Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zatrucie ołowiem – jak się objawia? Jakie może mieć skutki?

lek. Agnieszka Żędzian02.11.2023Aktualizacja: 02.11.2023

W XX wieku obserwowano wiele przypadków zatrucia ołowiem, szczególnie wśród małych dzieci. Miało to związek z powszechnym używaniem farb zawierających duże stężenie tego pierwiastka. Wprowadzenie przepisów ograniczających dopuszczalną ilość ołowiu w farbach pozwoliło na zmniejszenie liczby zachorowań. Wciąż jednak spotyka się pojedyncze przypadki zatrucia ołowiem. Sprawdź, jakie są jego objawy.


zatrucie-olowiem-jak-sie-objawia
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Ołów – co to jest?
  2. Zatrucie ołowiem – kto jest na nie narażony?
  3. Wpływ ołowiu na organizm człowieka
  4. Ołowica – objawy
  5. Jak wygląda diagnostyka zatrucia ołowiem?
  6. Metody leczenia zatrucia ołowiem
  7. Rokowanie w zatruciu ołowiem

Ołów – co to jest?

Ołów jest metalem ciężkim, występującym w środowisku człowieka, od wieków wykorzystywanym w przemyśle. Jego szkodliwy wpływ na organizm odkryto już w XX wieku, niedługo po rozkwicie przemysłu w większości rejonów świata. Pojawiające się nietypowe zachorowania wśród ludzi, szczególnie u małych dzieci, udało się powiązać z narażeniem na farby. Zawierały one wówczas wysokie stężenie ołowiu i były powszechnie używane nie tylko w budownictwie, ale także podczas produkcji mebli i zabawek dziecięcych. Część przypadków zatrucia ołowiem była też konsekwencją picia wody kranowej skażonej ołowiem (pochodzącym z rur). W 1978 roku ograniczono dopuszczalną zawartość ołowiu w farbach do 0,06%, a w 2008 roku zredukowano ten poziom do 0,009%. Mimo to lekarze wciąż diagnozują od czasu do czasu zatrucie ołowiem wśród ludzi.

Przeczytaj także:

Zatrucie ołowiem – kto jest na nie narażony?

Na szkodliwy wpływ ołowiu na organizm człowieka są w szczególności narażone osoby mieszkające w bardzo starych domach, zajmujące się obróbką metali, produkcją baterii, recyklingiem, hydrauliką czy budową i rozbiórką statków.

Wpływ ołowiu na organizm człowieka

Zastanawiasz się, dlaczego ołów jest tak szkodliwy dla organizmu? Metal ten ma silne powinowactwo, czyli zdolność przyłączania się, do białek w niemal wszystkich komórkach ludzkiego organizmu. Zakłóca przez to ich prawidłowe funkcjonowanie, co prowadzi do wystąpienia objawów zatrucia ołowiem.

Obecność ołowiu w neuronach (komórkach nerwowych) zakłóca przewodzenie sygnałów w układzie nerwowym. Może to być przyczyną wystąpienia zaburzeń poznawczych (np. problemów z pamięcią, mową) i zmian w zachowaniu. Manifestacją ciężkiego zatrucia ołowiem są także drgawki i obrzęk mózgu. Innym typowym dla tego schorzenia objawem jest anemia, czyli niedokrwistość. Jest ona spowodowana zaburzeniem funkcjonowania enzymów odpowiadających za syntezę hemu i prawidłową budowę błony komórkowej krwinek czerwonych (erytrocytów). W efekcie dochodzi do zmniejszenia produkcji erytrocytów i ich nadmiernego niszczenia w śledzionie. Nadmierna ilość ołowiu może także prowadzić do uszkodzenia nerek i tarczycy. Jeśli zmagasz się zatruciem ołowiem, musisz liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń w układzie kostnym i przewodzie pokarmowym.

Ołowica – objawy

Objawy zatrucia ołowiem (ołowicy) zależą od jego dawki i przewlekłości ekspozycji na niego. Nadmiar ołowiu w Twoim organizmie nie musi wiązać się z wystąpieniem symptomów. Bywa, iż mimo podwyższonego poziomu tego pierwiastka we krwi nie zauważa się żadnych objawów ani odchyleń w innych badaniach laboratoryjnych.

Do objawów zatrucia ołowiem należą:

  • zmiana zachowania (np. częste napady złości), bóle brzucha, zaparcia, zmniejszenie łaknienia u dzieci,

  • zaburzenia poznawcze, w tym problemy z pamięcią i koncentracją,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • problemy z zajściem w ciążę,

  • mrowienie i drętwienie kończyn,

  • ból głowy,

  • ślinotok, metaliczny posmak w ustach,

  • wymioty,

  • drgawki.

Bardzo wysoki poziom ołowiu w organizmie może prowadzić do wystąpienia uszkodzenia wątroby, nerek i mózgu. Nieleczona ołowica grozi śmiercią. Jeśli podejrzewasz u siebie zatrucie ołowiem, niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie konieczności skieruje Cię na badania do szpitala.

Jak wygląda diagnostyka zatrucia ołowiem?

Jeżeli lekarz podejrzewa u Ciebie zatrucie ołowiem, skieruje Cię na badanie stężenia tego metalu w próbce krwi żylnej. Konieczne będzie także wykonanie innych badań laboratoryjnych, m.in.: morfologii, prób wątrobowych i parametrów funkcjonowania nerek. W zależności od Twoich objawów specjalista może Cię skierować na badania obrazowe, m.in.: tomografię komputerową głowy, RTG i USG jamy brzusznej.

Metody leczenia zatrucia ołowiem

Jak pozbyć się ołowiu z organizmu? Zmniejszenie poziomu tego metalu w ustroju jest możliwe dzięki terapii chelatującej, czyli chelatacji. Polega ona na dożylnym podawaniu środków chelatujących (np. EDTA), wiążących jony ołowiu. Leczenie tą metodą jest wskazane u dzieci z poziomem ołowiu przekraczającym 45 mcg/dL, u dorosłych z poziomem ołowiu powyżej 70–100 mcg/dL i u każdego pacjenta z objawami uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w przebiegu ołowicy [1].

Rokowanie w zatruciu ołowiem

Chcesz wiedzieć, jakie jest rokowanie w przypadku zatrucia ołowiem? Pod wpływem odpowiedniego leczenia można złagodzić lub całkowicie wyeliminować część symptomów, np. ból brzucha i przewlekłe osłabienie. Inne objawy, w szczególności wynikające z uszkodzenia układu nerwowego, mogą utrzymywać się przez długi czas, a nawet przez całe życie. Mowa tu m.in. o padaczce czy zaburzeniach poznawczych. Terapia chelatująca pozwoliła natomiast na znaczne zmniejszenie śmiertelności w przebiegu ołowicy – z 65% do 5% przypadków [1].

Źródła
  1. Halmo L., Nappe T., Lead Toxicity, “StatPearls”, 2022, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541097/.
  2. Sachdeva C. i in., Lead: Tiny but Mighty Poison, “Indian Journal of Clinical Biochemistry”, 2018, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5891462/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.