Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Skąd bierze się zgaga w nocy? Co robić, gdy się pojawia?

Angelika Janowicz24.01.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Zgaga pojawia się głównie po posiłku. Są jednak osoby, które zmagają się z tym problemem w nocy, zaraz po położeniu się do łóżka. Objaw ten utrudnia zaśnięcie. Przyczynia się też do wybudzania się, co zaburza funkcjonowanie w ciągu dnia. Zobacz, jakie są przyczyny zgagi w nocy i jak możesz sobie z nią poradzić.


zgaga-w-nocy-przyczyny-i-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Zgaga w nocy
  2. Jakie są przyczyny zgagi w nocy?
  3. Zgaga w nocy u ciężarnych
  4. Kiedy potrzebna jest pomoc lekarska?
  5. Domowe sposoby na zgagę w nocy

Zgaga w nocy

Zgaga w nocy nie jest rzadkim zjawiskiem. Pojawia się u wielu osób. U niektórych z nich nawet kilka razy w tygodniu. Jest to nieprzyjemne pieczenie w przełyku, czasami także w gardle. Może mu towarzyszyć dyskomfort w klatce piersiowej i chrypka. Często też pojawia się nieprzyjemny posmak w ustach.

Zgaga w nocy jest problemem nie tylko ze względu na nieprzyjemne objawy. Dla wielu osób jest czynnikiem, który utrudnia zdrowy sen. Nocne pieczenie w przełyku przyczynia się do problemów z zasypianiem lub do wybudzania się (nawet kilka razy w ciągu nocy). Jeżeli jesteś niewyspany, nie możesz prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia - zwłaszcza gdy zgaga w nocy pojawia się często. Brak snu prowadzi do problemów z koncentracją i pamięcią, rozdrażnienia oraz pogorszenia samopoczucia. Dlatego warto znać nie tylko sposoby na złagodzenie zgagi, ale także jej możliwe przyczyny.

Jakie są przyczyny zgagi w nocy?

Zgaga w nocy często jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Choroba refluksowa jest spowodowana zaburzeniami w funkcjonowaniu struktur anatomicznych, które są odpowiedzialne za niedopuszczenie do cofania się treści z żołądka. Jest to m.in. dolny zwieracz przełyku. Przepuszcza on pokarm tylko w jedną stronę. Oczywiście w prawidłowych warunkach. U osób z refluksem dochodzi do jego spontanicznego i samoistnego rozluźniania się. Tym samym treść żołądkowa jest zarzucana do przełyku. Ponieważ jest ona kwaśna, dochodzi do podrażnienia błony śluzowej, co objawia się właśnie pieczeniem.

Jaka jest przyczyna zgagi, jeżeli nie chorujesz na refluks żołądkowo-przełykowy? W tym przypadku za objawy najczęściej odpowiadają błędy dietetyczne. Pokarm, który spożywasz, może wywierać wpływ na barierę antyrefluksową, czyli struktury odpowiedzialne za brak cofania się treści żołądkowej. Niektóre produkty powodują rozluźnienie się dolnego zwieracza przełyku lub stymulują nadmierną produkcję soków żołądkowych. Są też takie, które przez długi czas zalegają w żołądku. Do zgagi w nocy mogą doprowadzić np. owoce cytrusowe (a także przetwory z nich), niektóre warzywa (np. cebula, czosnek, pomidory, karczoch, szparagi), słodycze (głównie czekolada). Za pieczenie w przełyku odpowiadają także: alkohol, kawa, mocna herbata i tłuste potrawy.

Ważne jest nie tylko, co należy jeść, ale też jak. Zgaga w nocy jest skutkiem zbyt późnego spożycia posiłku. W takiej sytuacji przyjęcie leżącej pozycji może skutkować cofnięciem się treści z żołądka. Zgagą skutkuje również bardzo obfite danie.

Zgaga w nocy u ciężarnych

Zgaga w nocy u kobiety ciężarnej może się zdarzyć nawet wtedy, gdy nie cierpi ona na refluks żołądkowo-przełykowy i nie popełnia błędów dietetycznych. W ciąży wzrasta bowiem stężenie niektórych hormonów. Dolny zwieracz przełyku jest na nie szczególnie wrażliwy. Pod ich wpływem rozluźnia się. Dlatego ciężarne często cierpią na zgagę.

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarska?

Do lekarza powinieneś udać się, jeżeli zgaga w nocy często powraca. Konieczne jest wykonanie badań, ponieważ możesz cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. Specjalista może wydać receptę na leki, które zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego (np. omeprazol). Dodatkowo warto skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże ci zmienić nawyki żywieniowe.

Domowe sposoby na zgagę w nocy

Domowe sposoby na zgagę w nocy obejmują m.in. stosowanie ziół. Gdy czujesz pieczenie w przełyku lub chcesz mu zapobiegać, możesz wypić napar z rumianku lub melisę. Dobrze sprawdzi się także kisiel z siemienia lnianego. Unikaj natomiast mięty, ponieważ ta roślina może przyczynić się do nasilenia problemu.

Dużą rolę w wyeliminowaniu tej przypadłości odgrywa dieta na zgagę. Musisz wyrzucić z jadłospisu produkty, które przyczyniają się do nasilenia problemu. Zrezygnuj z dań tłustych i smażonych. Wybieraj oleje roślinne zamiast zwierzęcych. Spożywaj tylko chude mięso, chude ryby i chudy nabiał. Jedz świeże warzywa i owoce, ale unikaj pomidorów, warzyw cebulowych i strączków. Pamiętaj, aby jeść częściej i mniej. Kolację jedz najpóźniej 2-3 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Po jej spożyciu unikaj odpoczynku w pozycji leżącej.

Jeżeli zgaga pojawia się w nocy, możesz wypić szklankę chudego mleka lub niegazowanej wody mineralnej. Jednak sposób ten nie pomaga wszystkim osobom. Dobrym rozwiązaniem jest także unikanie spania na płasko. Podnieś wezgłowie łóżka lub weź dodatkową poduszkę.

Źródła
  1. A. Solomon i in., Choroba refluksowa przełyku (GERD) - znaczenie postępowania niefarmakologicznego, „Gastroenterologia Polska” 2012, nr 4, s. 171-175.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.