account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Zawroty głowy przy wstawaniu – kto je leczy?

Redakcja01.12.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Odczuwasz zawroty głowy na chwilę po wstawaniu? Jeśli tak, warto dowiedzieć się, co może być przyczyną tego problemu i do jakiego specjalisty udać się po pomoc.


zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
pexels.com

Polecane

moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
Spis treści
  1. Zawroty głowy przy wstawaniu – przyczyny
  2. Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy?
  3. Jak przebiega wizyta?

Zawroty głowy przy wstawaniu – przyczyny

Za zawroty głowy zwykle odpowiada zjawisko hipotonii ortostatycznej, polegające na spadku ciśnienia tętniczego w trakcie zmiany pozycji z leżącej na stojącą. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z działaniem grawitacji, krew spływa do kończyn, zatem maleje jej ilość docierająca do serca (zmniejsza się powrót żylny). Temu zjawisku ma zapobiegać odruch z pobudzonych baroreceptorów, stymulujący układ współczulny i prowadzący do wzrostu ciśnienia.

Warto wiedzieć: do mózgu dociera około 20% tlenu krążącego w organizmie. Bez bieżącego dopływu tlenu, mózg może funkcjonować przez około 6 minut. Jeżeli przez chwilę dopływ krwi do tego narządu zostanie wstrzymany, możesz odczuwać zawroty głowy.

Bezpośrednią przyczyną zawrotów głowy jest czasowe niedotlenienie mózgu. Zjawisko hipotonii ortostatycznej dotyczy szczególnie osób starszych, może być wynikiem stosowania niektórych leków, np.: diuretyków, viagry, przeciwnadciśnieniowych, przeciwdepresyjnych, beta-blokerów, przeciwpsychotycznych i morfiny. Czynnikiem ryzyka jest także alkohol.

Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy?

Ponieważ zawroty głowy mogą być spowodowane zaburzeniami w obrębie autonomicznego układu nerwowego, należy udać się do neurologa. Za wspomniane symptomy, może odpowiadać choroba Parkinsona, zespół Bradbury-Egglestona, polegający na znacznych spadkach ciśnienia w pozycji stojącej, zespół Shy-Drager, ale także choroby przewlekłe takie jak cukrzyca.

Polecamy

neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna

Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?

Sprawne działanie układu nerwowego decyduje o zdrowiu fizycznym i psychicznym. Kieruje on pracą narządów wewnętrznych i analizuje bodźce, które docierają do organizmu. Odpowiada także za prawidłowy przebieg procesów poznawczych, takich jak zapamiętywanie czy uczenie się. Jeśli dostrzegasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony systemu nerwowego, warto umówić się na e-wizytę do neurologa.

Redakcja19.10.2021

Jeżeli przyczyna zawrotów głowy wynika z dysfunkcji błędnika, opiekę nad pacjentem przejmuje laryngolog. Do najczęstszych laryngologicznych przyczyn zawrotów głowy zalicza się:

Jak przebiega wizyta?

W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, w którego czasie powinieneś zaznaczyć, jak długo trwają zawroty, jak często się zdarzają, czy towarzyszą im inne objawy, czy występują zmiany w ich nasileniu w czasie ruchu i zamykania oczu. Z neurologicznego punktu widzenia, ważne jest czy występuje oczopląs. W czasie wizyty konieczne będzie także zmierzenie ciśnienia krwi. Lekarz ocenia też równowagę oraz chód pacjenta, a w szczególności szerokość podstawy chodu, oraz ewentualne zataczanie się.

Neurolog może zlecić wykonanie badań obrazowych, jeżeli stwierdzi cechy ogniskowego uszkodzenia mózgu, do takich badań należą: tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Pozwolą one na rozpoznanie naczyniowych przyczyn zawrotów głowy, guza, albo zmian pourazowych. W niektórych przypadkach wykonuje się także, badanie czynności mózgu, czyli EEG. Stosowane leczenie ma charakter doraźny i objawowy.

Źródła
J. Sławek, Otępienie w zespołach pozapiramidowych, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 4, 3, 2008, s. 129–139.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.