Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Jakie efekty daje picie wody z octem jabłkowym?

Marta Wielgosz30.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Woda z octem jabłkowym to naturalna mieszanka o wielu korzystnych właściwościach - zarówno dla zdrowia, jak i dla urody. Jej przygotowanie zajmie ci dosłownie kilka chwil. Co istotne, możesz ją pić lub stosować zewnętrznie. Jakie efekty daje woda z octem jabłkowym i kiedy powinieneś po nią sięgnąć?


Ocet jabłkowy jest znany już od starożytności. Jego prozdrowotne właściwości doceniał m.in. Hipokrates. Choć w rzeczywistości nie ma on aż tak szerokiego działania, jakie mu przypisywano, wciąż warto go stosować. Woda z octem jabłkowym pomoże ci zadbać o zdrowie i smukłą sylwetkę.

woda-z-octem-jablkowym-co-daje-jak-i-kiedy-ja-pic
pixabay.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Woda z octem jabłkowym - mieszanka o korzystnej dla zdrowia zawartości
  2. Co daje picie wody z octem jabłkowym?
  3. Woda z octem jabłkowym - jak pić ten napój?
  4. Woda z octem jabłkowym - na co pomaga, gdy jest stosowana zewnętrznie?

Woda z octem jabłkowym - mieszanka o korzystnej dla zdrowia zawartości

Woda z octem jabłkowym do picia lub stosowania zewnętrznego zawiera wiele cennych składników. To z nich wynikają korzystne właściwości takiego roztworu. W occie obecne są pektyny, związki polifenolowe, błonnik, enzymy oraz aminokwasy. Oprócz tego produkt zawiera biotynę, kwas foliowy, beta-karoten oraz witaminy C i z grupy B. W składzie octu znajdziesz także niewielką ilość soli mineralnych, przede wszystkim: sód, żelazo, potas, wapń, bor i magnez. Wszystkie te składniki pozytywnie wpływają na zdrowie. Picie octu jabłkowego z wodą może więc korzystnie oddziaływać na twój organizm.

Co daje picie wody z octem jabłkowym?

Picie wody z octem jabłkowym jest zalecane przez zwolenników tradycyjnej medycyny naturalnej. Pamiętaj jednak, że taka mieszanka nie ma cudownej mocy uzdrawiania wszelkich przypadłości. Wiele z przypisywanych jej właściwości niestety nie znajduje potwierdzenia w opracowaniach naukowych. Mimo to taka mikstura faktycznie może wesprzeć twoje zdrowie w kilku aspektach. Na co pomaga woda z octem jabłkowym? Picie takiego napoju:

  • reguluje poziom glukozy we krwi i poprawia działanie gospodarki insulinowej,

  • stymuluje procesy trawienne i łagodzi niestrawność,

  • pomaga zwalczyć refluks i zgagę,

  • poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,
    obniża cholesterol i poziom trójglicerydów,

  • wspiera w procesie utraty wagi.

Polecamy

sprawdz-jak-wyrobic-nawyk-picia-wody
Odżywianie

Czy pijesz wystarczająco dużo wody w ciągu dnia? Sprawdź, jak wyrobić nawyk picia wody

Woda zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, bierze udział w transportowaniu substancji odżywczych i usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. To dzięki niej Twój układ nerwowy działa prawidłowo – stan nawodnienia wpływa bezpośrednio na uwagę, pamięć, regulację nastroju i refleks.

Redakcja20.08.2021

Woda z octem jabłkowym na odchudzanie to najczęściej stosowane rozwiązanie. Jeśli chcesz pozbyć się paru nadprogramowych kilogramów, pij ją, a wkrótce zobaczysz efekty. Mieszanka oprócz regulacji poziomu cukru i insuliny wpływa na zwiększenie uczucia sytości. Dzięki temu możesz ograniczyć apetyt i jeść nieco mniej, co wpłynie na spadek wagi. Oczywiście nadwaga nie zniknie pod wpływem picia napoju. Aby wysmuklić sylwetkę, musisz pilnować deficytu kalorycznego i zadbać o aktywność fizyczną. Woda z octem jabłkowym sprawi jednak, że proces odchudzania będzie po prostu łatwiejszy.

Woda z octem jabłkowym - jak pić ten napój?

Nigdy nie pij samego octu jabłkowego. Może to wywołać nieprzyjemne podrażnienia w przełyku i jamie ustnej. Powinieneś więc przygotować odpowiednią mieszankę. Najlepiej do szklanki przegotowanej wody dodaj 1-2 łyżki octu. To maksymalna dzienna dawka, którą powinieneś przyjmować. Do napoju możesz także dodać łyżkę miodu i szczyptę cynamonu. Taka szklanka wody z octem jabłkowym i dodatkami będzie miała o wiele większe walory smakowe.

Kiedy pić wodę z octem jabłkowym? Pora dnia może nie ma większego znaczenia. Najlepsze działanie prawdopodobnie ma jednak woda z octem jabłkowym na czczo. Najlepiej wypij ją więc rano 20-30 minut przed pierwszym posiłkiem. Dzięki temu poprawisz trawienie, staniesz się bardziej syty, a także zapobiegniesz zaparciom. Woda z octem jabłkowym na noc również dobrze spełni swoją funkcję. Zwolennicy medycyny ludowej uważają nawet, że picie takiego roztworu wieczorem pomaga w walce z bezsennością. Choć nie jest to potwierdzone przez naukę, możesz wypróbować ten sposób.

Co istotne, picie wody z octem jabłkowym nie powinno ci zaszkodzić, chyba że masz przeciwwskazania do stosowania takiego naturalnego środka. Zrezygnuj z niego zwłaszcza wtedy, gdy zmagasz się z problemami żołądkowymi. Jeśli nie wiesz, czy możesz pić roztwór, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista rozwieje twoje wątpliwości.

Woda z octem jabłkowym - na co pomaga, gdy jest stosowana zewnętrznie?

Wiesz już, jak pić wodę z octem jabłkowym. Pamiętaj jednak, że taką mieszankę możesz również stosować w inny sposób. Pomoże ci np. w przypadku bólu gardła. Wystarczy, że przygotujesz 1/3 szklanki octu i dopełnisz ją wodą, a następnie wypłuczesz roztworem gardło. Taki naturalny środek może złagodzić nieprzyjemne objawy.

Woda z octem jabłkowym pomoże ci zadbać o urodę. Możesz nią np. płukać włosy - dzięki stosowaniu zabiegu 1-2 razy w tygodniu po pewnym czasie staną się gładsze i będą się lepiej rozczesywać. Mieszanka sprawdzi się też jako środek do przemywania twarzy oraz naturalny dezodorant.

Jako że woda z octem jabłkowym dobrze wpływa na stan skóry, stosuje się ją także jako naturalny środek leczniczy w przypadku niektórych chorób. Przykładem jest łuszczyca skóry głowy. Jeśli zmagasz się z tą przypadłością, wypróbuj taką mieszankę. Oczywiście nie pozwoli ona na pozbycie się schorzenia, jednak może złagodzić jego objawy.

Źródła
  1. H. van Braak, S. von Küster, Ocet jabłkowy, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 1998.
  2. E. Peloso, Apple cider vinegar for diabetes: limited evidence, potential risks, „Pharmacy Today” 2016, 22(2).
  3. C. Orey, Uzdrawiająca moc octu, Vital, Białystok 2013.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.