Jak smakuje zielona kawa i kiedy warto ją pić?
Zielona kawa uznawana jest za jedną z najzdrowszych odmian tego napoju. Dzięki temu, że jej ziarna nie są palone, zawiera wiele pozytywnych właściwości. Dowiedz się, kiedy należy pić zieloną kawę i jak ona smakuje.
Polecane
Zielona kawa – co to jest, skąd pochodzi?
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Zapewne nie wyobrażasz sobie dnia bez jej wyjątkowego aromatu i smaku. Nie bez powodu. Kawa bowiem nie tylko doskonale smakuje, ale także ma właściwości pobudzające, dzięki którym masz więcej energii do działania. Jej zalety znali i doceniali mieszkańcy starożytnej Etiopii, a za sprawą kupców arabskich trafiła ona do Europy, gdzie stała się przysmakiem. W Polsce ten napój pojawił się w XVII w. dzięki Turkom. Pierwotnie był produktem elitarnym, dopiero w XVIII w. zaczął być spożywany powszechnie.
Obecnie kawę uprawia się niemal w 70 regionach na całym w świecie. Głównie w strefie tropikalnej, gdyż tam ma najlepsze warunki do rozwoju. W zależności od rodzaju i pochodzenia (a także sposobu palenia) kawa różni się smakiem, aromatem i intensywnością.
Kawa ma nie tylko walory smakowe, lecz także zdrowotne. Dzięki kofeinie pobudza organizm oraz zwalcza bóle głowy. Neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu pozwala zachować młodość na dłużej i zmniejsza oznaki starzenia. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, a jej regularne picie minimalizuje ryzyko chorób wątroby. Musisz jednak pamiętać, że kawa jest produktem uzależniającym i pita w nadmiarze może zaszkodzić. Optymalnie powinno się pić maksymalnie 3 filiżanki kawy dziennie.
Jedną z najzdrowszych i najmniej przetworzonych odmian kawy jest kawa zielona. Należy ona do grupy tak zwanej żywności funkcjonalnej, czyli takiej, której pozytywny wpływ na zdrowie jest udokumentowany. Kawa zielona to niepalone i niedojrzałe ziarna kawy z gatunku Robusta. Dzięki temu, że kawa w trakcie produkcji nie jest poddana wysokiej temperaturze, zachowuje wszystkie cenne dla zdrowia substancje. Dostępna jest w dwóch odmianach – jako kawa mielona i ziarnista. Zielona kawa ziarnista jest jednak znacznie twardsza niż inne gatunki, przez co trudniej ją zmielić.
Kiedy pić zieloną kawę?
Zielona kawa zawiera wiele właściwości zdrowotnych:
zmniejsza ryzyko cukrzycy,
opóźnia procesy starzenia się organizmu,
zapobiega chorobom nowotworowym,
przyspiesza metabolizm,
poprawia pracę nerek.
Najlepiej jest pić ją przed śniadaniem. Dzięki zawartości kwasu chlorogenowego przyspieszy metabolizm i spalanie tłuszczu. Poza tym zawiera tylko 14 kcal na 100 g. Kwas chlorogenowy stabilizuje także skoki cukru, obniżając łaknienie i wyrównując poziom insuliny.
Zielona kawa ma właściwości antyoksydacyjne, które minimalizują ryzyko powstawania wielu chorób – także nowotworowych. Wzmacnia włosy i opóźnia proces starzenia się.
W zielonej kawie znajdziesz takie substancje, jak:
polifenole,
kwas salicylowy,
kofeina,
witaminy (kwas foliowy, witamina B2, witamina B1, kwas pantotenowy, witamina B12),
składniki mineralne (wapń, potas, sód, magnez, fosfor, żelazo).
Kwas chlorogenowy (CGA) zawarty w niepalonych ziarnach kawy zmniejsza ilość wchłanianych cukrów. Badania dowodzą, że dzięki zielonej kawie można schudnąć nawet pół kilograma tygodniowo. Oczywiście sama zielona kawa nie wystarczy. Proces odchudzania powinien opierać się także na zdrowej, zbilansowanej diecie oraz na aktywności fizycznej.
Choć zielona kawa jest bardzo zdrowa, nie każdy powinien ją pić. Do przeciwwskazań należą: ciąża, nadciśnienie tętnicze i choroby serca. Z zielonej kawy powinny zrezygnować także kobiety karmiące piersią, dzieci i nastolatki.
Przeczytaj także: Nadmiar potasu a kawa - skutki uboczne i zagrożenia
Zalety picia zielonej kawy
Aby w pełni wykorzystać walory zielonej kawy, należy pić około 2–3 filiżanek dziennie.
Picie zielonej kawy ma wiele zalet. Podstawową jest wspominane już wielokrotnie wspomaganie odchudzania. Zawarte w niej polifenole eliminują napady tzw. wilczego głodu i redukują chęć sięgania po przekąski. To jednak nie wszystko. Napój ten doskonale wpływa na wzrost sprawności umysłowej, dodaje energii, zwiększa motywację, redukuje zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz stymuluje produkcję dopaminy. Zielona kawa, w przeciwieństwie do klasycznej „małej czarnej”, nie podrażnia żołądka i jelit. Działa moczopędnie i bierze udział w usuwaniu metali ciężkich z organizmu.
Zieloną kawę warto wypić przed treningiem, poza pobudzeniem zwiększa bowiem także wytrzymałość organizmu i przyspiesza spalanie tłuszczów. Dzięki niej Twoje ciało i umysł są bardziej wytrzymałe.
Przeczytaj także: Kawa bezkofeinowa - ziarnista, rozpuszczalna. Jaka najlepsza?
Jak parzyć zieloną kawę?
To, jak parzyć zieloną kawę, zależy od tego, jaką kawę i sprzęty do tego wybierzesz. Kawę mieloną możesz zaparzyć klasycznie – wsypać 2 łyżeczki do szklanki i zalać je wodą o temperaturze około 90 stopni. Jeśli nie masz specjalnego termometru, wystarczy, że po zagotowaniu wody odczekasz 3–4 minuty. Jeśli natomiast chcesz z zielonej kawy wyciągnąć głębię smaku i aromatu, wykorzystaj do parzenia kawiarkę lub drip. Zieloną kawę zaparzaj tak, jak inne odmiany tego napoju.
Zielona kawa ma specyficzny ziołowy i goryczkowy smak, dzięki czemu może stanowić bazę do takich napojów, jak latte czy cappuccino. Doskonale łączy się z kawą czarną i mlekiem. Jeśli jej smak będzie dla Ciebie zbyt wyrazisty, możesz do niej dodać miód. Pamiętaj, że intensywność kawy będzie zależała od tego, jak długo będziesz ją parzyć.
- Z. Zdrojewicz, K. Grześkowiak, M. Łukasiewicz, Czy picie kawy jest zdrowe?, „Medycyna Rodzinna” 2016, nr 3.
- S. Surma i in., Kawa – lekarstwo, używka i narkotyk, „Psychiatria” 2020, nr 17(4), s. 237–246.
- R. Wierzejska, Kawa w diecie i w profilaktyce cukrzycy, „Diabetologia Praktyczna” 2020, nr 6(2), s. 157–161.
- M. Jarosz, Kawa w piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, Instytut Żywności i Żywienia, 2018.
- B. Arnot, Kawa dla zdrowia. Energia, smak i sposób na długowieczność, Vivante, 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.