Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Poznaj sześć ziół na trądzik, które warto stosować!

Katarzyna Grzyś-KurkaSylwia Brodniewska02.11.2023Aktualizacja: 02.11.2023

Napary i odwary roślinne od setek lat są stosowane do łagodzenia stanów zapalnych i zwalczania skórnych infekcji. Wśród nich znajdują się też zioła na trądzik, które przyspieszają łagodzenie stanów zapalnych, zwalczają zmiany ropne i ograniczają produkcję sebum. Zanim jednak rozpoczniesz stosowanie mieszanek ziołowych, zapytaj dermatologa, czy nie wchodzą one w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami.


ziola-na-tradzik-co-wybrac-jak-stosowac
Pixabay.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
rosol-na-przeziebienie-sprawdzony-i-zdrowy
Zdrowie
1 min.
Rosół na przeziębienie – mit czy domowe lekarstwo?
02.06.2022
Spis treści
  1. Czy stosowanie ziół na trądzik to dobry pomysł?
  2. Jak stosować bratek na trądzik?
  3. Czy warto stosować czystek na trądzik?
  4. Czy można stosować rumianek na trądzik?
  5. Czy można stosować pokrzywę na trądzik?
  6. Jak działa czosnek na trądzik?
  7. Czy warto stosować nagietek na trądzik?

Czy stosowanie ziół na trądzik to dobry pomysł?

Istnieje wiele rodzajów trądziku. Ten pospolity może być spowodowany nadprodukcją sebum, zaburzeniem procesu rogowacenia ujść mieszkowo-łojowych oraz stanem zapalnym zapoczątkowanym przez namnażające się w gruczołach łojowych bakterie P. acnes. Trądzik różowaty najprawdopodobniej wywoływany jest natomiast przez zaburzenia naczynioruchowe oraz procesy immunologiczne. Do tego zmiany trądzikowe mogą mieć różną postać (grudkową, zaskórnikową, krostkową, ropowiczą) i rozwijać się w różnym tempie.

Każda dermatoza wymaga konsultacji z dermatologiem, który na podstawie wywiadu i oceny zmian skórnych może zalecić skuteczne środki farmakologiczne. Wartościowym wsparciem podstawowej terapii są zioła, które działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i kojąco. Zanim jednak po nie sięgniesz – zapytaj specjalistę, czy ich stosowanie nie wpłynie niekorzystnie na skuteczność innych stosowanych leków.

Jak stosować bratek na trądzik?

Bratek, a właściwie fiołek trójbarwny, w postaci naparów do picia wspomaga leczenie zmian skórnych wywołanych zaburzeniami metabolicznymi. Wszystko dlatego, że ma właściwości odtruwające – zawarte w roślinie związki po rozpuszczeniu w wodzie łączą się ze szkodliwymi produktami przemiany materii, a następnie są wydalane wraz z moczem.

Jak przyrządzić bratek na trądzik? Zalej 2 łyżki wysuszonych, kwitnących pędów 2 szklankami wody. Gotuj miksturę przez 5 minut, a następnie ją odcedź. Odwar możesz pić 2 lub 3 razy dziennie po ½ szklanki albo po szklance.

Czy warto stosować czystek na trądzik?

Ziele i liście czystka były wykorzystywane w medycynie bliskowschodniej do łagodzenia schorzeń skórnych. Wszystko to jest zasługą jego działania przeciwzapalnego i przyspieszającego gojenie oraz właściwości biobójczych. Do tego związki zawarte w czystku działają przeciwutleniająco. Redukują więc ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego, który nasila objawy trądzikowe i przyspiesza proces starzenia się skóry. W terapii zmian zapalnych skóry możesz stosować napary do picia, kapsułki z ekstraktem z czystka, a zewnętrznie także kosmetyki z jego dodatkiem. Roślina gości w składzie preparatów przeciwtrądzikowych równie często jak olejek tymiankowy lub olejek rozmarynowy.

Czy można stosować rumianek na trądzik?

Zawarte w rumianku pospolitym olejki eteryczne działają przeciwzapalnie na skórę. Jeden z jego składników (spiroeter) hamuje wydzielanie histaminy, serotoniny i bradykininy, które odpowiadają za rozwój stanu zapalnego.

