Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Zawieszenie firmy a ubezpieczenie zdrowotne

Redakcja09.01.2024Aktualizacja: 09.01.2024

Zdarzają się sytuacje, które zmuszają nas do czasowego zawieszenia działalności gospodarczej – choroba, urlop macierzyński, konieczność opuszczenia kraju na dłuższy okres itd. Zawieszenie firmy oznacza jej czasowe „uśpienie” z możliwością odwrócenia tego stanu po przynajmniej 30 dniach. Co ze składkami odprowadzanymi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)? Jak zawieszenie działalności gospodarczej wpływa za ubezpieczenie zdrowotne?


zawieszenie-dzialalnosci
Pixabay

Polecane

choroby-zakazne-dzieci-i-doroslych-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Choroby zakaźne dzieci i dorosłych – do jakiego specjalisty się udać?
30.08.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?
01.12.2021
Spis treści
  1. Kto i w jakiej wysokości płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne?
  2. Ubezpieczenie zdrowotne po zawieszeniu działalności
  3. Ubezpieczenie zdrowotne przy zawieszonej działalności

Kto i w jakiej wysokości płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Składka zdrowotna jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń, które finansuje system opieki zdrowotnej w Polsce. Jest ona płacona zarówno przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, jak i przez pracowników. Ubezpieczeni są: również dzieci, uczniowie, studenci, emeryci, renciści czy bezrobotni.

W przypadku pracowników i zleceniobiorców zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje pracodawca, który zobowiązany jest również do naliczania i odprowadzania składek do ZUS. Dla osób zatrudnionych składka na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest jako 9% podstawy wymiaru, czyli ustalonego z pracodawcą wynagrodzenia brutto za pracę, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

Ustalenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku przedsiębiorców jest o wiele bardziej skomplikowane. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są do opłacania składki zdrowotnej na takiej samej zasadzie, jak składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość składki zależna jest jednak od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania. W przypadku zasad ogólnych i podatku liniowego podstawę do ustalenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi dochód, a jej wysokość to odpowiednio 9,0% i 4,9%. W przypadku ryczałtu składkę na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie przychodu i w zależności od jego wielkości wynosi ona 9% od kwoty 60%, 100% lub 180% przeciętnego wynagrodzenia. Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.

Ubezpieczenie zdrowotne po zawieszeniu działalności

Obowiązujące przepisy prawa umożliwiają przedsiębiorcom zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej w każdym momencie, gdy tylko uznają to za stosowne. Trzeba być jednak świadomym tego, że czas takiego zawieszenia musi wynosić przynajmniej 30 dni. Co w praktyce oznacza zawieszenie działalności gospodarczej i jak wpływa na zobowiązania względem ZUS? Po zawieszeniu firmy wciąż jesteś przedsiębiorcą, jednak zwolnionym z obowiązku odprowadzania składek do ZUS. Potwierdza to art. 36a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:

„Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej”.

Zgodnie z treścią przytoczonego artykułu zawieszenie działalności ma skutek natychmiastowy – już od dnia zawieszenia przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzania składek ani też składania żadnych dokumentów rozliczeniowych. Czy oznacza to, że ubezpieczenie zdrowotne wygasa równie szybko? Na szczęście nie – pozostaje ono aktywne przez 30 dni, licząc od momentu wygaśnięcia obowiązku ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie zdrowotne przy zawieszonej działalności

Utrata ubezpieczenia zdrowotnego niesie duże ryzyko. Osoby bez ubezpieczenia zdrowotnego mogą bowiem mieć trudności z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej, a zwłaszcza opieki specjalistycznej. W przypadku nagłej choroby lub wypadku konieczne będzie poniesienie znacznych kosztów związanych z leczeniem. Wystawiona przez szpital faktura za konsultacje lekarskie, badania, leki czy hospitalizację może wpędzić w naprawdę poważne problemy finansowe, dlatego nie warto ryzykować. W jaki sposób zapewnić sobie ciągłość ochrony ubezpieczeniowej? Do wyboru mamy co najmniej kilka opcji.

  • Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) – jeśli po zawieszeniu działalności gospodarczej nie uzyskujemy żadnych dochodów, tj. nie wykonujemy innej pracy zarobkowej, możemy zarejestrować się w PUP jako osoba bezrobotna i automatycznie uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. O ile nie korzystaliśmy z preferencyjnego ZUS i wykażemy się przynajmniej rocznym okresem składkowym w ostatnich 18 miesiącach, będziemy mogli uzyskać również zasiłek dla bezrobotnych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że misją PUP jest aktywizacja zawodowa, co oznacza, że urząd będzie dokładał starań, by znaleźć dla nas zatrudnienie i tym samym skreślić nas z listy bezrobotnych. Jeśli bez uzasadnionej przyczyny odmówimy przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, urząd ma możliwość pozbawienia nas statusu osoby bezrobotnej i tym samym ochrony ubezpieczeniowej.

  • Dopisanie do ubezpieczenia współmałżonka – jeżeli pozostajemy w związku małżeńskim, możemy cieszyć się prawem do ubezpieczenia zdrowotnego NFZ jako członek rodziny. Współmałżonek musi jednak posiadać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu, chociażby, umowy o pracę lub prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to zdecydowanie najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Jego ogromną zaletą jest również brak dodatkowych kosztów.

  • Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ – jeśli nie możemy liczyć na dopisanie do ubezpieczenia współmałżonka i nie spełniamy warunków rejestracji jako osoba bezrobotna, możemy wykupić ubezpieczenie zdrowotne w NFZ jako osoba prywatna. Niestety jest to dość kosztowne rozwiązanie. Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne uzależniona jest bowiem od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W trzecim kwartale 2023 r. wyniosło ono 7465,32 zł, co oznacza, że miesięczny koszt dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego to 671,88 (9% podstawy wymiaru).

Jeśli w czasie zawieszenia działalności gospodarczej chcesz korzystać z konsultacji lekarskich, badań i niektórych zabiegów, rozważ wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pakiety medyczne mogą oferować bardzo szeroki zakresu usług, a do tego nie będziesz czekać w kolejkach. W wielu przypadkach będziesz w stanie wybrać konkretną placówkę i lekarza, który Cię przyjmie lub udzieli Ci teleporady. Tak działa prywatne ubezpieczenie od TU Zdrowie oferowane na Welbi – wybierz jeden z pakietów, który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.