account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 2 min.

Witamina B na komary - czy pozwala skutecznie odstraszać owady?

Katarzyna Grzyś-Kurka24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Stosowanie witaminy B na komary ma na celu zniechęcenie owadów do atakowania. O skuteczności tej metody krążą legendy. Niestety, jak to z legendami bywa - nie odzwierciedlają prawdy, a jedynie się z nią mijają. Czy witamina B odstrasza komary? Czy warto ją suplementować w sezonie letnim, gdy ataki owadów się nasilają?


witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
pexels.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
  1. Właściwości witamin z grupy B
  2. Witamina B na komary - czy je odstrasza?
  3. Co poza witamina B odstrasza komary?
  4. Jak stosować witaminę B przeciw komarom?
  5. Co może przynieść ulgę po ugryzieniu komara?

Właściwości witamin z grupy B

Witaminy z grupy B to aż 14 organicznych związków chemicznych. Ich właściwością jest rozpuszczalność w wodzie. Oznacza, to, że w razie zbyt dużego spożycia produktów zawierających tę witaminę zostanie ona wydalona wraz z moczem. Organizm nie jest w stanie gromadzić jej zapasów. Wyjątek stanowi witamina B12, którą jest w stanie magazynować.

Do grupy tej należą:

  • witamina B1 (tiamina),

  • witamina B2 (ryboflawina),

  • witamina B3 (niacyna),

  • witamina B4 (cholina)

  • witamina B5 (kwas pantotenowy),

  • witamina B6 (pirydoksyna),

  • witamina B7 (biotyna),

  • witamina B8 (inozytol),

  • witamina B9 (kwas foliowy),

  • witamina B10 (kwas p-aminobenzoesowy)

  • witamina B12 (kobalamina),

  • witamina B13 (kwas orotowy),

  • witamina B15 (kwas pangamowy),

  • witamina B17 (letril)

Witaminy grupy B są kluczowe dla sprawnego działania układu nerwowego, utrzymania odporności organizmu i zwalczania wolnych rodników (atomów pozbawionych pary, które niszczą komórki i tkanki).

Niedobory zdarzają się przede wszystkim u osób, w których diecie brakuje warzyw i owoców. Wówczas mogą wystąpić: apatia, utrata łaknienia, zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego, a nawet bóle kończyn i problemy skórne (szorstkość, pękanie).

Hiperwitaminoza, która zdarza się rzadko (np. w przypadku suplementacji niepoprzedzonej badaniami krwi), może doprowadzić do zawrotów głowy, drżenia mięśni, zaburzeń pracy serca, zmęczenia, nudności, duszności oraz reakcji alergicznych.

Witamina B na komary - czy je odstrasza?

Czy witamina B odstrasza komary? Spośród wszystkich organicznych związków chemicznych tej grupy właściwości odstraszające insekty przypisuje się witaminie B1 (tiaminie).

Osoby, które mają niedobory witaminy B1, są w istocie częściej kąsane przez komary i inne owady atakujące organizmy stałocieplne. Jest to konsekwencja niższego poziomu w skórze substancji odstraszających insekty. Przy awitaminozie ta naturalna ochrona przed ukąszeniami nie działa w pełni sprawnie.

Witamina B1 nie odstrasza jednak komarów. Jej niedobór sprawią natomiast, że będziesz bardziej podatna na ataki tych owadów. Nie traktuj więc suplementacji witaminą B1 jako kolejnego domowego sposobu na ugryzienia komara, ponieważ możesz sobie zaszkodzić, a komary nadal będą Cię dotkliwie kąsać.

Co poza witamina B odstrasza komary?

Jeśli chcesz ograniczyć atak insektów podczas ciepłych, letnich wieczorów zastosuj olejki eteryczne (np. olejek miętowy, cynamonowy czy waniliowy).

Możesz też wybrać naturalne repelenty, czyli środki odstraszające owady:

  • bazylię właściwą,

  • palczatkę cytronellowa,

  • lawendę wąskolistną,

  • brodziec palczatkę,

  • miętę pieprzową,

  • eukaliptus kamadulski,

  • biedrzeniec anyż.

Jak stosować witaminę B przeciw komarom?

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B1 wynosi u zdrowego dorosłego mężczyzny 1,3 mg na dobę, natomiast u kobiety - 1,1 mg na dobę (przy czym wartość ta wzrasta w okresie ciąży do 1,4 mg na dobę i podczas laktacji do 1,5 mg na dobę).

Przy prawidłowo zbilansowanej diecie nie powinnaś cierpieć na niedobór tiaminy (bez względu na to, czy spożywasz produkty zwierzęce i odzwierzęce, czy raczej ich unikasz). Witaminę B1 znajdziesz m.in. w roślinach strączkowych, mięsie wieprzowym, orzechach i produktach pełnoziarnistych.

Jeśli chcesz stosować witaminę B1 na komary w formie kupionych w aptece suplementów diety, wykonaj wcześniej badanie krwi. Oznaczenie stężenia tiaminy pozwoli Ci w konsultacji z lekarzem określić właściwą suplementację.

Możesz również stosować zewnętrznie preparaty zawierające ten organiczny związek chemiczny. Bez trudu kupisz w aptece maść z witaminą B1.

Warto również samodzielnie wykonać kosmetyk przeciw komarom. W tym celu dodaj ampułkę z tiaminą do kosmetyku stosowanego na co dzień np. balsamu chroniącego przed promieniowaniem UV.

Co może przynieść ulgę po ugryzieniu komara?

Żaden gotowy preparat oraz stosowanie na komary witaminy B nie zapewni Ci pełnej ochrony przed ukąszeniami owadów. Jeśli już na twojej skórze pojawią się swędzące pęcherze - możesz zastosować kojące okłady chłodzące. Wykorzystaj w tym celu zawinięte w bawełnianą ściereczkę lub gazę kostki lodu albo schłodzone liście kapusty.

Jeśli dodatkowo wystąpiła miejscowa opuchlizna - możesz ją zmniejszyć okładami z octu spirytusowego 10% lub jabłkowego. W sytuacji, gdy go nie posiadasz - zastosuj równie skuteczną sodę oczyszczoną.

Źródła
  1. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B - naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 4, s. 229-238.
  2. E. Kociołek-Balawejder, A. Złocińska, Środki odstraszające owady (insect repellents) w ochronie ludzi, „Nauki Inżynierskie i technologie”, E. Kociołek balawejder (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2009 r., s. 230-251.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.