Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

WZW C – co to za choroba i jak ją leczyć?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian25.03.2023Aktualizacja: 08.10.2023

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to stan zapalny tego kluczowego narządu, wywołany przez wirusa HCV. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z krwią, nasieniem lub innymi płynami ustrojowymi nosiciela. W wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, jednak jej powikłania są bardzo poważne. Należą do nich m.in. marskość wątroby czy nowotwór wątrobowokomórkowy. Sprawdź, jak uchronić się przed tym wirusem i jak walczyć ze schorzeniem, które on powoduje.


wzw-c-jak-sie-zarazic-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. WZW C – co to takiego i kogo dotyczy?
  2. WZW C – jak można się zarazić?
  3. WZW C – objawy choroby
  4. Diagnostyka i leczenie WZW C
  5. Rola diety w leczeniu WZW C
  6. Jak chronić się przed WZW C? Profilaktyka

WZW C – co to takiego i kogo dotyczy?

WZW C (inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C) to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus HCV. Patogen należący do rodziny Flaviviridae występuje aż w 6 odmianach (genotypach), które różnią się od siebie pod względem reakcji na leczenie. Jak się okazuje, najbardziej rozpowszechniony typ – tj. podtyp b genotypu 1 – jest dość oporny na wdrożoną terapię.

Gdy wirus HCV dostanie się do organizmu, w komórkach wątroby, czyli w hepatocytach, rozwija się stan zapalny, który często przeradza się w zmiany o charakterze martwiczym. Choroba w formie przewlekłej może trwać nawet pół roku.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na WZW C cierpi ok. 70 mln ludzi, co stanowi 1% światowej populacji. W Polsce liczba ta wynosi prawdopodobnie ok. 165 tys., a większość tych osób nie ma świadomości, że w ich ciele rozwija się tak groźna choroba.

WZW C – jak można się zarazić?

Do zakażenia wirusem HCV dochodzi poprzez kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z krwią, nasieniem lub innymi płynami ustrojowymi nosiciela. W praktyce oznacza to, że najłatwiej zarazić się w następujących sytuacjach:

  • podczas zabiegów i operacji, np. przetaczania krwi czy przeszczepiania narządów. Na zakażenie narażony jest przede wszystkim personel medyczny, a transmisji wirusa sprzyjają niewystarczająco sterylne narzędzia chirurgiczne;

  • podczas kontaktów seksualnych – wirus przekazywany jest poprzez kontakt z nasieniem, a narażone są na niego przede wszystkim osoby, które nie używają zabezpieczenia i często zmieniają partnerów seksualnych;

  • w trakcie porodu – noworodek może zarazić się od matki w momencie, gdy przechodzi przez kanał rodny;

  • poprzez branie narkotyków – szczególnie tych wstrzykiwanych dożylnie za pomocą niewysterylizowanych strzykawek;

  • poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną – brak przestrzegania zasad higieny, np. używanie tej samej szczoteczki do zębów, również może prowadzić do zakażenia wirusem HCV. 

WZW C – objawy choroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu C daje szereg niecharakterystycznych objawów, takich jak: bóle brzucha, chroniczne zmęczenie, pogorszenie nastroju, nudności czy bóle mięśni i stawów. Jednak – podobnie jak w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW A) – oprócz tych nieoczywistych objawów pojawia się żółtaczka. Oprócz tego osoba zakażona może zaobserwować jasny kolor stolca i ciemną barwę moczu. 

Choroba wywołana przez wirusa HCV często przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że osoba chora nawet przez kilka miesięcy może nie zdawać sobie sprawy, że w jej organizmie dzieje się coś złego. Prawda wychodzi na jaw dopiero wtedy, gdy pojawią się powikłania, np. w postaci marskości wątroby czy przewlekłego zapalenia wątroby. W skrajnych przypadkach może wystąpić nowotwór wątrobowokomórkowy.

Diagnostyka i leczenie WZW C

Pierwszym krokiem do zdiagnozowania wirusowego zapalenia wątroby typu C jest obserwacja niepokojących objawów. Aby dowiedzieć się, jakie jest ich źródło, lekarz zleca wykonanie badań krwi w celu wykrycia przeciwciał anty-HCV. Ich obecność w organizmie (czyli pozytywny wynik testu na przeciwciała) wskazuje na aktualne lub przebyte zakażenie wirusem HCV. Oprócz tego warto wykonać podstawowe badania na wątrobę.

Leczenie WZW C należy rozpocząć jak najszybciej. Terapia powinna przebiegać dwutorowo. Po pierwsze chory musi otrzymać odpowiednią dawkę leków przeciwwirusowych, które – choć nie eliminują wirusa całkowicie – hamują namnażanie się patogenu w organizmie. Do tego należy dodać lekkostrawną dietę, która nie będzie obciążała chorej wątroby. Szacuje się, że nawet u 40% chorych objawy ustępują samoistnie, jednak nie należy na to liczyć, jeśli choroba ma charakter przewlekły. 

Rola diety w leczeniu WZW C

Odpowiednia dieta to ważny krok w walce z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Powinna być lekkostrawna i odpowiednio zbilansowana. Składniki odżywcze należy spożywać w następujących proporcjach: 70% węglowodanów (najlepiej, jeśli są to węglowodany złożone, a nie niezdrowe cukry proste), 10–20% tłuszczu i 10% białka. Jeśli chcesz, aby Twój jadłospis pomógł zwalczyć WZW C, zadbaj o wdrożenie następujących nawyków żywieniowych:

  • unikaj ciężkostrawnych, smażonych potraw;

  • nie używaj ostrych przypraw;

  • ogranicz spożycie tłuszczu;

  • pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i pij przynajmniej 1,5 l płynów na dobę;

  • zrezygnuj z alkoholu przynajmniej na rok, a po zakończonym leczeniu WZW C spożywaj go w ograniczonych ilościach.

Taką dietę należy dostosować do indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta i trzymać się jej zasad przez minimum 6 miesięcy. 

Jak chronić się przed WZW C? Profilaktyka

Aby uniknąć zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C, przede wszystkim chroń się przed wirusem HCV. Podstawową zasadą profilaktyki jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, a także unikanie kontaktu z osobami, które mogą być nosicielami choroby. Jeśli konieczny jest kontakt z krwią, np. w przypadku pracowników służby zdrowia, trzeba sterylizować narzędzia i zakładać odzież ochronną. Natomiast w trakcie kontaktów seksualnych warto sięgać po zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, która ogranicza kontakt z nasieniem. Niestety, nie opracowano jeszcze szczepionki, która – jak w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) – mogłaby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem.

Źródła
  1. D. Głąbska i in., Dietoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  2. M. Piechota, Dysfunkcja wątroby. Przyczyny, rozpoznanie i intensywne leczenie, Wydawnictwo Makmed, Gdańsk 2016.
  3. A. Laughin, Dieta dla wątroby, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2017.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.