Zakrzepica żył głębokich – co to za choroba? Przyczyny, objawy, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest dość powszechna. Szacuje się, że rocznie odnotowuje się około 60 tysięcy nowych przypadków tego schorzenia. Może ono doprowadzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Przeczytaj na temat objawów i przyczyn powstania zakrzepicy żył głębokich. Dowiedz się, jak jest rozpoznawana.
Zakrzepica żył głębokich – co to za choroba?
Zakrzepica żył głębokich to choroba, w której dochodzi do powstania zakrzepu w układzie żył głębokich, czyli sieci naczyń żylnych znajdujących się pod powięziami, pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi. Najczęściej rozwija się zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. Choroba ta wiąże się z ryzykiem powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Charakteryzuje się jednoczesnym występowaniem zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Oderwany fragment zakrzepu z biegiem krwi dostaje się do klatki piersiowej. Jeśli jest duży, może zaklinować się w sercu i spowodować nagłą śmierć, jeśli jest mniejszy, zatyka naczynia krążenia płucnego, czego konsekwencją jest zatorowość płucna.
Przyczyny powstania zakrzepicy żył głębokich
Za główne czynniki ryzyka powstania zakrzepicy żył głębokich eksperci uważają:
zaburzenia w żylnym przepływie krwi, które mogą być spowodowane m.in. przez ucisk na żyłę (np. przez powiększone węzły chłonne, naciek nowotworowy) czy unieruchomienie;
zmiany w składzie krwi, które działają prozakrzepowo – najbardziej problematyczna jest nadpłytkowość, czyli zbyt duże stężenie płytek krwi;
zmiany w śródbłonku naczyniowym, zwłaszcza jego uszkodzenie, stan zapalny, kaniulacja naczynia, zakażenie.
Niemniej zakrzepica żył jest najczęściej powikłaniem nieleczonych żylaków. Dowiedz się więcej na temat przyczyn powstania żylaków. Przeczytaj również o żylakach w ciąży, gdyż przyszłe mamy – z uwagi na zmiany towarzyszące ciąży – są w sposób szczególny narażone na ich powstanie.
Zakrzepica żył głębokich – objawy
Zakrzepica żył głębokich przebiega początkowo bezobjawowo lub towarzyszą jej mało nasilone dolegliwości. Nierzadko objawy zakrzepicy bywają mylone z innymi przypadłościami, gdyż są niecharakterystyczne. Część chorych wiąże je mylnie z zespołem niespokojnych nóg. Najczęściej występującymi objawami zakrzepicy żył głębokich są:
zaczerwienienie skóry,
obrzęk (nasilony zwłaszcza wokół kostek),
tkliwość, a czasem wręcz ból,
nadmierne ucieplenie.
Poznaj możliwe przyczyny bólu nóg w ciąży.
Rzadziej w przebiegu zakrzepicy żył głębokich zaobserwować można nadmierne wypełnienie żył powierzchownych. Lekarz w czasie badania fizykalnego może ocenić występowanie objawów typowych dla zakrzepicy żył o określonych lokalizacjach. Przykładem takiego objawu jest objaw Liskera, który charakteryzuje się bólem przy opukiwaniu przedniej środkowej części podudzia.
Sprawdź, jakie objawy towarzyszą tężyczce, która jest konsekwencją zaburzeń elektrolitowych lub zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.
Do jakiego lekarza się zgłosić?
W przypadku podejrzenia jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu krążenia zgłoś się na wizytę do kardiologa. To specjalista z zakresu chorób serca i naczyń krwionośnych.
Jeśli zależy Ci na szybkiej konsultacji, rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – ofertę możesz zamówić na Welbi. Wybierz pakiet OCHRONA COMPLEX, a już od 119 zł miesięcznie możesz mieć możliwość konsultacji z kardiologiem zarówno online, jak i w gabinecie stacjonarnym, a na wizytę będziesz czekać nie dłużej niż 3 dni robocze.
Oprócz tego możesz zyskać dostęp do wielu innych specjalistów (w pakiecie OCHRONA COMPLEX 29 specjalizacji do wyboru) oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym np. EKG. Raz w roku w ramach składki miesięcznej bez dodatkowych opłat zrobisz też profilaktyczny przegląd zdrowia, który w przypadku mężczyzn obejmuje konsultację z kardiologiem, lipidogram i EKG spoczykowe lub wysiłkowe.
Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę”, wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.
Na czym polega rozpoznawanie zakrzepicy żył głębokich?
Diagnostyka zakrzepicy żył głębokich rozpoczyna się od badania podmiotowego. Lekarz przeprowadza wywiad medyczny. Następnie przechodzi do badania przedmiotowego, czyli fizykalnego, w którym niekiedy nie stwierdza odchyleń od normy mimo obecności zakrzepicy. Dlatego kieruje na dalszą diagnostykę. Zazwyczaj lekarz zleca:
podstawowe badania krwi;
badanie stężenia D dimerów – to cząsteczki białek będące produktem ubocznym, jaki powstaje w procesie rozpadu skrzepu;
badanie USG żył, czyli tzw. USG Doppler – to złoty środek w diagnozowaniu zakrzepicy żył głębokich;
flebografię kontrastową, tzw. wenografię – badanie żył z wykorzystaniem technik radiologicznych, które polega na podaniu do żył środka cieniującego, dzięki któremu stają się bardziej widoczne, a następnie wykonaniu zdjęć rentgenowskich;
w ostateczności rezonans magnetyczny.
Leczenie zakrzepicy żył głębokich
Zakrzepica żył głębokich wymaga leczenia. Jego celem jest przede wszystkim ograniczenie narastania skrzepliny i obniżenie ryzyka powikłań w postaci zatoru. Podstawą leczenia jest farmakoterapia z wykorzystaniem leków przeciwkrzepliwych, które zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów i redukują powstały stan zapalny. Lekarz może przepisać także leki trombolityczne, które rozpuszczają zakrzep. Jednak są one stosowane wyłącznie w przypadkach ciężkiej, rozległej zakrzepicy żył głębokich. Uzupełnieniem farmakoterapii jest kompresjoterapia, czyli leczenie uciskowe. Używane są w nim rajstopy, pończochy czy podkolanówki uciskowe. Innym sposobem jest stosowanie tzw. przerywanego ucisku pneumatycznego, który polega na umieszczeniu chorej kończyny w mankiecie, który następnie zostaje sekwencyjnie napełniany powietrzem. Lekarz może wypisać skierowanie na rehabilitację – zabiegi i ćwiczenia usprawniają przepływ krwi żylnej. W przypadku zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych specjaliści zalecają też leczenie ułożeniowe, które polega na układaniu nóg powyżej serca, co usprawnia przepływ krwi. Zakrzepica w zaawansowanej postaci może wymagać leczenia chirurgicznego.
- A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2023, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
- J. Windyga, Leczenie wstępne i wtórna profilaktyka zakrzepicy żył głębokich, „Hematologia” 2010, t. 1, nr 2, s. 119–125.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.