Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Jak działa ocet? Na co pomaga?

Agata Muchowska24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Ocet jest jednym z najbardziej wielofunkcyjnych produktów w domu. Można go wykorzystywać nie tylko w kuchni, sprawdzi się też jako pierwsza pomoc w przypadku urazów i stłuczeń oraz jako środek na komary. Zobacz, jak jeszcze może Ci się przydać.


wlasciwosci-octu-lecznicze-bakteriobojcze
unsplash.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Wielofunkcyjne działanie octu
  2. Lecznicze działanie octu
  3. Ocet - remedium na stłuczenia i urazy
  4. Ocet w walce ze zbędnymi kilogramami
  5. Kto może stosować ocet?
  6. Ocet - pogromca owadów

Wielofunkcyjne działanie octu

Zalety octu znane i doceniane są od tysięcy lat. Z jego dobroczynnych właściwości korzystały już nasze prababki. Był to wówczas tani i wielofunkcyjny specyfik. Służył nie tylko do przyprawiania i marynowania potraw, ale także doskonale sprawdzał się jako środek czystości, odkamieniacz i zmiękczacz do tkanin. Popularnie stosowano go również w celach leczniczych. Jest niekwestionowanym sprzymierzeńcem w walce z urazami, obrzękami, siniakami, krwiakami i zapaleniem. Już jedna łyżeczka po każdym posiłku wystarczy, aby złagodzić objawy niestrawności. Ocet, pity w niewielkich ilościach, wspomaga odchudzanie oraz pozwala utrzymać stawy w dobrej kondycji. Działa chłodząco, dzięki czemu sprawdza się na oparzenia. Ma również właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Stanowi też skuteczną oręż w walce z owadami. Nie tylko je odstrasza, ale także łagodzi objawy ukąszenia.Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów octu:

  • spirytusowy,

  • winny,

  • ryżowy,

  • jabłkowy,

  • słodowy,

  • balsamiczny.
    Wybór odpowiedniego zależy od jego przeznaczenia. Najtańszy, a zarazem najbardziej popularny w Polsce, jest ocet spirytusowy - bardzo ostry i cierpki w smaku. Nie ma zbyt wielu walorów smakowych. W kuchni doskonale nada się do marynat. Ocet spirytusowy sprawdzi się w łagodzeniu urazów, obrzęków i siniaków. Chłodzi i przejawia łagodne działanie przeciwbólowe, dzięki czemu okłady sprawdzą się w przypadku bólu głowy. Ocet spirytusowy można stosować też w gospodarstwie domowym jako odkamieniacz i naturalny środek czyszczący.Ocet winny dzięki swojemu smakowi sprawdza się w kuchni, zwłaszcza jako dodatek do sałatek. Z kolei ocet jabłkowy jest bardzo bogaty w dobroczynne składniki odżywcze. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni oraz pomaga w leczeniu niektórych chorób. Pobudza trawienie, stymuluje produkcję enzymów trawiennych i działa antybakteryjnie. Dzięki octowi jabłkowemu pozbędziesz się wzdęć, zaparć i uczucia ciężkości w żołądku. Pamiętaj tylko, żeby nie pić więcej niż łyżeczkę przed posiłkiem. Jeśli wypijesz za dużo, możesz podrażnić żołądek. Ocet skutecznie pozwala leczyć cukrzycę, redukuje bowiem wydzielanie insuliny. Dzięki temu możesz kontrolować ilość cukru we krwi.Możesz używać różnego rodzaju octu. Najbardziej popularny jest ocet spirytusowy i jabłkowy, jednak również ocet winny ma dobroczynny wpływ na organizm.

Lecznicze działanie octu

Ocet wykazuje działanie lecznicze. Jest bogatym źródłem:

  • witamin C, B1, B2, B6,

  • minerałów,

  • przeciwutleniaczy,

  • pektyn,

  • biotyny.
    Musisz pamiętać, że ocet jest drażniący, należy go więc używać w niewielkich ilościach. Jeśli robisz okłady z octu, rozcieńczaj go z wodą w proporcji 1 : 1. Ocet możesz stosować wielotorowo. Nadaje się do leczenia urazów i stłuczeń, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, odkaża, wspomaga odchudzanie i leczy niestrawność.Ocet na grzybicę paznokci to tani i skuteczny środek na pozbycie się tej kłopotliwej i nieprzyjemnej dolegliwości. Jeśli poczujesz, że skóra jest sucha i swędzi, najpierw zrób peeling z mąki ryżowej i octu jabłkowego. Codziennie namaczaj przez kwadrans stopy w ciepłym roztworze octu i wody. Przeprowadzaj ten zabieg przez 2 tygodnie. Nie przerywaj kuracji, nawet jeśli objawy przejdą wcześniej.Ocet możesz stosować w profilaktyce chorób stawów. Dzieje się tak, ponieważ ocet wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Można dodawać łyżeczkę octu jabłkowego do herbaty. Taka mieszanka pita codziennie redukuje ból i zapobiega zapaleniu stawów oraz łagodzi objawy reumatyzmu. Warto także nacierać bolące stawy mieszanką oliwy i octu w proporcji 1 : 2. Jeśli nie odpowiada Ci ostry i cierpki zapach, dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Doskonale sprawdzi się miętowy lub eukaliptusowy.

