Co warto wiedzieć o wypełnianiu zmarszczek?
Starzenie się skóry jest nieuniknionym procesem. Wraz z upływem lat pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, utrata jędrności skóry oraz nawilżenia. Wypełnianie zmarszczek pozwala wygładzić skórę, zniwelować zmarszczki i przywrócić młodszy wygląd. Do zabiegu wykorzystuje się różne substancje, np. kwas hialuronowy, kolagen czy botoks. Który z nich warto wybrać?
Przyczyny pojawiania się zmarszczek
Wraz z wiekiem zmienia się nasze ciało, w tym również skóra. Najszybciej oznaki starzenia się można zauważyć na twarzy, kiedy pojawiają się przebarwienia posłoneczne, zmarszczki, zmienia się owal twarzy, a także następuje utrata wilgoci w naskórku. Pierwsze zmarszczki można zaobserwować w wieku 25–30 lat, chociaż u niektórych pojawiają się one szybciej. Jest to kwestia indywidualna, chociaż nieodpowiednia pielęgnacja, brak snu, używki czy nadmierne opalanie się może przyspieszyć ten proces.
Zmarszczki pojawiają się w miejscach, gdzie występuje intensywna mimika twarzy. Tworzą się również w wyniku utraty kolagenu i elastyny w skórze. U niektórych zmarszczki pomogą być spowodowane złym ułożeniem skóry podczas snu. Największy jednak wpływ na starzenie się skóry ma działanie promieni słonecznych. W jego wyniku pojawiają się bruzdy oraz płytkie i głębokie zmarszczki. Ten proces można opóźnić, stosując codziennie kremy z wysokim filtrem i pamiętając o regularnej reaplikacji ich.
Na wygląd skóry znacząco wpływa również poziom jej nawilżenia. Za jej gładkość oraz sprężystość odpowiada kwas hialuronowy, którego produkcja maleje wraz z wiekiem. Bardziej odwodniona skóra sprawia wrażenie starszej, bruzdy i wgłębienia są bardziej widoczne. Osłabia się także aktywność gruczołów łojowych oraz zawartość lipidów, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wielu czynników zewnętrznych.
Gdzie pojawiają się zmarszczki?
Widoczne zagłębienia skórne pojawiają się tam, gdzie skóra jest najcieńsza i najbardziej podatna na starzenie się. Najbardziej narażone są twarz, szyja i dekolt. W pierwszej kolejności pojawiają się zmarszczki wokół oczu, nazywane także „kurzymi łapkami”. Powstają w wyniku mimiki, podczas uśmiechania się czy mrużenia oczu. Mogą powstawać także poziome zmarszczki na czole czy lwia zmarszczka pomiędzy brwiami.
U palaczy stają się widoczne zmarszczki zlokalizowane wokół ust, a także bruzdy nosowo-wargowe. Wraz z wiekiem zaczynają opadać policzki, skóra staje się bardziej wiotka i mniej sprężysta. Zmarszczki pojawiają się także na szyi oraz dekolcie. Wypełnianie zmarszczek jest jednym ze sposobów na zachowanie pięknej i młodszej skóry. Wraz z wiekiem mogą się pojawić także inne defekty, takie jak trądzik różowaty czy przebarwienia. Laserowe zamykanie naczynek zmniejsza rumień i zaczerwienienie skóry, a zabiegi wybielające niwelują ciemniejsze plamy.
Na czym polega wypełnianie zmarszczek?
Wypełnianie zmarszczek jest zabiegiem estetycznym, który pozwala wygładzić skórę. Polega na wstrzyknięciu określonych substancji pod skórę, które wypełnią zmarszczkę, sprawiając, że staje się ona mniej widoczna, a skóra gładsza. Dzięki zabiegowi skóra jest bardziej wyrównana, nawilżona i młodsza. Wypełnianie zmarszczek często nie jest jedynym zabiegiem, jaki jest wykonywany. Kobiety również decydują się na powiększenie ust kwasem hialuronowym, wolumetrię twarzy czy niechirurgiczną korektę nosa.
Do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Najczęściej wykorzystuje się do tego maść, która zmniejsza dolegliwości bólowe. Do wypełniania zmarszczek stosuje się mikroigły, którymi preparat jest podawany podskórnie. Niekiedy mogą być wykorzystywane do tego kaniule, podobnie jak w przypadku lipolizy, która jest stosowana do modelowania ciała, a także likwidacji drugiego podbródka.
Czym można wypełniać zmarszczki?
Do wypełniania zmarszczek można używać różnych substancji, które wykazują bezpieczeństwo. Najczęściej wykorzystuje się kwas hialuronowy na twarz, botoks, kwas polimlekowy lub kolagen. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym nie tylko wygładza skórę, ale również nawilża ją i sprawia, że jest bardziej sprężysta. Jest to bezpieczny wypełniacz, ponieważ naturalnie występuje w ludzkiej skórze. Nie powoduje reakcji alergicznych ani powikłań. Podaje się go w policzki, bruzdę nosowo-wargową, okolice ust czy brwi.
Wiele osób ceni sobie wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową. Botoks na czoło stosują osoby, które szybko chcą się pozbyć podłużnych linii, które pojawiają się wskutek marszczenia czoła. Zabieg polega na paraliżu konkretnych mięśni odpowiedzialnych za mimikę. Skóra w miejscu podania z każdym dniem staje się coraz gładsza, a efekty zabiegu utrzymują się nawet kilka miesięcy.
Rzadziej wykorzystywany jest kwas polimlekowy, którego głównym działaniem jest poprawa kondycji skóry, a także przywrócenie jej utraconej wskutek starzenia się jędrności. Efekty tego zabiegu są widoczne po upływie kilku tygodni i mogą się utrzymywać przez kilka miesięcy.
Efekty wypełniania zmarszczek
W zależności od rodzaju wypełniacza efekty utrzymują się od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Czasem jednorazowe wykonanie zabiegu sprawia, że nie ma konieczności powtórzenia go, ponieważ zmarszczki się spłycają. Wypełnienie zmarszczek na czole powoduje, że staje się ono gładsze, a skóra bardziej odżywiona. Dobrze dobrane zabiegi kosmetyczne pozwalają dłużej cieszyć się gładką skórą i mało widocznymi zmarszczkami. Aby efekty zabiegów były trwalsze, warto uzupełnić je domową pielęgnacją. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrem, a także kosmetyków nawilżających, odżywiających i regenerujących skórę.
- A. Przylipiak, Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- M. Joźwiak-Bębenista, J.Z. Nowak, Hialuronian: charakterystyka i praktyczne zastosowanie w medycynie, „Farmacja Polska”, 2010;66(12), s. 882–893.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.