Jakie są przyczyny wypadania rzęs? Jak poradzić sobie z problemem?
Nadmierne wypadanie rzęs ma różne przyczyny. Nie zawsze są one związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu i chorobami. Zdarza się, że zjawisko to jest wynikiem błędów pielęgnacyjnych i zaniedbań. Poznanie czynników odpowiadających za wypadanie rzęs pozwoli Ci skutecznie poradzić sobie z problemem.
Rzęsy człowieka
Rzęsy są obecne zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Występują u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Ich funkcją jest ochrona narządu wzroku przed kurzem, zanieczyszczeniami, owadami i innymi drobnymi ciałami stałymi. Całkowity brak rzęs jest spowodowany wadami genetycznymi.
Człowiek ma około 250 rzęs na powiece górnej i 150 na dolnej. Te drugie są zwykle nieco krótsze. Wypadanie rzęs jest zjawiskiem fizjologicznym. Wiąże się ono z ich cyklem życia. Trwa on 100-150 dni. W miejsce rzęsy, która wypadła, wzrasta nowa.
Zdarza się, że wypadanie rzęs jest bardzo nasilone. Taki stan nigdy nie jest prawidłowy. Może mieć on różne przyczyny. Ich ustalenie daje możliwość wprowadzenia odpowiedniej terapii.
Przyczyny wypadania rzęs
Przyczyny wypadania rzęs nie muszą być związane z chorobami. Bardzo często za zjawisko odpowiedzialne są nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne lub brak pielęgnacji. Główne błędy to:
stosowanie nieodpowiednio dopasowanych kosmetyków,
zbyt mocne pocieranie rzęs podczas demakijażu,
pozostawianie makijażu oczu na noc.
Zabiegiem, który osłabia rzęsy i powoduje ich wypadanie, jest m.in. podkręcanie ich zalotką. Nie zaleca się także zakładania sztucznych rzęs. Klej, który jest w tym celu stosowany, nie wpływa korzystnie na stan naturalnych rzęs.
Wypadanie rzęs może świadczyć o tym, że organizmowi brakuje niektórych witamin lub minerałów. Zjawisko to jest często spotykane u osób, które nie odżywiają się prawidłowo, stosują restrykcyjne diety lub się głodzą. Jeżeli przyczyną wypadania rzęs są niedobory, możesz też zaobserwować inne objawy (np. ciągłe uczucie zmęczenia, drżenie mięśni, pogorszenie stanu skóry).
Przyczyną wypadania rzęs mogą być problemy hormonalne. Objaw ten obserwuje się przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Często następuje też utrata włosów na głowie. Problemy hormonalne również powodują inne dolegliwości (np. zaburzenia miesiączkowania, przyrost masy ciała).
Inne możliwe przyczyny wypadania rzęs to:
łysienie plackowate,
zakażenie nużeńcem (demodekoza),
zapalenie brzegów powiek,
infekcje bakteryjne lub wirusowe,
zaburzenia psychiczne (kompulsywne wyrywanie włosów),
choroby pasożytnicze skóry.
Wypadanie rzęs często obserwuje się u osób poddawanych leczeniu przeciwnowotworowemu.
Łysienie plackowate a wypadanie rzęs
Łysienie plackowate charakteryzuje się utratą włosów na skutek stanu zapalnego. Komórki, które za nie odpowiadają, gromadzą się przy mieszkach włosowych. Tym samym uszkadzają je. W rozwoju tego schorzenia dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Łysienie plackowate charakteryzuje się nie tylko utratą włosów na głowie. Często dochodzi do wypadania brwi, rzęs, a także owłosienia pod pachami i w okolicy narządów płciowych.
Wypadanie rzęs przy demodekozie
Demodekoza jest chorobą spowodowaną zakażeniem nużeńcem. Roztocza te gromadzą się w gruczołach łojowych. Bytują też u podstawy rzęs. Zakażenie odbywa się poprzez przedmioty codziennego użytku. Jaja nużeńca są też obecne w kurzu. Oprócz utraty rzęs pojawiają się: świąd powiek, zaczerwienienie, pieczenie i wysuszenie gałki ocznej.
Zapalenie brzegów powiek
Przyczyną utraty rzęs może być zapalenie brzegów powiek. Ta choroba związana jest z niewydolnością gruczołów łojowych. Do ich zablokowania może dojść na skutek stosowania niektórych kosmetyków, obecności bakterii (również tych, które bytują na skórze fizjologicznie) lub nadmiaru łoju. Poza wypadającymi rzęsami pojawia się świąd, pieczenie i obrzęk powiek.
Co warto stosować na wypadające rzęsy?
Leczenie wypadania rzęs zależy od tego, co jest przyczyną problemu. Przy niedoborach witamin i pierwiastków należy rozpocząć odpowiednią suplementację. Odbywa się to poprzez modyfikację diety oraz stosowanie preparatów aptecznych. Zaburzenia hormonalne, infekcje lub inne choroby wymagają wdrożenia dopasowanej terapii farmakologicznej.
Przy wypadaniu rzęs konieczna jest prawidłowa pielęgnacja - zmywanie makijażu na noc oraz zrezygnowanie z jego nakładania, gdy nie jest to niezbędne. Warto też zwracać uwagę na skład kosmetyków. Nie powinno w nich być zbyt wielu sztucznych substancji. Możesz wypróbować domowe sposoby. Na rzęsy szczególnie polecany jest olej rycynowy. Stosuje się go na kilka sposobów. Substancja ta nie tylko wzmacnia rzęsy, ale też przyspiesza ich wzrost.
Jeśli zaobserwujesz u siebie wzmożone wypadanie rzęs pomimo prawidłowo wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych i chcesz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.
W ramach dostępnych pakietów otrzymasz dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz wybrane korzyści, zależne od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów. Dzięki niemu masz możliwość:
korzystania z e-konsultacji (w pakiecie OCHRONA PLUS) lub e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD); czas oczekiwania nie będzie z reguły dłuższy niż 3 dni robocze,
wykonania diagnostyki, w tym badań laboratoryjnych, takich jak: oznaczenie poziomu witamin, jonów pierwiastków, hormonów – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań,
w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).
Pamiętaj o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.
- M. Karaszewski i in., Zapalenie brzegów powiek - wszechstronne spojrzenie na powszechne schorzenie, „Ophthatherapy” 2020, nr 3, s. 192-202.
- Ż. Żak, Łysienie plackowate - podłoże oraz leczenie, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 4, s. 513-515.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.