Jakie są objawy, przyczyny i domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci?
Dzieci bardzo często chorują na zapalenie pęcherza. Infekcja ta przebiega u dziecka trochę inaczej niż u osoby dorosłej. Bardzo często objawy nie są łatwe do zdiagnozowania i nie wskazują jednoznacznie na zapalenie pęcherza u dziecka.
Jakie są objawy zapalenia pęcherza u dzieci?
Im młodsze dziecko, tym trudniej rozpoznać u niego zapalenie pęcherza. Objawami zapalenia pęcherza, które możesz zaobserwować u swojego niemowlęcia, są m.in.:
wysoka temperatura,
mętny mocz,
niepokój dziecka,
płaczliwość i marudzenie,
brak apetytu,
wymioty.
U starszych dzieci pojawiają się dodatkowo: ból brzucha, pieczenie i szczypanie w czasie oddawania moczu, ból pleców w dolnej ich części. Dziecko może odczuwać częstszą potrzebę oddawania moczu, ale będzie wydalać jego skąpe ilości. Twoja pociecha z przeziębionym pęcherzem może również moczyć się w nocy, gorączkować, być rozdrażniona. W moczu może pojawić się krew. Im dziecko jest starsze, tym objawy zapalenia pęcherza moczowego stają się bardziej podobne do tych, które występują u osoby dorosłej.
Twoje dziecko ma objawy zapalenia pęcherza? Możesz skonsultować je z pediatrą online. Umów teleporadę
Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci?
Zapalenie pęcherza u dzieci może być spowodowane nieprawidłową budową anatomiczną ich układu moczowego. Twoje dziecko może na przykład cierpieć przypadłość, w której mocz będzie cofać się moczowodami do nerek. Chłopcy mogą mieć problem z zapaleniem pęcherza moczowego z powodu zmagania się ze stulejką. Natomiast u dziewczynek zwiększa się ryzyko infekcji bakteryjnej pęcherza ze względu na bliskie sąsiedztwo cewki moczowej z odbytnicą.
Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego u dzieci są bakterie Escherichia coli, tzw. pałeczki okrężnicy. Są to bakterie, które naturalnie bytują w jelicie grubym u człowieka. Do zakażenia pęcherza u dziecka dochodzi najczęściej, gdy nie dba się prawidłowo o higienę jego okolic intymnych i bakterie z okolic odbytu przenoszą się do cewki moczowej.
Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci?
Podstawową zasadą leczenia zapalenia pęcherza u dzieci jest szybkie działanie. Nie można dopuścić do tego, by infekcja się rozprzestrzeniała i rozwijała. W pierwszej kolejności musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka. Musi przyjmować dużo płynów, aby rozcieńczyć mocz i przyspieszyć wypłukiwanie bakterii z pęcherza i dróg moczowych.
Jednym z tradycyjnych sposobów na zmniejszenie dolegliwości wynikających z zapalenia pęcherza moczowego u dzieci jest podawanie soku z żurawiny lub suszonej żurawiny. Sprawia ona, że zmniejsza się przyklejanie bakterii do ścian pęcherza moczowego, a co za tym idzie, łatwiej są usuwane z organizmu. Substancje zawarte w żurawinie łączą się z bakteriami i zapobiegają ich zagnieżdżaniu się w ściankach pęcherza. Dodatkowo żurawina stosowana profilaktycznie może zminimalizować ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza przez Twoje dziecko.
By uśmierzyć ból przy oddawaniu moczu i ból brzucha, możesz dziecku zrobić ciepłą nasiadówkę ziołową. Dobrze sprawdzają się również przy zapaleniu pęcherza herbatki ziołowe. Twojemu dziecku ulgę przyniosą herbatki z rumianku, liści brzozy, lipy, pietruszki, a także z malin. Podawanie ziół lepiej jest jednak skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Musisz pamiętać, że nie zawsze domowe sposoby są w stanie wyleczyć przeziębiony pęcherz u dziecka. Jeśli nie widzisz poprawy, to udaj się jak najszybciej do lekarza. Być może potrzebne będzie zastosowanie silniejszych preparatów.
Ile trwa zapalenie pęcherza u dziecka?
Czas trwania leczenia zapalenia pęcherza u dziecka zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest to infekcja. Może potrwać kilka dni, a może nawet wydłużyć się do tygodnia. Najważniejsze jest, by podawać leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej jeszcze do kilku dni po ustąpieniu objawów. Ma to charakter profilaktyczny, by zmniejszyć ryzyko nawrotu infekcji.
Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza u dzieci?
Najważniejsza jest profilaktyka. Musisz koniecznie nauczyć dziecko odpowiednich nawyków i dbać o higienę jego miejsc intymnych, by zminimalizować ryzyko infekcji. Dodatkowo dziecko nie powinno długo trzymać moczu. Ważne jest, by mogło oddać go jak najszybciej od chwili zasygnalizowania potrzeby. Musisz też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Bardzo często brak odpowiedniej ilości wypijanych płynów sprzyja zachorowaniu na zapalenie pęcherza.
Należy również dbać o odpowiednią dietę dziecka, by nie dochodziło do zaparć. Często zalegający stolec i problemy z wypróżnianiem powodują zapalenie pęcherza moczowego u dzieci.
Stosuj profilaktycznie w diecie dziecka sok żurawinowy albo żurawinę suszoną. Możesz podawać mu też suplementy na bazie tego owocu. Wszystko po to, aby nie zapewniać bakteriom dobrych warunków do bytowania w pęcherzu moczowym.
U dziecka, które jeszcze korzysta z pieluszek, musisz koniecznie bardziej dbać o higienę okolic intymnych. Zmieniaj często pieluszki, przemywaj krocze ciepłą wodą i kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji dziecka.
- A. Żurowska i in., Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego, Ikamed, 2016.
- E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, Możliwości zastosowania żurawiny amerykańskiej w urologii, Przegląd Urologiczny, 2008.
- J. Duława, Zakażenia układu moczowego, Nefrologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa, 2009.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.