Objawy i leczenie zapalenia czerwieni wargowej
Zapalenie czerwieni wargowej, znane również jako cheilitis, to stan zapalny warg, a czasami nawet skóry wokół ust. Objawia się m.in. zaczerwienieniem, spierzchnięciem, suchością, pękaniem i bólem warg. Dowiedz się, czym jest spowodowane i jak je leczyć.
Polecane
Czym jest zapalenie czerwieni wargowej ust?
Suche, spierzchnięte, popękane i spuchnięte usta – zapewne znasz te objawy. Czy wiesz, że mogą oznaczać chorobę nazywaną zapaleniem czerwieni wargowej? Jest to niegroźne schorzenie, które może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu dni, jednak gdy nie jest leczone, może prowadzić do przewlekłego zapalenia, które trwa nawet do 6 tygodni. Na zapalenie czerwieni wargowej duży wpływ ma niezdrowy tryb życia, dlatego częściej borykają się z nim osoby nadużywające alkoholu, palące papierosy i unikające zdrowej żywności bogatej w witaminy i minerały.
Zapalenia czerwieni wargowej nie należy mylić z opryszczką, choć opryszczka może być jego powodem. Szczególnie niebezpieczna jest opryszczka w ciąży, niesie bowiem ryzyko takich powikłań u dziecka, jak encefalopatia.
Objawy zapalenia czerwieni wargowej ust
Zapalenie czerwieni wargowej charakteryzuje się:
czerwonymi i spuchniętymi wargami,
zgrubieniami i pęknięciami tego obszaru,
bólem i uczuciem pieczenia,
łuszczeniem się skóry warg,
obecnością pęcherzyków,
trudnością z otwieraniem ust.
Ból nasila się zwłaszcza podczas jedzenia, picia i mówienia. Jeśli możesz, unikaj mówienia i staraj się pić oraz jeść produkty, które dodatkowo nie podrażnią ust.
Przyczyny zapalenia czerwieni wargowej
Przyczyny zapalenia czerwieni wargowej są różnorodne i obejmują zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Najczęstsze powody choroby to:
infekcje grzybicze,
infekcje wirusowe,
urazy i podrażnienia,
alergie,
nadwrażliwość na słońce,
choroby układowe i autoimmunologiczne.
Candida albicans (drożdżaki) to najczęstszy patogen, który powoduje zapalenie czerwieni wargowej. Grzybice mogą wystąpić u osób o osłabionej odporności, z cukrzycą, długotrwale stosujących antybiotyki, a także u niemowląt, np. w formie pleśniawek.
Spośród infekcji wirusowych najczęściej za zapalenie czerwieni wargowej odpowiada wirus opryszczki. Objawia się on w postaci niewielkich, swędzących i mrowiących pęcherzyków na wargach, które mogą ulec pęknięciu. Pamiętaj, że wirus opryszczki jest zaraźliwy i może być przenoszony przez kontakt bezpośredni, np. pocałunek bądź picie z tej samej szklanki.
Jedną z głównych przyczyn zapalenia czerwieni wargowej są złe nawyki, zwłaszcza częste lizanie lub obgryzanie warg, co doprowadza do urazów i podrażnień.
Ważne są również kosmetyki, których używasz. Niektóre mogą Cię uczulić. Wybierając produkty do makijażu i pielęgnacji ust, postaw na te, które nie mają w składzie konserwantów, barwników i substancji zapachowych.
Zapalenie czerwieni wargowej mogą też powodować takie choroby, jak łuszczyca czy toczeń układowy.
Zapalenie czerwieni wargowej – leczenie
Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe i trwają powyżej tygodnia, możesz udać się do lekarza rodzinnego lub dermatologa. Leczenie zazwyczaj nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Przeważnie wystarczy zmiana nawyków higienicznych w obrębie jamy ustnej, stosowanie nawilżających balsamów i maści, zmiana kosmetyków oraz unikanie czynników drażniących.
Jeśli powodem choroby jest infekcja bakteryjna lub grzybicza, może być konieczne wprowadzenie antybiotyku lub leków przeciwgrzybiczych w postaci maści, kremów czy antybiotyków. O metodzie leczenia zadecyduje lekarz. W przypadku pojawienia się zmian typowych dla opryszczki lekarz przepisze Ci leki przeciwwirusowe.
Jak zapobiegać zapaleniu czerwieni wargowej ust?
W zapobieganiu zapaleniu czerwieni wargowej najważniejsza jest pielęgnacja. Jeśli będziesz odpowiednio dbać o usta, zmniejszysz ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów.
Podstawą pielęgnacji ust jest ich nawilżanie. Używaj balsamu do ust lub kremu nawilżającego, zwłaszcza podczas suchych i zimowych dni. Unikaj kosmetyków zawierających substancje drażniące, takie jak mentol, które mogą wysuszać usta. Chroń je przed słońcem. Stosuj w tym celu ochronny balsam do ust z filtrem SPF, który zapobiega przesuszeniu i oparzeniom słonecznym. Osoby o jasnej skórze przy braku ochrony przeciwsłonecznej mogą być bardziej podatne na tego rodzaju reakcje. Unikaj lizania warg, może ono bowiem doprowadzić do większego przesuszenia i podrażnienia. Pij dużo wody. Dzięki temu utrzymasz odpowiednie nawilżenie. Jest to ważne zwłaszcza po powiększaniu ust kwasem hialuronowym.
Regularnie złuszczaj naskórek, pomoże to w pozbyciu się i gromadzeniu martwej tkanki na ustach, co może prowadzić do szorstkości i pęknięć. Możesz użyć delikatnego peelingu lub masować wargi ręcznikiem bądź szczoteczką do zębów. Nie używaj kosmetyków, które mogą powodować podrażnienia lub alergie.
Nie zapomnij, że wpływ na stan Twoich warg mają odpowiednia dieta, nawyki i higiena jamy ustnej. Palenie papierosów, permanentny stres, intensywne opalanie się, długotrwałe przebywanie na mrozie i w suchych pomieszczeniach zwiększają ryzyko zapalenia czerwieni wargowej.
- A. Kamińska, Praktyczna kosmetologia krok po kroku: kosmetologia twarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
- J. Dylewska-Grzelakowska, Zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2020.
- A. Górska, Profesjonalna pielęgnacja twarzy, Centrum Rozwoju Edukacji Edicon, Poznań 2017.
- A. Drobnik, Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.