account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Które zioła lecznicze są najbardziej wartościowe?

Ewa Żuchowskalek. Agnieszka Widera 30.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Ziołolecznictwo jest dość skomplikowaną dziedziną. Umiejętność parzenia naparów nie wystarczy, aby poznać szereg właściwości leczniczych poszczególnych surowców roślinnych. Mają one bardzo duże znaczenie w medycynie i warto się nimi zainteresować. Dzikie zioła lecznicze znajdziesz na polach i łąkach. Wystarczy wiedzieć, jak wyglądają i gdzie ich szukać.


Do najpopularniejszych ziół w Polsce zalicza się m.in. melisę, dziurawca, miętę i kilka innych, które na pewno znasz. Warte uwagi są rumianek oraz kurdybanek - zioło lecznicze o właściwościach neutralizujących działanie wolnych rodników. Podpowiemy ci, jak je stosować, abyś odczuł pożądany efekt terapeutyczny.

ziola-lecznicze-jakie-maja-wlasciwosci-i-zastosowanie
pixabay.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Spis treści
  1. Kto może stosować zioła lecznicze i jak one działają?
  2. Najpopularniejsze zioła lecznicze - melisa, mięta
  3. Dziurawiec i inne surowce roślinne

Kto może stosować zioła lecznicze i jak one działają?

Zioła lecznicze może spożywać praktycznie każdy. Jak większość surowców o działaniu terapeutycznym, tak i one mają skutki uboczne. Trzeba zatem zachować umiar i należytą ostrożność podczas ich stosowania. Niektóre rośliny są zakazane dla kobiet w ciąży, bardzo małych dzieci, a także osób chorujących przewlekle. Jeśli chcesz zacząć stosować zioła lecznicze i masz wątpliwości co do dawki i formy podania, powinieneś się skonsultować z lekarzem.

Stosowanie naparów i odwarów z ziół leczniczych można zaliczyć do metod popularnych w medycynie ludowej, ale - w przeciwieństwie do niektórych „terapii” zioła faktycznie mogą pozytywnie wpływać na ludzki organizm, jeśli używa się ich odpowiednio. Ziołolecznictwo jest stosowane bardzo często w różnych przypadkach, ale to bardzo skomplikowana dziedzina, dlatego zanim sięgniesz po zioła lecznicze, powinieneś je dobrze poznać. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wyglądają i jak działają zioła lecznicze, możesz sięgnąć po odpowiednią literaturę i do wiarygodnych źródeł online. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o ziołolecznictwie.

Najpopularniejsze zioła lecznicze - melisa, mięta

Lista leczniczych ziół obejmuje tysiące surowców roślinnych. Nie sposób wymienić ich wszystkich. Właściwości niektórych ziół są nieocenione, a do najpopularniejszych zalicza się melisę lekarską. Jej liście zawierają wiele cennych składników, m.in. sole mineralne, kwasy organiczne, flawonoidy oraz garbniki. Z kolei olejek eteryczny wykazuje działanie uspokajające. Melisa wpływa na organizm też rozkurczowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Jest uprawiana na plantacjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby hodować ją w przydomowym ogródku lub w doniczce stojącej na parapecie. Melisa jest dostępna w postaci ekstraktu, herbatki do picia, syropu, a nawet tabletek. Przed zastosowaniem sprawdź, jakie są zalecane maksymalne dawki poszczególnych produktów.

Inny znany surowiec to mięta. Jest ona łąkowym, bądź, jak kto woli, polnym zielem leczniczym. Warto jej szukać z dala od dróg lub innych zanieczyszczonych miejsc. W medycynie wykorzystuje się liście tej rośliny. Należy je suszyć w przewiewnym miejscu, aby nie pleśniały i nie gniły. Mięta to jeden z najbardziej znanych surowców roślinnych. Oddziałuje na cały układ trawienny, więc jest bardzo pomocna przy niestrawności. Na rynku są dostępne gotowe krople miętowe, susz roślinny lub herbata do zaparzania. Zażywa się ją kilka razy dziennie lub doraźnie, w razie potrzeby.

Dziurawiec i inne surowce roślinne

Dziurawiec to kolejne zioło lecznicze warte uwagi. Jako jedyny jest roślinnym lekiem na depresję i stany wzmożonego napięcia nerwowego. Rośnie na łąkach lub w przydomowych ogródkach. Zbiera się go do końca lipca lub sierpnia, zależnie od pory kwitnienia. Za najbardziej skuteczny uważa się odwar z dziurawca. Możesz go przygotować samodzielnie z 1 łyżki stołowej ziela i 1 szklanki wody - czas gotowania to około 5 minut. Dziurawiec może przyczyniać się do powstawania przebarwień na skórze, dlatego powinieneś unikać go latem, gdy wystawiasz się na działanie promieni słonecznych.

Inne zioła, które też są warte uwagi, to m.in.:

  • rumianek - zbiera się jego kwiatostany, bo to one mają najwięcej właściwości leczniczych. Zioło rośnie na polach i łąkach, można też je hodować. Jest znakomitym środkiem przeciwzapalnym i kojącym skórę. Niekiedy wykorzystuje się go jako lek przeciwgrzybiczy i przeciwświądowy;

  • kurdybanek - zioło lecznicze o bardzo specyficznym zastosowaniu. W medycynie ludowej był używany jako środek neutralizujący działanie wolnych rodników, czyli taki, który pozwalał zachować na dłużej zdrowie i urodę. Uważano go też za roślinę magiczną. Miał chronić człowieka przed złymi duchami.

O ziołach leczniczych można opowiadać bez końca. Mówi się, że sprzyjają uzdrawianiu i przywracają energię. Przyspieszają także przemianę materii, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących sposobów na oczyszczenie organizmu. Są też praktycznie darmowe - za zrywanie ziół nie trzeba płacić, jeśli hoduje się je w przydomowym ogródku czy zbiera te dziko rosnące. Jeśli chcesz kupić gotowy produkt, to też nie wydasz majątku - zioła mogą kosztować od kilku lub kilkunastu złotych.

Źródła
  1. J.J. Pursell, Lecznicze rośliny dziko rosnące, wyd. I, Wydawnictwo Vital, Białystok, 2016.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.