Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Stosowanie ziół w chorobach reumatoidalnych

Emilia Kruszewska24.01.2022Aktualizacja: 05.10.2022

Leczenie schorzeń reumatoidalnych i dolegliwości bólowych stawów polega na łagodzeniu objawów. Korzystne działanie wykazują zioła. Sprawdź, które rośliny mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.


ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
pexels.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
rosol-na-przeziebienie-sprawdzony-i-zdrowy
Zdrowie
1 min.
Rosół na przeziębienie – mit czy domowe lekarstwo?
02.06.2022
Spis treści
  1. Zioła na stawy - jak działają i jak je stosować?
  2. Czy stosowanie ziół na stawy jest skuteczne?
  3. Kora wierzbowa
  4. Kozieradka
  5. Owoc dzikiej róży
  6. Arnika górska

Zioła na stawy - jak działają i jak je stosować?

Właściwości lecznicze ziół na stawy czy wszelkie choroby reumatoidalne znane są od wieków. Wiele roślin ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, zwiększające ruchomość stawów. Niektóre z ziół wykazują również działanie przeciwobrzękowe, co szczególnie docenią pacjenci cierpiący z powodu schorzeń tkanki łącznej lub kontuzjowani sportowcy.

Zioła na stany zapalne stawów zaleca się stosować na kilka sposobów. Niektóre z roślin wspomagają regenerację od środka, dostarczając jednocześnie organizmowi szeregu witamin i składników mineralnych. Wiele ziół nadaje się jednak do stosowania zewnętrznego w formie okładów z wcześniej przygotowanych mieszanek naparów. Pomocna w łagodzeniu bóli będzie też mieszanka ziół na stawy dodana do gorącej kąpieli.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób reumatoidalnych mogą włączyć do diety rutynę wypijania ziół. Należy jednak pamiętać o ryzyku przedawkowania i wystąpienia skutków ubocznych. W przypadku niektórych ziół istnieją również przeciwwskazania do ich wypijania, szczególnie przez osoby mające problem z ciśnieniem lub układem krążenia. Warto mieć na uwadze, że część roślin, nawet jeśli to dobre zioła na stawy i kręgosłup, podnosi tętno, co nie u wszystkich jest pożądane.

Po zioła na bóle stawów warto sięgać w formie dostępnych bez recepty maści. Naturalne specyfiki zawierają w składzie bezpieczne stężenia roślinnych substancji aktywnych i skutecznie pomogą w łagodzeniu wielu dolegliwości.

Czy stosowanie ziół na stawy jest skuteczne?

Rośliny były pierwszym znanym człowiekowi lekiem, dlatego w wielu przypadkach z dużym powodzeniem stosowane są do dzisiaj. Medycyna podchodzi do nich jednak ostrożnie, m.in. ze względu na niewystarczające badania z zakresu wszelkich działań niepożądanych. Dlatego częściej specyfiki ziołowe traktowane są jako uzupełnienie klasycznego leczenia środkami farmakologicznymi, a nie główny lek. Zatem zwykle poleca się zioła na odbudowę chrząstki stawowej, jeśli stanowią dodatek do leczenia przepisanego przez specjalistę.

W medycynie leki roślinne stosowane są m.in.: w bólach reumatycznych, chorobach zwyrodnieniowych stawów, bólach i napięciach mięśniowych, stanach zapalnych tkanek miękkich, reumatyzmie, przepisuje się też zioła na reumatoidalne zapalenie stawów. W leczeniu wewnętrznym stosowane są zioła o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i moczopędnym, jak np. napar z liści brzozy czy liści topoli.

Do leczenia zewnętrznego używa się ziół rozgrzewających, łagodzących i stymulujących mikrokrążenie, do których należą:

  • nasiona gorczycy czarnej,

  • jałowiec,

  • korzeń chrzanu.
    Skuteczne działanie rozgrzewające ma nalewka ziołowa na spirytusie wcierana w obolałe miejsca. Zobaczmy, jakie zioła na stawy są jeszcze szczególnie polecane.

Kora wierzbowa

Napar z kory wierzbowej doskonale sprawdza się przy łagodzeniu dolegliwości bólowych stawów i mięśni. Zioło to wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zawarta w korze wierzby salicyna dodatkowo działa przeciwgorączkowo, dlatego polecana jest przy stanach zapalnych mięśni. Wyciąg z rośliny ma również działanie przeciwzakrzepowe, tym bardziej kora wierzby sprawdzi się w leczeniu kontuzji z rozległym krwiakiem.

Kozieradka

Kozieradka jest rośliną zalecaną do stosowania zewnętrznego w formie okładów. Skutecznie zmniejsza obrzęk, działa łagodząco i przeciwzapalnie. Jej właściwości docenią również osoby cierpiące z powodu bóli mięśniowych. Roślina działa rozkurczowo, dostarczając jednocześnie skórze witaminy B, potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Kozieradka przyda się jednak nie tylko wtedy, gdy zastanawiamy się, jakie zioła na bolące stawy mogą nam pomóc. Wypijany z tego zioła napar wspomaga dodatkowo prawidłowe procesy trawienia.

Owoc dzikiej róży

Owoce dzikiej róży są bogatym źródłem witaminy A, B, C. Stosowane w profilaktyce zdrowia stawów i mięśni, wspomagają ich ruchliwość, łagodzą przebieg schorzeń zwyrodnieniowych i skutecznie wyciszają bóle reumatoidalne, np. ból stawów dłoni. Wysoka zawartość polifenoli pozytywnie wpływa na układ krążenia i działanie przeciwzapalne. Ponadto owoce dzikiej róży są źródłem cennych galaktopidów (GOPO), substancji o silnym działaniu wyciszającym stany zapalne kości i stawów.

Arnika górska

Arnika górska to roślina wykorzystywana szczególnie do przygotowania naparów, które następnie stosuje się w formie okładów na obolałe miejsca. Przynosi ulgę w przewlekłych bólach stawów, mięśni i schorzeniach reumatoidalnych. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu wykorzystuje się ją ponadto do przyspieszenia gojenia siniaków i krwiaków. Arnikę górską stosuje się jako jeden z głównych składników maści łagodzących urazy i kontuzje stawów, ścięgien i mięśni.

Źródła
  1. I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby układu ruchu, PZWL 2021.
  2. P. Machałek, Siła ziół, Znak 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.