Możesz stosować zewnętrznie okłady z rumianku na trądzik lub przemywać naparem zmienioną chorobowo skórę, aby przyśpieszyć jej regenerację. Aby przyrządzić miksturę, wsyp do szklanki 1 lub 2 łyżki kwiatów rumianku i zalej je wrzątkiem. Odstaw pod przykryciem na kwadrans. Po tym czasie odcedź napar i pozostaw do ostygnięcia. Zastosuj płyn dopiero, gdy ostygnie.

Czy można stosować pokrzywę na trądzik?

Pokrzywa zwyczajna za sprawą moczopędnego działania sprzyja szybszemu usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu, które mogą nasilać objawy związane z dermatozami. Pokrzywa zawiera substancje bakteriobójcze, dzięki czemu pomaga w walce z trądzikiem.

Stosowanie okładów z pokrzywy ogranicza produkcję sebum, dzięki czemu gruczoły łojowe nie zostają przez nie zatkane. W efekcie nie powstają więc nowe zmiany zapalne.

Do stosowania zewnętrznego lub wewnętrznego możesz wykorzystać mieszankę ziołową kupioną w aptece czy w sklepie zielarskim albo samodzielnie przygotować herbatę z pokrzywy na trądzik. Jak to zrobić? Zalej 2 łyżki liści pokrzywy 2 szklankami gorącej wody. Gotuj miksturę przez 5 minut. Odcedź odwar i po wystudzeniu pij po ½ lub ⅔ szklanki napoju od 2 do 3 razy dziennie albo stosuj w formie okładów na zmienioną chorobowo skórę.

Jak działa czosnek na trądzik?

Czosnek od stuleci znany jest z antybiotycznych właściwości. Tej jego cechy nie wykorzystuje się wyłącznie w celu wsparcia odporności organizmu i wspomagania zwalczania przeziębienia. Stosując ząbki czosnku zewnętrznie, możesz przyspieszyć leczenie trądziku… choć to z całą pewnością terapia dla odważnych, ze względu na ostry zapach zioła.

Przyłożenie plastrów (lub przeciśniętego przez praskę) czosnku na zmienioną chorobowo skórę jest szczególnie korzystne, gdy pojawiają się ropne wykwity. Wówczas związki aktywne nie tylko złagodzą stan zapalny, ale też zwalczą bakterie nasilające przebieg choroby. Nie trzymaj jednak czosnku na skórze dłużej niż kwadrans, bo mogą powstać podrażnienia.

Jeśli masz wrażliwą skórę, wypróbuj nieco łagodniejsze wydanie okładów. W tym celu zalej ząbek czosnku szklanką wody. Odstaw preparat na dobę. Po tym czasie możesz stosować płyn do przemywania twarzy pokrytej trądzikiem.

Czy warto stosować nagietek na trądzik?

Nagietek lekarski działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo, co jest zasługą przede wszystkim zawartych w nim karotenoidów i trójterpenów. Stosowane zewnętrznie napary i kosmetyki z nagietkiem (kremy, maseczki, mleczka) przyspieszają regenerację i bliznowacenie oraz zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się skóry. Do tego zabezpieczają ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, mogących nasilać objawy związane z trądzikiem.

Napar do przemywania skóry możesz przygotować samodzielnie. W tym celu 2 łyżki kwiatów zalej 3 szklankami wrzącej wody. Odstaw pod przykryciem na pół godziny do zaparzenia. Po tym czasie odcedź miksturę. Gdy ostygnie – możesz ją zastosować.

Źródła
  1. J. Szepietowski, M. Kapińska-Mrowiecka i in., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, „Przegląd Dermatologiczny” 2012, nr 99, s. 649–673.
  2. P. Brzeziński, Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, t. 4, nr 4, 263–272.
  3. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 1987.
  4. P. Kubica, H. Ekiert i in., Gatunki rodzaju Cistus sp. – taksonomia, występowanie, skład chemiczny, aplikacje terapeutyczne i badania biotechnologiczne, „Postępy Fitoterapii” 2016; nr 17(3), s. 179–188.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.