Zaburzenia hormonalne a bóle głowy
Hormony płciowe, a zwłaszcza estrogeny, mogą odpowiadać za występowanie migren u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny uwrażliwiają komórki nerwu trójdzielnego na bodźce, w wyniku czego wyzwalane są migreny. Najbardziej narażone na bóle migrenowe powiązane z hormonami są kobiety w okresie rozrodczym.
Zmiany hormonów a ból głowy
Warto wiedzieć, że najwięcej estrogenu w organizmie kobiety jest w trakcie owulacji, czyli pomiędzy 13 a 16 dniem cyklu menstruacyjnego – wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka z komórką jajową. Potem rośnie stężenie progesteronu, który uzdatnia śluzówkę macicy do zagnieżdżenia się zarodka. W okresie krwawienia menstruacyjnego poziom obu tych hormonów spada. Najistotniejszą rolę w wywoływaniu bólów głowy odgrywa estriadol (aktywny biologicznie estrogen). Jego spadek ma miejsce przed wystąpieniem krwawienia, przed menopauzą albo na krótko po urodzeniu dziecka.
Hormonalne bóle głowy powiązane z cyklem zaczynają się zwykle na 2 dni przed krwawieniem, a kończą około 3 dnia cyklu. Zwykle w czasie menopauzy migreny o podłożu hormonalnym mijają, ale nie jest to regułą.
Jakie są objawy hormonalnych bólów głowy?
Kobiety cierpiące na bóle głowy o podłożu hormonalnym skarżą się najczęściej na:
problemy z koncentracją,
bolesność mięśni,
nadwrażliwość na dźwięki i światło,
Ból zlokalizowany jest najczęściej po jednej stronie głowy. Migrena hormonalna przebiega zwykle bez aury, czyli bez ogniskowych objawów neurologicznych, poprzedzających atak migreny. Innymi objawami, których mogą doświadczać kobiety, u których występują znaczne wahania nastrojów są trądzik, zaburzenia koordynacji, ciągłe zmęczenie i zaparcia.
Migrena hormonalna – leczenie
Jeśli cyklicznie doświadczasz bólów głowy i podejrzewasz, że może mieć to związek z hormonami, postaraj się zapisywać kiedy dokładnie występują Twoje dolegliwości. Z takimi obserwacjami, możesz zgłosić się do ginekologa lub endokrynologa. Lekarz może przepisać Ci terapię hormonalną, po której dotkliwe objawy ustąpią.
Warto wiedzieć: stosowanie leków zawierających hormony płciowe, zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Lekarz podczas wywiadu zapyta Cię czy palisz papierosy, cierpisz na choroby krążenia, a także może zlecić ci wykonanie dodatkowych badań.
By uzyskać chwilową ulgę, możesz zastosować środki przeciwbólowe, w niektórych przypadkach pomaga też rozmasowanie bolącego miejsca. Ważne jest unikanie czynników, które mogłyby spotęgować objawy, czyli hałasu i intensywnego oświetlenia. Co ważne, jeżeli właściwe leczenie (nawet objawowe), zostanie przyjęte odpowiednio wcześnie, możliwe jest zahamowanie rozwoju migreny.
Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę.
Diagnoza i leczenie zaburzeń hormonalnych wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i odbywania częstych konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:
konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym endokrynolog, ginekolog-endokrynolog),
dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej (w tym USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego), laboratoryjnej (w tym hormonów tarczycowych, hormonów płciowych) i czynnościowej,
wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z ginekologiem-endokrynologiem w ciągu 7 dni roboczych), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.
Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.