Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym jest zespół Eisenmengera? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Olga Dąbska27.04.2024Aktualizacja: 27.04.2024

Zespół Eisenmengera jest rodzajem tętniczego nadciśnienia płucnego. Narażone są na niego osoby zmagające się z wrodzoną wadą serca. Sprawdź, które z nich w największym stopniu podnoszą ryzyko zespołu Eisenmengera. Przeczytaj, jakie objawy mu towarzyszą i na czym polega jego leczenie.


zespol-eisenmengera-diagnoza-terapia
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest zespół Eisenmengera?
  2. Przyczyny powstania zespołu Eisenmengera
  3. Zespół Eisenmengera – objawy
  4. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia
  5. Rozpoznanie i leczenie zespołu Eisenmengera

Czym jest zespół Eisenmengera?

Zespół Eisenmengera to naczyniowa choroba płuc. Jako pierwszy opisał go austriacki lekarz – Victor Eisenmenger w 1897 roku. Jednak nazwę tej jednostki chorobowej wprowadził dopiero w 1959 roku brytyjski lekarz – Paul Wood. Zespół Eisenmengera jest postacią tętniczego nadciśnienia płucnego u części chorych z wrodzoną wadą przeciekową serca. O nadciśnieniu płucnym mówi się, gdy średnia wartość ciśnienia w tętnicy płucnej przekracza 20 mm Hg. 

W zespole Eisenmengera pierwotnie rozwija się przeciek lewo-prawy (tzn. z lewej do prawej komory serca, zgodnie z gradientem ciśnień, inaczej określa się go jako przeciek z krążenia dużego do małego). Wraz z zaawansowaniem choroby przeciek ten ulega odwróceniu – powstaje przeciek prawo-lewy. Dochodzi do tego w wyniku rozwoju nadciśnienia płucnego. Zespół Eisenmengera powstaje, gdy ciśnienie w krążeniu małym (zwanym też płucnym) przewyższa wartością ciśnienie w krążeniu dużym (zwanym też systemowym). 

Wówczas pewna część krwi nieutlenowanej z jam prawego serca – tj. z przedsionka, komory lub tętnicy płucnej – zamiast dotrzeć do płuc, to przepływa bezpośrednio do jam lewego serca. Na skutek utrzymującego się przez dłuższy czas zwiększonego przepływu krwi przez naczynia płuc dochodzi do wzrostu oporu w krążeniu płucnym, przerostu ściany tętniczek łożyska płucnego i mięśnia prawej komory. W konsekwencji tego następuje zmiana gradientu ciśnień i kierunku przecieku. W efekcie tworzy się przeciek prawo-lewy, w którym krew nieutlenowana z prawej komory serca dociera do krążenia dużego.

Przyczyny powstania zespołu Eisenmengera

Zespół Eisenmengera rozwija się w konsekwencji nieskorygowanych wad wrodzonych serca. Wśród czynników sprzyjających jego powstaniu wymieniane są przede wszystkim:

  • ubytek w przegrodzie międzykomorowej (ubytek w ścianie, która dzieli lewą i prawą komorę serca, ubytek może mieć różną wielkość – od 1 mm do całkowitego braku przegrody, co wiąże się z powstaniem serca jednokomorowego);

  • ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (występowanie w przegrodzie międzykomorowej jednego lub więcej otworów to jedna z częstszych wrodzonych wad serca);

  • ubytek wspólnego kanału przedsionkowo-komorowego (spowodowany nieprawidłowym połączeniem górnych i dolnych poduszeczek wsierdziowych, stąd też dla jego określenia stosuje się nazwę „ubytek poduszeczek wsierdzia”, wada obejmuje zastawki przedsionkowo-komorowe oraz przegrodę przedsionkową, komorową i przedsionkowo-komorową);

  • ubytek wspólnego pnia tętniczego (wada polega na wytworzeniu pojedynczego naczynia tętniczego, które odchodzi od serca i płynie w nim krew do krążenia systemowego, płucnego i wieńcowego);

  • ubytek całkowitego przełożenia wielkich pni tętniczych (dochodzi w nim do odejścia aorty z prawej komory i pnia płucnego z lewej komory).

