Jakie zioła na potencję warto wybrać?
Zioła na potencję powinny wspomagać fachowe leczenie. Do bardziej znanych roślin afrodyzjaków należą: żeń-szeń, maca, palma sabałowa, miłorząb japoński. Zioła te oprócz pozytywnego wpływu na libido i erekcję wykazują też działanie na inne funkcje organizmu.
Zioła na potencję - jeden z rodzajów afrodyzjaków
Mianem afrodyzjaków określa się środki powodujące zwiększenie popędu płciowego lub potencji. Przyczyny zaburzenia erekcji mogą mieć charakter psychogenny i organiczny. Impotencja psychogenna powodowana jest przede wszystkim przez zespoły lękowe i nerwicowe, np. przez obawę przed ci ążą lub przed sprostaniem wymaganiom partnera. Przyczyn organicznych zaburzeń seksualnych jest dużo. Mogą mieć tło hormonalne, neurogenne, krążeniowe, mieszane. Dodatkowo wynikają ze zmian w obrębie narządów płciowych, np. spodziectwa, stulejki.
Wśród afrodyzjaków znajdują się niektóre pokarmy, np. truskawki, ostrygi, szparagi, napoje (np. szampan, mleko kozie), przyprawy (np. kardamon, wanilia, imbir). Nie powinno zabraknąć tych produktów w diecie na potencję. Do afrodyzjaków zalicza się też niektóre zioła. To najbardziej zróżnicowana i najliczniejsza grupa afrodyzjaków. Nierzadko mają wielokierunkowy mechanizm działania - ten sam surowiec może działać poprzez różne mechanizmy.
Wśród ziół na potencję znajdują się następujące kategorie:
zwiększające syntezę tlenku azotu, np. korzeń żeń-szenia, kora johimby, korzeń maki,
zwiększające przepływ krwi w narządach płciowych, np. liście miłorzębu,
wpływające na poziom hormonów płciowych, np. buzdyganek naziemny, owies zwyczajny,
pobudzające OUN, np. liść Damiana, muira puama,
ogólnie wzmacniające organizm, np. żeń-szeń syberyjski, sarsaparilla,
działające uspokajająco, np. męczennica cielista, jagodlin wonny.
Sprawdź krótką charakterystykę wybranych ziół na poprawę erekcji.
Żeń-szeń na potencję
Żeń-szeń bardzo często stosowany jest na potencję. Mimo że roślina ta ma korzystne działanie na ludzki organizm, to jednak najmocniej kojarzona jest z poprawą libido. W korzeniu żeń-szenia znajdują się ginsenozydy. To substancje wykazujące podobne działanie do leków stosowanych w leczeniu zaburzeń wzwodu. Zwiększają uwalnianie tlenku azotu, który wspomaga rozkurczanie naczyń krwionośnych, a tym samym nasila napływ krwi do penisa. W ten sposób ułatwia powstanie wzwodu, ale i utrzymanie go oraz zwiększenie odczuć seksualnych. Prezentowane zioło na potencję podnosi również poziom testosteronu, zwiększa liczbę i mobilność plemników.
Wpływ maki na potencję
Na poprawę erekcji pomoże korzeń maki. Inaczej roślina ta nazywana jest pieprzycą peruwiańską lub żeń-szeniem peruwiańskim. Ma bardzo wysoką wartość odżywczą. W jej składzie znajdują się m.in.: aminokwasy (arginina, histydyna, seryna, lizyna i inne), składniki mineralne (wapń, potas, żelazo, jod), alkaloidy, garbniki, saponiny, flawonoidy, fitosterole i witaminy. Substancjami, dzięki którym określana jest ziołem na potencję, są zwłaszcza: izotiocyjanian p-metoksybenzylu i arginina, będącą prekursorem tlenku azotu, a także cynk, który jest niezbędnym mikroelementem dla prawidłowych funkcji seksualnych. Korzeń maki podnosi popęd płciowy i ułatwia erekcję. Oddziałuje pozytywnie na proces spermatogenezy - zwiększa ilość spermy i ruchliwość plemników. Oprócz wpływu na strefę seksualną roślina ta zyskała popularność z uwagi na działanie wzmacniające, energizujące oraz poprawiające funkcje umysłowe. Na uwagę zasługuje fakt, że łagodzi objawy towarzyszące menstruacji i menopauzie.
Palma sabałowa - znane zioło na potencję
Palma sabałowa to kolejne zioło na potencję. Działanie owoców tej rośliny opisuje się jako antyandrogenowe. Zawarte w nich składniki hamują 5-α-reduktazę, czyli enzym katalizujący (przyspieszający zajście reakcji) konwersji (redukcji) testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). Podwyższony poziom DHT powoduje przerost prostaty, czego następstwem może być groźny rak gruczołu krokowego. Palma sabałowa podnosi poziom testosteronu we krwi, przez co podnosi potencję. Roślina ta może również obniżać poziom cholesterolu LDL, wspomagać pracę układu krążenia, łagodzić objawy dny moczanowej, stanów zapalnych, chorób narządów płciowych, schorzeń dermatologicznych wywołanych zaburzeniami hormonalnymi. Palma sabałowa zawdzięcza swoje właściwości takim składnikom, jak m.in.: trójglicerydy, biologicznie czynne monoacyloglicerydy, fitosterole tłuszczowe, ich estry etylowe.
Zioła na potencję - miłorząb japoński
Roślina bogata jest we flawonoidy, związki terpenowe i proantocyjanidyny, które wykazują działanie wzmacniające popęd płciowy. Miłorząb zwiększa syntezę tlenku azotu, zmniejsza agregację (zlepiania) trombocytów (płytek krwi) i erytrocytów (krwinek czerwonych) oraz ich adhezję (przyłączanie się, przyleganie) do ścian naczyń, a to wzmaga przepływ krwi do narządów płciowych. Roślina ułatwia rozluźnienie mięśni gładkich, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz zwiększa ich elastyczność i uwalnianie w komórkach śródbłonka czynnika rozszerzającego naczynia. Wszystko to sprawia, że mężczyźnie łatwiej jest osiągnąć wzwód.
Zestaw ziół na potencję
Mówiąc o ziołach na poprawę funkcji seksualnych, należy wspomnieć o zestawie ziół na potencję, opracowanym przez znanego zielarza ojca Klimuszkę. W mieszance według jego receptury znajdują się następujące rośliny: liść melisy, korzeń kozłka, ziele dziurawca, kwiatostan kocanki, kwiat nagietka, ziele krwawnika, kłącze tataraku, porost islandzki, nasienie kozieradki. Każdego surowca jest po 50 g.
W książkach o ziołolecznictwie spotkać można też liczne przepisy na napoje o działaniu afrodyzjakalnym. Oto jedna z propozycji - wino na potencję na bazie ziół. Potrzebne składniki:
30 g lasek wanilii,
30 g mielonego cynamonu,
30 g korzenia żeń-szenia,
30 g rabarbaru,
1 l malagi.
Składniki należy rozdrobnić, włożyć do szklanego naczynia i odstawić na 2 tygodnie. Codziennie trzeba je dokładnie przemieszać. Po tym okresie miksturę odcedza się i dodaje do niej 15 kropli ekstraktu szałwii muszkatołowej.
- K. Karłowicz-Bodalska, Żeń-szeń - wszechlek Dalekiego Wschodu, „Postępy Fitoterapii” 2004, nr 4, s. 183-188.
- J. Lutomski, Maca - żywność energetyzująca czy lek?, „Postępy Fitoterapii” 2001, nr 2-3, s. 15-17.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.