Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Co zrobić, żeby mieć zdrowe paznokcie? Poznaj domowe sposoby na ich wzmocnienie

Ewa Żuchowska14.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Ładne, zadbane dłonie i zdrowe paznokcie to wizytówka człowieka. Najbardziej zależy na nich kobietom, więc często stale je upiększają. Łamliwe, rozdwajające się czy pożółkłe, nie będą robiły wrażenia, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Rozwiązaniem przy kruchych i chorych paznokciach jest sprawdzona pielęgnacja oraz codzienne dostarczanie sobie witamin.


Kruchość i nieprawidłowy wygląd płytki paznokciowej to nie tylko efekt złej pielęgnacji. Łamliwość oraz znaczne osłabienie bywa spowodowane szeregiem innych czynników, a nawet symptomem choroby. Sprawdź, jak możesz zadbać o paznokcie domowymi sposobami.

zdrowe-paznokcie-pielegnacja-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
rosol-na-przeziebienie-sprawdzony-i-zdrowy
Zdrowie
1 min.
Rosół na przeziębienie – mit czy domowe lekarstwo?
02.06.2022
pryszcz-podskorny-sprawdzone-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Pryszcz podskórny - sprawdzone domowe sposoby
24.01.2022
ocet-spirytusowy-jakie-ma-wlasciwosci
Zdrowie
1 min.
Ocet spirytusowy - jakie ma właściwości?
24.01.2022
Spis treści
  1. Cechy charakterystyczne i budowa zdrowych paznokci
  2. Jakie są przyczyny łamliwości i kruchości paznokci?
  3. Witaminy i domowe sposoby na zdrowe paznokcie

Cechy charakterystyczne i budowa zdrowych paznokci

Paznokcie są zbudowane z tego samego składnika co włosy, a dokładnie z keratyny, lipidów oraz wapnia. Ich konstrukcja jest dość złożona, ponieważ do powstania potrzebują aż 7 elementów. Główną powierzchnię paznokcia stanowi płytka, niewielka i dość twarda. Składa się ona z warstwy grzbietowej, pośredniej oraz wewnętrznej. Jest też mocno unaczyniona, stąd ból przy ewentualnych urazach mechanicznych. Integralną część płytki stanowi łożysko. To ono łączy ją z naskórkiem, dzięki czemu dostarczane są substancje odżywcze. Pod łożyskiem zlokalizowana jest macierz paznokcia, która odpowiada za kształt i wzrost. Jej uszkodzenie sprawia, że paznokieć wygląda nieestetycznie, faluje się i jest bardzo kruchy.

Zdrowe paznokcie to takie, w których płytka jest lekko zaróżowiona, a na jej powierzchni nie ma widocznych przebarwień. Mowa oczywiście nie tylko o dłoniach. Tak samo powinny wyglądać zdrowe paznokcie u nóg, ponieważ im również może coś dolegać.

Polecamy

co-paznokcie-mowia-o-twoim-zdrowiu
Zdrowie

Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Mówi się, że paznokcie to nasza wizytówka. Dbamy o ich kosmetykę, często zapominając, że ich wygląd może wiele powiedzieć o kondycji naszego organizmu. Wszystkie zmiany warto skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o niedoborach substancji odżywczych lub poważniejszych chorobach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, co Twoje paznokcie mówią o Twoim zdrowiu.

Redakcja17.08.2021

Jakie są przyczyny łamliwości i kruchości paznokci?

Zazwyczaj kruchość, brzydki wygląd i łamliwość płytki paznokciowej to efekt niewłaściwej pielęgnacji. Nie jest to jednak jedyna przyczyna osłabienia. Paznokcie również chorują, co ma odzwierciedlenie w ich wyglądzie. Kondycja płytki i całego paznokcia jest w dużej mierze uzależniona od potencjalnych chorób oraz szeregu innych czynników środowiskowych. Do potencjalnych przyczyn uszkodzeń zalicza się m.in.:

  • schorzenia, takie jak grzybica, zanokcica, liszaj czy egzema,

  • anemię oraz choroby mięśnia sercowego

  • nieprawidłowo wykonany manicure, gdy nadmiernie starto i uszkodzoną płytkę paznokcia,

  • używanie lakierów oraz innych kosmetyków z formaldehydem, którego długotrwałe stosowanie sprzyja zjawisku onycholizy (rozdwajania się paznokcia),

  • nadmierne moczenie rąk w silnych detergentach.