Zespół Eisenmengera – objawy

Zespół Eisenmengera przez dłuższy czas może nie dawać o sobie znać. Wraz z zaawansowaniem choroby rozwija się sinica, która objawia się zmianą zabarwienia skóry i błon śluzowych ciała na siny, niebieskawy odcień. Do typowych objawów zespołu Eisenmengera należą dodatkowo: duszność, kłopoty z oddychaniem, niedotlenienie organizmu, szybka męczliwość, palce pałeczkowate (palce przypominają kształtem pałeczki dobosza, powstają na skutek przerostu tkanki łącznej na grzbietach palców w okolicy paznokci) i bezpośrednio z nimi związane paznokcie w kształcie szkiełek od zegarka (zmiany w palcach pałeczkowatych powodują uniesienie paznokci i zmianę ich wyglądu).

W przebiegu zespołu Eisenmengera dochodzi do postępującego uszkodzenia wielonarządowego. Najczęstsze powikłania to:

  • udar mózgu, przemijający epizod niedokrwienny;

  • postępująca prawokomorowa niewydolność serca;

  • krwawienie i skaza krwotoczna (np. obfite krwawienia miesięczne, krwioplucie, krwawienia z nosa, krwawienie śródmózgowe, zakrzepica tętnic płucnych);

  • infekcje (np. zapalenie płuc, ropień mózgu, zapalenie wsierdzia);

  • zaburzenie pracy nerek (np. dna moczanowa, hiperurykemia);

  • zaburzenie pracy wątroby (np. zapalenie lub kamica pęcherzyka żółciowego);

  • nieprawidłowości kośćca (np. osteoartropatia przerostowa, skolioza).

  • Sprawdź, czym jest niewydolność serca i jakie objawy jej towarzyszą.

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Rozpoznano u Ciebie wadę serca lub zaobserwowałeś objawy, które mogłyby na nią wskazywać? Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym kardiolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Rozpoznanie i leczenie zespołu Eisenmengera

Diagnostyka zespołu Eisenmengera obejmuje zazwyczaj:

  • szczegółowo przeprowadzony wywiad medyczny;

  • badanie przedmiotowe – zwrócenie szczególnej uwagi na osłuchanie klatki piersiowej i wygląd pacjenta;

  • pomiar saturacji krwi tętniczej;

  • badania laboratoryjne, badanie RTG klatki piersiowej – typowe są szerokie wnęki naczyniowe, zwapnienia bliższych odcinków tętnic płucnych, poszerzenie sylwetki serca;

  • EKG – wyniki typowe dla przerostu prawej komory serca;

  • obiektywna ocena wydolności fizycznej (test marszu 6-minutowego, ergospirometria);

  • ECHO serca – badanie echokardiograficzne.

Na podstawie ww. badań serca można z reguły postawić rozpoznanie zespołu Eisenmengera. Przy niepewności diagnostycznej lekarz zalecić może wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej serca. Badania te pozwalają na dokładne zobrazowanie mięśnia sercowego i ocenę jego pracy. 

Wady serca, które grożą powstaniem zespołu Eisenmengera, są obecnie zazwyczaj wcześnie wykrywane i leczone, przez co nie dochodzi do zmian w krążeniu. Jeśli rozwinie się zespół Eisenmengera, to konieczne jest podjęcie odpowiedniej terapii. Leczenie ma charakter zabiegowy. Operacja kardiochirurgiczna przynosi dobre efekty. Jednak w ciężkich przypadkach konieczne okazać się może przeszczepienie serca i płuc. W oczekiwaniu na przeszczep pacjentowi podawane są leki obniżające ciśnienie w krążeniu płucnym, m.in.: antagoniści prostacykliny, antagoniści endoteliny, leki wzmagające produkcję tlenku azotu.

Źródła
  1. D. Filipiak-Strzecka, P. Lipiec, Zespół Eisenmengera – definicja, obraz kliniczny, postępowanie u chorych dorosłych, „Choroby Serca i Naczyń” 2013, t. 10, nr 4, s. 229–242.
  2. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczekilka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
  3. P. Hoffman, Diagnostyka i leczenie zespołu Eisenmengera, „Folia Cardiologica Excerpta” 2011, t. 6, nr 4, s. 249–257.
  4. K. Kubicka, W. Kawalec, E. Bernatowska, Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
inhalacje-z-soli-fizjologicznej-kuchennej-emskiej
Zdrowie
1 min.
Inhalacje z soli - fizjologicznej, kuchennej, emskiej
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.