Czy kalarepa jest zdrowa? Właściwości i zastosowanie w kuchni
Kalarepa jest warzywem mocno spokrewnionym z kapustą, brokułem i kalafiorem. Można przygotowywać ją na wiele sposobów. Po kalarepę mogą sięgać osoby odchudzające się i chcące zadbać o swój wzrok, a także dzieci. Z uwagi na goitrogeny powinny natomiast uważać na nią osoby z chorobami tarczycy. Poznaj bliżej właściwości kalarepy i sposoby na jej przygotowanie.
Jakie wartości odżywcze ma kalarepa?
Kalarepa jest niewielkim warzywem o łagodnym smaku, zbliżonym do kapuścianych głąbów. Na zewnątrz ma jasnozielony kolor, a w środku jest jasna, prawie biała. Charakteryzuje się chrupkością. Kalarepa zawiera wiele cennych właściwości oraz błonnik, dlatego powinna znaleźć się w każdej kuchni. W 100 g tego warzywa można znaleźć jedynie 27 kcal, co czyni je idealnym produktem dla osób na diecie. Dbający o linię powinni też pamiętać o innych warzywach, polecamy m.in. przepisy z cykorią. Ma ona niewiele kalorii, jest bardzo smaczna, a wciąż mało popularna w Polsce.
Indeks glikemiczny kalarepy jest niski, więc mogą po nią sięgać także diabetycy. W warzywie tym znajdziemy:
witaminę C,
witaminy z grupy B,
miedź,
wapń,
magnez,
potas,
żelazo.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C 100 g kalarepy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten element. Warzywo zawiera wiele cennych związków, takich jak izotiocyjaniany, sulforafan oraz indol-3-karbinol, które są znane z właściwości przeciwnowotworowych.
Właściwości kalarepy
Kalarepa jest smacznym warzywem, które pozytywnie wpływa na zdrowie. Poza tym, że ma właściwości przeciwnowotworowe, działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Regularne spożywanie jej dobrze wpływa na układ pokarmowy, zapobiegając pojawianiu się takich chorób, jak wrzody żołądka i dwunastnicy czy zakażenie bakterią Helicobacter pyroli, która w wielu przypadkach odpowiada za wystąpienie tych chorób.
Omawiane warzywo jest doskonałym źródłem luteiny, która ma pozytywny wpływ na wzrok. Chroni go przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Warto pamiętać, że mowa tutaj o surowej kalarepie, ponieważ podczas obróbki termicznej może ona tracić swoje właściwości. Kalarepa zawiera również chlorofil, który wykazuje właściwości detoksykujące. Wspiera ona pracę wątroby, reguluje perystaltykę jelit, zapobiegając występowaniu zaparć.
Zastosowanie kalarepy w kuchni
Kalarepa jest wszechstronnym warzywem, które można spożywać na surowo, a także po obróbce termicznej. Wiele osób jednak nie wie, co zrobić z kalarepy, żeby jak najlepiej wykorzystać jej cenne właściwości. Najlepiej wybierać warzywa średniej wielkości o zielonych liściach. Kalarepę okrywa cienka skóra. Przed obraniem należy warzywo dokładnie umyć, aby pozbyć się pozostałości ziemi z jego powierzchni. Najłatwiej jeść kalarepę na surowo, pokrojoną na cienkie paski. Można ją traktować wówczas jako przekąskę. Jeśli nie zjesz całej kalarepy na raz, przechowuj ją w lodówce przez 2–3 dni. Zachowa wtedy smak i właściwości.
Surowa kalarepa sprawdzi się jako jeden ze składników surówek, natomiast starsze okazy mogą być poddawane obróbce termicznej. Kalarepa i pomidor to przepis na pyszne wegetariańskie danie. Wystarczy dodać tofu, cebulę i czosnek albo szparagi. W połączeniu ze źródłem węglowodanów, takich jak ryż czy kasza, jest to pomysł na szybki obiad.
Nie tylko łodyga, czyli największa część warzywa, jest jadalna. Młoda kalarepa ma smaczne liście, które zawierają wiele witamin i mikroelementów. Można je przygotowywać w formie sałatki, która będzie stanowić doskonały dodatek do wielu potraw.
Kto nie powinien spożywać kalarepy?
Kalarepa pomimo wielu cennych właściwości nie jest warzywem, które może być spożywane przez każdego. Należy pamiętać, aby przed zjedzeniem zawsze ją dokładnie oczyścić, nawet jeśli obieramy ją ze skóry. W ziemi, w której rośnie, może znajdować się wiele drobnoustrojów. Kalarepa z racji tego, że jest rośliną krzyżową, zawiera goitrogeny, czyli substancje o działaniu wolotwórczym. Chorzy na tarczycę mogą spożywać kalarepę w niewielkich ilościach, ale powinni stale kontrolować parametry tarczycowe.
Osoby o wrażliwym układzie pokarmowym mogą powoli wprowadzać do swojej diety surową kalarepę. Zdarza się, że powoduje ona dolegliwości, takie jak zaparcia czy wzdęcia. Rozwiązaniem jest ugotowanie jej, najlepiej na parze.
Kto powinien sięgnąć po kalarepę?
To bogate w witaminy i mikroelementy warzywo powinno być spożywane przez osoby na diecie odchudzającej. Ma dużo błonnika i niewiele kalorii, co czyni je dobrym rozwiązaniem. Warto również pamiętać o jego właściwościach moczopędnych. Sprawdzi się u osób, które mają trudności z oddawaniem moczu. Kalarepę warto dodawać do codziennych posiłków, dzięki temu zagwarantujemy sobie jedną z pięciu zalecanych porcji warzyw dziennie.
Z uwagi na niską alergiczność kalarepę mogą spożywać dzieci już od 6. miesiąca życia. To warzywo sprawdzi się podczas rozszerzania diety niemowlaka. Najlepiej podawać je gotowane na parze.
- E. Sikora, R.W. Doruchowski, Kapustne dla zdrowia, „Działkowiec”, 10/2006, s. 65.
- J. Velisek, K. Hrncirik, Bioaktywne składniki roślin kapustnych – glukozynolany, „Przemysł Spożywczy” 55/2001, s. 20–21.
- N. Sanlier, S. Guler, The benefits of Brassica vegetables on human health, „Journal of Human Health Research”, 1/2008, s. 1–13.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.