Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zatrucie chlorem – objawy i pierwsza pomoc

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian29.01.2024Aktualizacja: 29.01.2024

Chlor to pierwiastek o toksycznych właściwościach. Zatrucie chlorem może zdarzyć się w zakładzie pracy lub podczas sprzątania, jeśli preparat do czyszczenia, którego używasz, zawiera duże stężenie tego pierwiastka. Szkodliwe może być zarówno długotrwałe wdychanie oparów, jak i przypadkowe lub celowe wypicie toksycznej substancji. Chlor działa drażniąco, wywołując objawy ze strony układu oddechowego i pokarmowego. W skrajnych przypadkach zatrucie prowadzi do obrzęku płuc, a nawet do śmierci. Sprawdź, jak pomóc osobie poszkodowanej w przypadku zatrucia chlorem!


zatrucie-chlorem-objawy.-jak-wyglada-pierwsza-pomoc
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
toczen-skory-objawy-leczenie-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Toczeń skórny – objawy i sposoby leczenia
10.05.2022
Spis treści
  1. Czy chlor jest szkodliwy?
  2. Kiedy może dojść do zatrucia chlorem?
  3. Objawy zatrucia chlorem 
  4. Zatrucie chlorem – pierwsza pomoc

Czy chlor jest szkodliwy?

Chlor to pierwiastek chemiczny, który na tablicy Mendelejewa widnieje pod symbolem Cl. To toksyczny gaz o żółtozielonej barwie, który jest 2,5 razy cięższy od powietrza i ma charakterystyczny, duszący zapach. Woń chloru przywodzi na myśl przede wszystkim publiczne pływalnie, jednak dzisiaj standardem w uzdatnianiu wody stało się wykorzystywanie preparatów chemicznych na bazie aktywnego tlenu (ozonu). 

Chlor ma właściwości utleniające, wybielające, a przy tym doskonale sprawdza się jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy. W przyrodzie występuje w znikomych ilościach, jednak jest powszechnie stosowany w życiu codziennym. Używa się go w przemyśle chemicznym do produkcji preparatów czyszczących, a także w oczyszczalniach wody. Z jego wybielających właściwości korzysta się również w przemyśle włókienniczym, tekstylnym i papierniczym. Jeśli chlor występuje w dużym stężeniu, może być bardzo szkodliwy dla organizmu człowieka. Na jego toksyczne działanie są narażone przede wszystkim osoby zmagające się z astmą, chorobą płuc POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), a także małe dzieci, które mogą przez przypadek wziąć do ust preparat do sprzątania.

Kiedy może dojść do zatrucia chlorem?

Do zatrucia chlorem może dojść na różne sposoby:

  • przez długotrwałe wdychanie substancji zawierającej chlor – podrażnieniu ulegają wtedy drogi oddechowe;

  • poprzez połknięcie środka, w którym znajduje się chlor – dochodzi wtedy do uszkodzenia układu pokarmowego, czyli silnego podrażnienia śluzówki, a nawet martwicy;

  • przez bezpośrednią ekspozycję na gaz lub ciecz zawierającą chlor – wtedy dochodzi do oparzeń i poważnych uszkodzeń błon śluzowych organizmu.

Na zatrucie tym pierwiastkiem najbardziej narażone są osoby, które pracują w przemyśle chemicznym, m.in. fabrykach wytwarzających środki czyszczące lub tekstylia. Oprócz tego w grupie podwyższonego ryzyka są pracownicy firm sprzątających, którzy na co dzień mają do czynienia z preparatami zawierającymi chlor, pracownicy oczyszczalni wody oraz osoby pracujące przy oczyszczaniu basenu

Do zatrucia chlorem na basenie dochodzi bardzo rzadko, ponieważ zdecydowana większość pływalni nie korzysta już z tej technologii uzdatniania wody. Pojawiające się przypadki wynikają najczęściej z błędu człowieka lub awarii urządzenia, które dawkuje chlor do basenu. 

  • Sprawdź też, jak wygląda zatrucie ołowiem i jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Objawy zatrucia chlorem 

Lekkie podrażnienie spojówek i dróg oddechowych to łagodne objawy zatrucia chlorem, który występuje w niewielkim natężeniu. Wyższe stężenia pierwiastka powodują silne podrażnienie błon śluzowych, ataki kaszlu i wrażenie duszenia się. 

Oprócz tego mogą pojawić się następujące symptomy:

  • wymioty – pamiętaj, że wymioty u małego dziecka wymagają szybkiej reakcji, ponieważ w krótkim czasie prowadzą do odwodnienia organizmu,

  • uczucie lęku,

  • zaburzenia oddychania, 

  • sinica,

  • obrzęk płuc,

  • śpiączka.

Przewlekłe zatrucie chlorem, które wynika ze stałego narażenia na niewielkie jego ilości, objawia się m.in. katarem, dusznościami, bólem w klatce piersiowej lub kołataniem serca. Jeśli podejrzewasz, że problem ten może dotyczyć Ciebie, nie czekaj, ale skonsultuj się z lekarzem. 

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi, czyli prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę zamówisz na Welbi. Prywatna opieka medyczna w ramach wybranego pakietu usług da Ci szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów i badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, czyli np. RTG,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Zatrucie chlorem – pierwsza pomoc

Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się osoba, która zatruła się chlorem:

  • odseparuj ją od źródła chloru, czyli przeprowadź lub przenieś w bezpieczne miejsce i zapewnij dostęp do świeżego powietrza;

  • przemywaj oczy solą fizjologiczną lub wodą, jeżeli doszło do podrażnienia spojówek;

  • zacznij chłodzić oparzone miejsce zimną wodą, a następnie nałóż na nie środek jałowy opatrunek (jeżeli doszło do poparzenia).

Jeśli objawy zatrucia utrzymują się lub chory traci przytomność, wezwij pomoc.

W przypadku silnego zatrucia konieczna będzie interwencja straży pożarnej, która zapewni zatrutym osobom maski z dopływem czystego tlenu. Pamiętaj, że skażona odzież nie nadaje się już do noszenia.

Zatrucie chlorem w dużym stężeniu może prowadzić do poważnego uszkodzenia narządów, a nawet do śmierci, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i udzielenie pierwszej pomocy. 

  • Sprawdź również, jak postępować w przypadku zatrucia rtęcią i jak rozpoznać jego objawy.

Źródła
  1. M. Łukasik-Głębocka, Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  2. M. Kalman, Substancje niebezpieczne, BHP w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2019.
  3. K. Sitarek, Chlor. Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” 2008, nr 1 (55).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.