyeliminować orzechy ze swojej codziennej diety. Jeśli poszukujesz równie wartościowego rodzaju pożywienia, poszukaj źródła białka w ciecierzycy lub fasoli. W praktyce oznacza to, że trzeba czytać opakowania produktów spożywczych, ponieważ na wielu z nich znajduje się informacja „może zawierać śladowe ilości orzechów”. Pamiętaj, że w przypadku silnej alergii nawet nieznaczny kontakt z drażniącą substancją może wywołać przykre objawy.
Uczulenia na orzechy nie da się całkowicie wyeliminować, jednak możliwe jest leczenie jego objawów. W tym celu możesz sięgnąć po balsam lub krem, który złagodzi swędzenie i pozwoli szybciej pozbyć się wysypki lub pokrzywki.
- M. Bojanowska i in., Nietolerancje i alergie pokarmowe: przyczyny, diagnostyka i postępowanie żywieniowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, Lublin 2021.
- Ł. Durajski, Alergie. Fakty i mity, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- D. Myłek, Oswoić alergie: skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, Stowarzyszenie Larix, Warszawa 2020.
- A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.