Zakrzepica odbytu – objawy i leczenie. Jak jej zapobiegać?
Zakrzepica odbytu jest bolesnym powikłaniem choroby hemoroidalnej – uciążliwego schorzenia dotyczącego milionów ludzi na całym świecie. Zakrzepica występuje głównie u młodych osób dorosłych, zmagających się z zaparciami lub podejmujących ciężki wysiłek fizyczny. Podpowiadamy, jakie objawy mogą świadczyć o zakrzepicy odbytu, na czym polega leczenie tej choroby oraz jak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.
Czym jest zakrzepica odbytu?
„Zakrzepica odbytu” jest stosowanym potocznie określeniem zakrzepicy splotu żylnego okołoodbytniczego. To jedno z najczęstszych powikłań choroby hemoroidalnej, wymagające szybkiej diagnostyki i leczenia. W literaturze spotkać można się także z innymi nazwami tego schorzenia – „zakrzep brzeżny” czy „zakrzep hemoroidów zewnętrznych”.
Guzki krwawnicze to występujące fizjologicznie w kanale odbytu struktury tętniczo-żylne. Uczestniczą w uszczelnieniu odbytu i umożliwiają kontrolę nad oddawaniem gazów. Gdy dojdzie do ich objawowego powiększenia, mówi się o chorobie hemoroidalnej. Na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby zmagające się z przewlekłą biegunką (np. w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit), otyłością i prowadzące siedzący tryb życia. Wśród czynników ryzyka choroby hemoroidalnej znajdują się również ciąża i poród, przebyte operacje okolicy odbytu czy uszkodzenie rdzenia kręgowego. Przyczyny występowania zakrzepicy w obrębie powiększonych guzków krwawniczych są wciąż przedmiotem dyskusji. Ma ona związek z podwyższonym ciśnieniem w splotach naczyniowych, które prowadzi do uszkodzenia śródbłonka, a w efekcie do zainicjowania procesu krzepnięcia. Zakrzepica odbytu dotyczy najczęściej osób młodych, zmagających się z zaparciami lub podejmujących duży wysiłek fizyczny.
Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia hemoroidów.
Zakrzep w guzku krwawniczym – objawy
Objawów zakrzepicy w guzku krwawniczym nie sposób przeoczyć. Nagłemu, silnemu bólowi odbytu towarzyszy pojawienie się uwypuklenia o niebieskawym zabarwieniu. U części chorych zmiana może krwawić – ma to miejsce, gdy zakrzep prowadzi do wystąpienia owrzodzenia guzka krwawniczego lub skóry w jego okolicy. W przypadku braku podjęcia leczenia dolegliwości utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni. Częściej jednak silny ból jest powodem niezwłocznego poszukiwania pomocy lekarskiej.
Do kogo zgłosić się z podejrzeniem zakrzepu w okolicy odbytu?
Masz objawy zakrzepu hemoroidów zewnętrznych? Nie bagatelizuj swoich dolegliwości i zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie typowych objawów i badania fizykalnego, w którym lekarz stwierdza obecność tkliwego, niebieskawego uwypuklenia. W przypadku silnych dolegliwości bólowych badanie per rectum (palcem przez odbyt) może wymagać dożylnego podania leków znieczulających w warunkach szpitalnych. Leczeniem zakrzepicy odbytu zajmuje się chirurg. Skierowanie do tego specjalisty otrzymasz od lekarza pierwszego kontaktu.
Dowiedz się też, jakie są przyczyny i objawy przepukliny odbytu!
Metody leczenia zakrzepicy odbytu
Zakrzepica hemoroidów zewnętrznych może być leczona zachowawczo lub chirurgicznie. Zabieg chirurgiczny (usunięcie skrzepliny lub wycięcie guzka krwawniczego) jest proponowany zwykle osobom z silnym bólem odbytu trwającym poniżej 72 h. U chorych, którzy zgłosili się po pomoc po dłuższym okresie trwania bólu, stosuje się miejscowo leki znieczulające (np. 1-procentową lignokainę). Zalecane są także doustne leki przeciwzapalne, dieta bogatobłonnikowa i higiena okolic odbytu.
U pacjentów w podeszłym wieku zwykle rezygnuje się z leczenia chirurgicznego zakrzepicy odbytu. Wiąże się to z występowaniem w tej grupie wiekowej wielu chorób przewlekłych i częstym przyjmowaniem leków przeciwkrzepliwych. Czynniki te znacznie zwiększają ryzyko związane z zabiegiem. Decyzję o proponowanej metodzie leczenia lekarz podejmuje indywidualnie, po zapoznaniu się z całością obrazu klinicznego pacjenta.
Zakrzep w guzku krwawniczym a ciąża
Z hemoroidami w ciąży zmaga się nawet do 35% kobiet spodziewających się dziecka. Około 8% ciężarnych doświadcza natomiast zakrzepicy hemoroidów zewnętrznych, zwykle w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Do czynników ryzyka choroby należą: poród drogami natury, zaparcia, duża masa urodzeniowa dziecka oraz poród zabiegowy (np. z użyciem kleszczy). U kobiet w ciąży preferowane jest leczenie zachowawcze. Zabieg chirurgiczny wiąże się bowiem z ryzykiem wywołania porodu przedwczesnego, stwarzającego ryzyko wystąpienia powikłań u dziecka.
Jak zapobiegać zakrzepicy odbytu?
Zmagasz się z chorobą hemoroidalną? Zmniejsz ryzyko wystąpienia zakrzepu w obrębie guzków krwawniczych, przestrzegając kilku prostych zasad:
dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu,
uwzględnij w codziennym jadłospisie produkty zawierające błonnik (m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa),
unikaj zaparć – jeśli jest to konieczne, stosuj leki zmiękczające stolec, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem,
jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, zredukuj masę ciała,
unikaj długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej,
zadbaj o regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną,
utrzymuj prawidłową higienę okolicy okołoodbytniczej,
przestrzegaj zaleceń lekarza i regularnie przyjmuj przepisane przez niego leki.
Pamiętaj, że powiększone guzki krwawnicze można skutecznie leczyć. Nie czekaj na wystąpienie objawów zakrzepicy i umów się na konsultację z proktologiem. A jeśli obawiasz się oczekiwania w długich kolejkach – sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do m.in.:
konsultacji u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym proktolog),
minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej (w tym kolonoskopia),
wizyt u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z proktologiem w ciągu 5 dni), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
opieki w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.
Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach Polisy Zdrowie Welbi.
- Lawrence A., McLaren E., External Hemorrhoid, „StatPearls”, 2023, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500009/.
- Picciarello A. i in., Management and Treatment of External Hemorrhoidal Thrombosis, „Frontiers in Surgery”, 2022, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9110961/.
- Lohsiriwat V., Anorectal emergencies, „World Journal of Gastroenterology”, 2016, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4948271/.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.