Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń krzepnięcia krwi?

Marta Szarawarska27.02.2024Aktualizacja: 27.02.2024

Zaburzenia krzepnięcia krwi to grupa schorzeń, w przebiegu których obserwuje się samoistne i przedłużające się krwawienia. Mogą mieć charakter wrodzony lub wystąpić na skutek zażywania leków. Zaburzenia krzepliwości mogą objawiać się w różnoraki sposób, w zależności od przyczyny schorzenia. O tym, czym dokładnie są zaburzenia krzepnięcia krwi, jakie są ich przyczyny i objawy, przeczytasz w poniższym artykule. Dowiesz się również, w jaki sposób zdiagnozujesz takie schorzenia oraz jak wygląda ich leczenie.


zaburzenia-krzepniecia-krwi-przyczyny-objawy-leczenie
Unsplash.com

Polecane

swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym są zaburzenia krzepnięcia krwi?
  2. Jakie są przyczyny zaburzeń krzepnięcia krwi?
  3. W jaki sposób objawiają się zaburzenia krzepnięcia krwi?
  4. W jaki sposób zdiagnozować zaburzenia krzepnięcia krwi?
  5. Jak wygląda leczenie zaburzeń krzepnięcia krwi?

Czym są zaburzenia krzepnięcia krwi?

Krzepnięcie krwi to niezbędny proces przy przerwaniu ciągłości skóry. Jego zadaniem jest zahamowanie nadmiernej utraty krwi. W momencie uszkodzenia naczynia krwionośnego dochodzi do przekształcenia fibrynogenu w fibrynę będącej rusztowaniem dla płytek krwi. W ten sposób tworzy się skrzep hamujący krwawienie.

Zaburzenia krzepnięcia krwi, inaczej zaburzenia hemostazy, to szereg nieprawidłowości, których skutkiem może być nadmierna krzepliwość lub samoistne krwawienia. Oba te stany wymagają interwencji lekarskiej, ponieważ mogą stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Zaburzenia hemostazy mogą mieć wiele przyczyn. Nadmierne krwawienie i problem z jego zatamowaniem mogą wiązać się ze skazą krwotoczną. Powstanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych skutkuje słabszym przepływem krwi, a nierzadko także zatkaniem naczynia krwionośnego. 

Jakie są przyczyny zaburzeń krzepnięcia krwi?

Do zaburzeń krzepnięcia zaliczamy:

  • Skazy krwotoczne naczyniowe związane z wadą lub uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Są wrodzone lub ujawniają się na skutek zażywania niektórych leków, w przebiegu infekcji bakteryjnych i wirusowych;

  • Skazy krwotoczne osoczowe związane z niedoborem lub zaburzeniem funkcji czynników krzepnięcia krwi. Podobnie jak skazy naczyniowe, mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty;

  • Skazy krwotoczne płytkowe związane z nieprawidłową ilością płytek krwi lub zaburzeniem ich funkcji;

  • Nadkrzepliwość krwi, inaczej zwana trombofilią. Jest to skłonność do wzmożonego krzepnięcia krwi. Stan ten bywa przyczyną rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej.

W jaki sposób objawiają się zaburzenia krzepnięcia krwi?

Zaburzenia krzepliwości krwi mogą objawiać się w różnoraki sposób w zależności od rodzaju schorzenia. Skazy krwotoczne charakteryzują się wystąpieniem:

  • samoistnych krwawień,

  • zmian skórnych przypominających wysypkę,

  • siniaków,

  • krwawień z dziąseł,

  • krwotoków po zabiegach operacyjnych,

  • przedłużających się krwawień menstruacyjnych u kobiet,

  • krwawień z przewodu pokarmowego, moczowego i płciowego.

Trombofilia z kolei objawia się w postaci incydentów zakrzepowo-zatorowych. Mogą one dotyczyć zarówno układu tętniczego, jak i żylnego. Zakrzepica żył głębokich to groźny stan. W jej przebiegu możesz odczuwać ból łydki, obrzęk podudzia oraz ocieplenie skóry. Niekiedy pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy.

Skazy krwotoczne i nadkrzepliwość to stany, jakich nie należy bagatelizować. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się na konsultacje do hematologa. Specjalista zleci pakiet niezbędnych badań i określi dokładną przyczynę zaburzeń krzepliwości oraz zaleci odpowiednie leczenie.

W jaki sposób zdiagnozować zaburzenia krzepnięcia krwi?

Objawy sugerujące zaburzenia krzepnięcia krwi wymagają wykonania w pierwszej kolejności podstawowych badań krwi. Są to: morfologia wraz z rozmazem ręcznym oraz badania układu krzepnięcia, czyli koagulogram.

Oceniane parametry w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi to:

  • czas protrombinowy (PT),

  • czas trombinowy (TT),

  • stężenie fibrynogenu,

  • czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT),

  • czas krwawienia,

  • czas okluzji,

  • badanie stężenia D-dimerów,

  • aktywność białka C,

  • stężenie wolnego białka S,

  • czynnik V Leiden,

  • antykoagulant toczniowy.

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się rozszerzenie diagnostyki o bardziej specjalistyczne analizy takie jak: 

  • badania biochemiczne krwi, 

  • badania aktywności i stężenia czynników krzepnięcia, 

  • badania genetyczne w kierunku wrodzonych schorzeń krwi, 

  • biopsja szpiku,

  • badanie w kierunku chorób wirusowych,

  • diagnostyka chorób autoimmunologicznych.

Jak wygląda leczenie zaburzeń krzepnięcia krwi?

Leczeniem zaburzeń krzepnięcia i innych chorób krwi zajmuje się specjalista hematologii klinicznej. Diagnostyka przyczyn zaburzeń krzepliwości jest czasochłonna. W celu zastosowania odpowiedniej terapii konieczne jest wykonanie szeregu badań i znalezienie przyczyn nieprawidłowości. W przypadku wrodzonych skaz krwotocznych nie jest możliwe zastosowanie leczenia przyczynowego. Jedyne, co pozostaje, to łagodzić objawy, poprawiając komfort życia chorego. 

Już od 119 zł miesięcznie możesz mieć szybki dostęp zarówno do lekarza rodzinnego, internisty i hematologa, jak i wielu badań diagnostycznych. Zamów na Welbi ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie (Polisa Zdrowie Welbi) i wybierz pakiet, który będzie dla Ciebie najlepszy!

W pakiecie OCHRONA COMPLEX możesz bez dodatkowych kosztów umawiać się na e-konsultacje i wizyty w gabinecie stacjonarnym nie tylko u hematologa, ale też 28 innych specjalistów (i to bez skierowania!). Co więcej, na konsultację będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni. A w razie potrzeby konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej czas oczekiwania będzie nie dłuższy niż 1 dzień. W ramach pakietu wykonasz też badania – do wyboru są 142 rodzaje badań laboratoryjnych, 74 rodzaje badań obrazowych i 5 rodzajów badań czynnościowych. Oprócz tego raz do roku zrobisz profilaktyczny przegląd zdrowia i zaszczepisz się przeciwko grypie sezonowej.

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem, żeby poznać szczegóły oferty i wybrać pakiet, który wesprze Cię w dążeniu do zachowania zdrowia.

Źródła
  1. A. Dembińska-Kieć, J.W. Naskalski, Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, s: 429-439.
  2. A. Dmoszyńska, T. Robak, Podstawy hematologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2008, s: 3-23.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
nadplytkowosc-co-to-przyczyny-objawy-leczenie
Zdrowie
1 min.
Nadpłytkowość – co to jest? Przyczyny powstania i sposoby leczenia trombocytozy
27.02.2023
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.