Ocet - remedium na stłuczenia i urazy

Ocet sprawdzi się jako pierwsza pomoc w przypadku urazów. Ma działanie odkażające, dzięki czemu dezynfekuje rany, zmniejsza obrzęki i redukuje zapalenie. Ocet nałożony na stłuczenia złagodzi ból i zminimalizuje powstawanie siniaków. Jego zaletą jest też to, że nie powoduje alergii. Okłady z octu polecane są profilaktycznie kobietom w ciąży, cierpiącym z powodu obrzęku nóg. Mogą go stosować bez obaw o zdrowie dziecka. Okłady z octu powinny rozważyć również osoby mające pracę siedzącą lub stojącą, które borykają się z uczuciem ciężkich nóg.Aby przygotować okłady z octu, zmieszaj go z wodą w proporcji 1 : 1, podgrzej, zwilż nim ręcznik i przykładaj przez kilka minut do obolałego miejsca. Jest to doskonały sposób na urazy u dzieci i seniorów. Przygotowanie takiej mikstury zajmuje zaledwie kilka minut i stanowi skuteczną alternatywę dla drogich produktów aptecznych.

Ocet w walce ze zbędnymi kilogramami

Znane są odchudzające właściwości octu. Niektóre osoby spożywają go, aby szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że ocet reguluje przemianę materii i pobudza żołądek do produkcji enzymów trawiennych. Dzięki temu pokarm jest szybciej trawiony. Już jedna łyżeczka octu jabłkowego przed posiłkiem pozwala uniknąć niestrawności. Pektyny zawarte w occie jabłkowym przyśpieszają spalanie tłuszczów i jednocześnie zabijają uczucie głodu. Ocet jabłkowy obniża skutecznie cholesterol. Ma on także właściwości detoksykacyjne. Musisz jednak pamiętać, że samo picie octu nie wystarczy, aby mieć piękną i zdrową sylwetkę. Konieczna jest też zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Ocet jabłkowy może być jedynie ich uzupełnieniem.

Kto może stosować ocet?

Ocet, prawidłowo stosowany, sprawdzi się niemal u każdego. Muszą na niego uważać jedynie osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu pokarmowego. Działa on bowiem drażniąco i może uszkodzić delikatne błony żołądka. Octu nie powinni pić także chorzy na wątrobę oraz ze skłonnością do zgagi.Okłady z octu mogą stosować wszyscy, zwłaszcza osoby, które z różnych przyczyn muszą unikać środków farmakologicznych. Doskonale sprawdzą się u dzieci, które ze względu na swoją aktywność i nieukształtowany układ ruchowy najczęściej ulegają urazom. Takie okłady znajdą zastosowanie też u seniorów, których stawy i kości są bardziej narażone na stłuczenia. Ocet jabłkowy jest polecany sportowcom i osobom dbającym o zdrową sylwetkę. Powinni go regularnie pić chorujący na cukrzycę oraz borykający się z podwyższonym cholesterolem. Również kobiety w ciąży powinny docenić zdrowotne zalety octu.

Ocet - pogromca owadów

To nie tylko popularna przyprawa i sposób na urazy, ale także znakomita oręż w walce z owadami. Ocet sprawdzi się na komary. Jego ostry, cierpki i nieprzyjemny zapach skutecznie je odstrasza. Dzięki niemu pozbędziesz się też pająków i odstraszysz muchy. Wystarczy spryskać okna, żeby stworzyć barierę dla owadów. W przypadku pająków spryskaj również framugi i listwy przypodłogowe. Jeśli chcesz chronić się przed komarami, możesz natrzeć się produktem na bazie octu. Sprawdź jednak najpierw na skórze, czy taka mikstura jej nie podrażni.Jeśli planujesz relaks na łonie natury, rozstaw w miejscach, gdzie będziesz przebywać, miseczki z octem. Zagwarantuje Ci to spokojny wypoczynek bez bzyczenia komarów w tle.Warto zaopatrzyć się w ocet. Ma on tyle zastosowań i zalet, że możesz być pewna, że przyda Ci się na co dzień.

Źródła
  1. H. Braak, S. Kuster, Ocet jabłkowy, Oficyna Wydawnicza Aba, 2014.
  2. H. Antolak, D. Kręgiel, Bakterie kwasu octowego - taksonomia, ekologia i wykorzystanie przemysłowe, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2015.
  3. K. Szaciłło, M. Szaciłło, Jak oczyścić swój organizm, czyli detoksy dla zdrowia i urody, „Zwierciadło” 2016.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.