Najbardziej znamienny jest jednak brak witamin w codziennej diecie. Chodzi tu głównie o witaminy A, E lub B7, którą potocznie nazywa się biotyną. Ich niedobory można uzupełniać rozmaitymi sposobami.

Witaminy i domowe sposoby na zdrowe paznokcie

Brak witamin zawsze dotkliwie odbija się na zdrowiu człowieka. Negatywnym działaniem obejmuje wygląd zewnętrzny. Awitaminozę widać też na paznokciach. Są one kruche, podatne na łamanie i słabo rosną. Na powierzchni płytki widać nieestetyczne bruzdy. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, powinno się zmienić nawyki żywieniowe a dalsze braki witamin uzupełniać za pomocą suplementów. Witaminy, które mają duże znaczenie i mogą zapewnić nam mocne paznokcie, to:

  • witamina A – jej braki w organizmie skutkują problemami ze wzrokiem, kruchością i łamliwością paznokci. Sama w sobie jest odpowiedzialna za regenerację komórek oraz stopień nawilżenia skóry. Ta, jeśli będzie zbyt sucha, sprawi, że możemy zapomnieć o mocnych, zdrowych paznokciach. Witaminę można stosować na dwa sposoby. Dostępne są kapsułki doustne lub płyn;

  • witamina E – występuje m.in. w olejach roślinnych, jej główną funkcją jest dbałość o skórę i naczynia krwionośne. Jeśli chcemy mieć mocne paznokcie, to pilnujmy, aby witamina E gościła w naszej codziennej diecie. Można ją stosować dwojako, podobnie jak A;

  • biotyna – to potoczna nazwa witaminy B7, odpowiedzialnej stricte za wygląd włosów i paznokci. Zwiększa bowiem ich twardość i odporność na łamanie. Jest częstym składnikiem szamponów do włosów oraz odżywek do paznokci.

Jeśli nie wiesz, co na mocne paznokcie będzie najlepsze, spytaj specjalistę w aptece lub użyj jednego z domowych sposobów. Za popularny uważa się wcieranie oleju rycynowego, który kupuje się bez recepty, Powoduje on odżywienie i wzrost paznokcia, zapobiega także jego łamaniu i pękaniu. Na przebarwienia płytki możesz użyć plasterka cytryny. Systematycznie wcieraj ją w brzydkie paznokcie, a szybko zauważysz poprawę.

Jest szansa, że mocne i zdrowe paznokcie uzyskasz także dzięki olejkom eterycznym, a dokładnie ich mieszaninie. Wystarczy, że połączysz ze sobą olejek migdałowy, cytrynowy, grejpfrutowy oraz rozmarynowy. Uzyskane serum wcieraj przez co najmniej 3 miesiące. Możesz też kupić gotowe preparaty do pielęgnacji. Znajdziesz je w ogólnodostępnych drogeriach.

Źródła
    Author Ewa Żuchowska picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    Wysypka po antybiotyku
    Zdrowie
    1 min.
    Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
    03.06.2022
    oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
    Zdrowie
    1 min.
    Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
    30.05.2022
    gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
    Zdrowie
    1 min.
    Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
    09.05.2022
    Zielona bakteria na paznokciu
    Zdrowie
    1 min.
    Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
    31.10.2021
    Popularne w kategorii Zdrowie
    Zielona bakteria na paznokciu
    Zdrowie
    1 min.
    Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
    31.10.2021
    Konsultacja lekarska online
    Konsultacja lekarska online
    Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
    arrow-link
    Zobacz więcej

    Artykuły o zdrowiu

    ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
    Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

    © 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

    Social media

    • facebook logo
    • instagram logo

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.