Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Ugryzienie pchły – swędzący problem nie tylko zwierząt

Katarzyna Grzyś-Kurka02.06.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Pies zaczyna nerwowo gryźć grzbiet? Kot bardziej niż zwykle drapie się po szyi? Najprawdopodobniej w sierści domowych pupili zagościli niemile widziani osobnicy – pchły. Nie myśl jednak, że to kłopot, z którym zmagać się będzie wyłącznie zwierzę! Jeśli szybko nie pozbędziesz się pcheł, wkrótce i na Twojej skórze pojawią się swędzące krosty. I na to jest jednak rada – sięgnij po domowe sposoby, łagodzące objawy po ugryzieniu pchły.


ugryzienie-pchly-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
pexels

Polecane

swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
  1. Pchły – jak wyglądają i w jaki sposób kąsają?
  2. Jak wygląda ugryzienie pchły i jakie towarzyszą mu objawy?
  3. Domowe metody na ugryzienia pchły
  4. Czy opiekun zwierząt może uniknąć pogryzienia przez pchły?

Pchły – jak wyglądają i w jaki sposób kąsają?

Pchły dokuczały już dinozaurom. Jednak prehistoryczni przodkowie współczesnych gatunków byli dziesięciokrotnie więksi! Możesz więc poczuć ulgę, że insekty, które mogą ukąsić Cię dzisiaj, mają zaledwie 0,8–7 mm. Marne to jednak pocieszenie, biorąc pod uwagę, jak wiele nieprzyjemności dostarcza niepozorne ugryzienie pchły.

Jak właściwie rozpoznać pchłę, skoro jest tak mała? Jej cechami charakterystycznymi są odnóża przystosowane do pokonywania dużych odległości i brak skrzydeł. Jeśli dostrzeżesz na swojej skórze drobny, owalny kształt, jakby lekko spłaszczony po bokach, który jednym susem potrafi znaleźć się nawet 50 cm dalej – możesz mieć pewność, że to pchła.

Omawiany owad zadaje ukąszenia za pomocą narządu kłująco-ssącego, w który wyposażony jest jego aparat gębowy. Dzięki niemu sprawnie przebija się przez skórę, by dostać się do drobnych naczyń krwionośnych.

Jak wygląda ugryzienie pchły i jakie towarzyszą mu objawy?

Ugryzienie pchły pozostawia po sobie swędzący ślad w postaci różowej plamki, nierzadko wybrzuszonej i wyraźnie odznaczającej się od reszty powierzchni skóry. Na jej środku możesz również zauważyć czerwone nakłucie – to pozostałość po penetracji tkanki przez narząd kłująco-ssący.

Pchła przy najmniejszym ruchu ucieka, by uniknąć uśmiercenia. To dlatego najczęściej po jej ataku znajdziesz na ciele kilka, a nawet kilkanaście, ugryzień w małej odległości od siebie. U osób ze skłonnością do alergii i tych o bardzo wrażliwej skórze miejsca ukąszenia mogą mieć postać rozlewających się i nieregularnych rumieni lub pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym.

Silny świąd i ślady po ugryzieniach pchły utrzymują się przez kilka dni. Warto więc zastosować domowe sposoby na swędzenie skóry. W przeciwnym razie możesz ciągłym drapaniem doprowadzić do infekcji, która będzie wymagać interwencji medycznej.

Poza dokuczliwymi objawami związanymi z ugryzieniem pchły mogą przenosić niebezpieczne choroby zakaźne i pasożytnicze:

  • bartonelozę (inaczej chorobę kociego pazura),

  • tularemię,

  • tyfus plamisty,

  • tungiazę,

  • dżumę.

Domowe metody na ugryzienia pchły

Pogryzienie przez pchły wiąże się przede wszystkim z dokuczliwym świądem. Możesz nieco zmniejszyć jego intensywność, stosując okłady ziołowe z:

  • aloesu drzewiastego,

  • arcydzięglu litworu,

  • dziurawca zwyczajnego,

  • fiołka trójbarwnego,

  • koniczyny łąkowej,

  • lnu zwyczajnego,

  • lipy drobnolistnej,

  • mięty pieprzowej,

  • nagietka lekarskiego,

  • orzecha włoskiego.

Pomocne w łagodzeniu swędzenia mogą być okłady chłodzące, np. z liści kapusty. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne i sprawia, że dokuczliwe doznania są mniej intensywne. Natomiast zawarte w kapuście flawonoidy oraz witaminy K i C zmniejszają obrzęk i łagodzą stan zapalny.

Ponieważ pchły przenoszą wiele groźnych chorób, warto zdezynfekować miejsce ukąszenia. Możesz w tym celu zastosować wodę z octem jabłkowym.

Jeśli jesteś osobą o wyjątkowo wrażliwej skórze i w miejscu ukąszenia insekta pojawi się opuchlina – zastosuj okłady z sody. W tym celu rozpuść 2 łyżki proszku w szklance wody. Roztworem nasącz gazę lub wacik i przyłóż do skóry. Podobne właściwości mają okłady z octu spirytusowego 10%. Pamiętaj jednak, by przed nałożeniem go na spuchniętą część ciała rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1 : 1. W przeciwnym razie poparzysz ciało.

Jeśli nie udało Ci się wytrzymać świądu i rozdrapałaś rany – wykonaj okłady z cebuli. Przyspieszą gojenie i zapobiegną rozwojowi infekcji. 

Czy opiekun zwierząt może uniknąć pogryzienia przez pchły?

Walka z pchłami jest nierówna. Po pierwsze poruszają się zdecydowanie szybciej niż ich żywiciel, a po drugie rozmnażają się z dala od niego. Nawet jeśli pozbędziesz się wszystkich insektów z sierści psa czy kota, wkrótce znowu się pojawią. Kiedy bowiem nie żerują – bytują i rozmnażają się w zwierzęcym legowisku, dywanie, na kanapie i w fotelach.

Jeśli masz w domu czworonoga, musisz nie tylko regularnie szczotkować jego sierść, kąpać go i stosować weterynaryjne preparaty przeciw pchłom. Konieczne jest również dokładne sprzątanie przestrzeni w domu, ze szczególnym uwzględnieniem ciemnych i trudnodostępnych miejsc. Regularnie pierz wszystkie pokrycia kanap, foteli oraz dywany.

Warto, by w powietrzu unosił się na co dzień aromat mięty lub goździków. Pchły nie przepadają za tymi zapachami, więc prawdopodobnie poszukają innego żywiciela, który nie będzie dostarczał im tak przykrych wrażeń.

Choć powyższe metody nie dadzą Ci gwarancji, że żadna pchła więcej nie naruszy Twojego spokoju, z pewnością ryzyko to zostanie ograniczone.

Źródła
  1. D. Dwużnik, A. Bajer, Nie tylko pies zły, gdy gryzą go pchły, „Edukacja Biologiczna i Środowiskowa” 2018, nr 4, s. 3–10.
  2. M. Derda i in., Wektory przenoszące choroby pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe człowieka. II. Pluskwiaki, karaluchy, pchły, mrówki i kleszcze, „Hygeia Public Health” 2017, nr 52 (3), s. 217–225.
  3. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  4. K. Wala i in., Cebula – niedocenione źródło korzyści terapeutycznych, „Medycyna Rodzinna” 2019, nr 22 (1), s. 41–46.
  5. B. Krochmal-Marczak, Wartość odżywcza i prozdrowotna wybranych warzyw z rodzaju kapusta (Brassica L.), „Herbalism” 2017, nr 1(3), s. 80–91.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.