Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Jakie zioła na pęcherz moczowy można stosować?

Angelika Janowicz28.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Choroby układu moczowego wymagają odpowiedniego leczenia, które jest ustalane przez lekarza. Pamiętaj jednak, że terapię możesz wesprzeć naturalnymi sposobami. Dzięki nim złagodzisz nieprzyjemne objawy, a tym samym poprawisz swoje samopoczucie. Zobacz, jakie zioła na pęcherz moczowy warto stosować.


ziola-na-pecherz-jakie-dzialaja-najlepiej
pixabay.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
rosol-na-przeziebienie-sprawdzony-i-zdrowy
Zdrowie
1 min.
Rosół na przeziębienie – mit czy domowe lekarstwo?
02.06.2022
Spis treści
  1. Kiedy stosować zioła na pęcherz moczowy?
  2. Jakie zioła na pęcherz moczowy są najlepsze?
  3. Żurawina na pęcherz moczowy
  4. Pietruszka na zapalenie pęcherza moczowego
  5. Pokrzywa w chorobach układu moczowego
  6. Korzeń lubczyka na pęcherz
  7. Zioła do nasiadówek na zapalenie pęcherza

Kiedy stosować zioła na pęcherz moczowy?

Zioła na pęcherz moczowy można stosować przy infekcjach bakteryjnych układu moczowego. O nieprawidłowościach w jego działaniu świadczą następujące objawy: częste oddawanie moczu, ból w podbrzuszu i w kręgosłupie lędźwiowym, dyskomfort w czasie oddawania moczu, pieczenie cewki moczowej. Ponadto może dojść do pogorszenia samopoczucia i wzrostu temperatury ciała. Naturalne metody sprawdzają się także na zapalenie pęcherza u dzieci.

Pamiętaj jednak, że zioła na pęcherz moczowy nie mogą być stosowane zamiast terapii zleconej przez lekarza. Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, udaj się do specjalisty i wykonaj badania laboratoryjne. Tylko dzięki odpowiedniemu leczeniu możliwe jest znaczne zmniejszenie ryzyka powikłań groźnych dla zdrowia.

Jakie zioła na pęcherz moczowy są najlepsze?

Wiele znanych ziół ma właściwości prozdrowotne. Zawdzięczają je obecności substancji, które wywierają określony efekt na organizm człowieka. Często rośliny są dobrze przebadane, dzięki czemu ich skuteczność jest udowodniona oraz znane są ewentualne działania niepożądane.

Zioła na pęcherz moczowy to:

  • ziele i korzeń pietruszki,

  • ziele skrzypu polnego,

  • owoc żurawiny,

  • pokrzywa pospolita,

  • korzeń lubczyka,

  • liść brzozy,

  • owoc jałowca pospolitego,

  • mniszek pospolity,

  • ziele nawłoci pospolitej.

Zioła na pęcherz moczowy można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Są one dostępne w formie suszu lub gotowych herbat. Wystarczy zalać je ciepłą wodą, odczekać, aż napar wystygnie, a następnie go wypić. Można to robić dwa razy dziennie. Dostać można też gotowe mieszanki ziół, na które składa się kilka roślin lub soki z ich owoców. Niektóre rośliny spożywa się na surowo lub w potrawach.

Żurawina na pęcherz moczowy

Przy infekcji dróg moczowych często stosowana jest żurawina, a dokładniej jej owoce. Zawierają one liczne kwasy organiczne, fenolokwasy, karotenoidy, proantocyjanidy i antocyjany. Sok żurawinowy jest wykorzystywany od wielu lat w medycynie ludowej, także w Polsce. Roślina ta ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa także moczopędnie, dzięki czemu przyspiesza leczenie infekcji dróg moczowych. W terapii wykorzystać można też żurawinę suszoną lub gotowe herbaty z jej dodatkiem.

Pietruszka na zapalenie pęcherza moczowego

Na zapalenie pęcherza moczowego z powodzeniem można stosować ziele lub korzeń pietruszki. W warzywie tym obecne są terpeny, flawonoidy, sole mineralne i olejek pietruszkowy. Zawarte w niej składniki wpływają na przesączanie w kłębuszkach nerkowych, a tym samym zwiększają ilość wydalanego moczu. Jeść można ją na surowo (np. jako dodatek do dań lub koktajli). Ciekawą opcją jest sok z pietruszki, który przygotowuje się w wyciskarce wolnoobrotowej. Dla poprawy smaku można połączyć go z sokiem z cytryny, marchewką oraz innymi warzywami i owocami.

Pokrzywa w chorobach układu moczowego

Ziołem na zapalenie pęcherza jest również pokrzywa. Roślina ta jest źródłem flawonoidów, kwasów organicznych, wolnych aminokwasów, fitosteroli, minerałów i witamin (z grupy B, K, C). Napar przygotowany z liści pokrzywy ma działanie moczopędne. Ponadto blokuje wchłanianie zwrotne mocznika oraz chlorku sodu, a tym samym zwiększa jego wydalanie z moczem.

Korzeń lubczyka na pęcherz

Skuteczne zioło na zapalenie pęcherza to także korzeń lubczyka. Obecne są w nim olejki, kumaryny, furanokumaryny, kwas octowy, kwas walerianowy, kwas kawowy. Dzięki nim ma działanie moczopędne. Warto wiedzieć, że można go stosować nie tylko w infekcjach, lecz także w innych schorzeniach układu moczowego (np. niewydolności nerek).

Zioła do nasiadówek na zapalenie pęcherza

Przy infekcjach układu moczowego można wykonywać także nasiadówki. Są to kilkuminutowe ciepłe kąpiele, w czasie których macza się tylko dolną część ciała (w tym przypadku pośladki). Wykorzystuje się do nich zioła, które wykazują działanie lecznicze. Dzięki temu nieprzyjemne dolegliwości zostają złagodzone. Nasiadówki są szczególnie zalecane przy zapaleniach pęcherza.

Do przygotowania nasiadówki potrzebna jest ciepła woda. Dobrze, gdy jej temperatura ma 37–43℃. Należy wlać ją do dużej miski lub na dno wanny. Następnie trzeba dodać do niej 2 szklanki naparu ziołowego. Wykorzystać można wszystkie zioła na zapalenie pęcherza, które zostały wymienione powyżej.

Źródła
  1. J. Jambor, Fitoterapia chorób układu moczowego, „Przegląd Urologiczny” 2012 http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2206 (dostęp 11.06.2021).
  2. J. Baraniak, M. Kania-Dobrowolska, Działanie moczopędne wybranych surowców roślinnych, „Postępy Fitoterapii” 2019, t. 20, nr 3, s. 194–198.
  3. K. Jakubczyk i in., Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2015, t. 61, nr 2, s. 191–197.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.