Zioła na wzdęcia – jakie stosować, by pozbyć się gazów w jelitach? Czy dla każdego są bezpieczne?
Wzdęcia. Z tą bolesną dolegliwością borykał się niemal każdy, kto cierpi na nietolerancję laktozy, lubuje się w gazowanych napojach albo pozwolił sobie na chwilę zapomnienia podczas rodzinnego obiadu. Wówczas z pomocą przychodzą zioła. Dzięki naturalnym, roślinnym składnikom szybko uporasz się z nadmiarem gazów wyprodukowanych przez jelita.
Czym są spowodowane wzdęcia?
Wzdęcia nie są dolegliwością samą w sobie, ale objawem innej nieprawidłowości – nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej. Najczęściej towarzyszy im odbijanie.
Podczas trawienia część składników odżywczych zostaje wchłonięta w jelitach cienkich, natomiast niestrawione resztki pokarmowe przesuwają się do jelita grubego, gdzie rozpoczyna się fermentacja. Skutkiem ubocznym tego procesu są gazy: azot, dwutlenek węgla, wodór, siarkowodór i metan. Jest to proces naturalny i prawidłowy. Niekiedy jednak dochodzi do nadmiernej fermentacji i produkcji gazów, co skutkuje uciążliwym, a czasami również bolesnym, wzdęciem brzucha. Przyczynami mogą być m.in.:
nietolerancje pokarmowe,
zaburzenie wchłaniania węglowodanów,
nadużywanie probiotyków,
zbyt duża ilość pitych napojów gazowanych,
zrosty pooperacyjne.
Jakie zioła na wzdęcia i gazy są najskuteczniejsze?
Jednym z chętniej stosowanych ziół na zaparcia, wiatry i inne dolegliwości gastryczne jest rumianek. Wspomaga on produkcję soków żołądkowych i pobudza żołądek do pracy. Jeśli więc zdarzy Ci się zjeść obciążające żołądek produkty wysokobiałkowe, takie jak mięso czy strączki, wypij napar z rumianku, by pozbyć się bolesnego napięcia brzucha.
Innym ziołem leczniczym, które ma działanie wiatropędne i rozkurcza mięśnie przewodu pokarmowego, jest mięta pieprzowa. Pobudza ona również wydzielanie soku żołądkowego, co usprawnia trawienie i zapobiega zastojom pokarmu w jelitach. W efekcie nie dochodzi do nadprodukcji gazów. Stosowanie jej przynosi ulgę nawet chorującym na zespół jelita drażliwego.
Koper włoski (zwany również fenkułem) działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego jest powszechnie stosowanym ziołem na wzdęcia brzucha, wynikające z zaburzenia trawienia. Roślina ta pobudza bowiem układ pokarmowy do pracy (przyspiesza wydzielanie żółci) i działa wiatropędnie. Stosuj go jednak rozważnie, ponieważ w większych ilościach wywołuje biegunkę (ma właściwości przeczyszczające).
Również kminek jest ziołem pomocnym przy bolesnych wzdęciach. Rozluźnia zwieracz Oddiego (mięsień przy dwunastnicy), dzięki czemu zwiększa się dopływ żółci i soku trzustkowego. Kminek stymuluje również produkcję żółci oraz rozkurcza mięśnie gładkie jelit i same przewody żółciowe, co sprawia, że trawienie przebiega sprawniej, a pokarm nie zalega w jelicie grubym.
Bardzo popularnym napojem na wzdęcia stał się aloes. Ważnym jego składnikiem jest barbaloina, wykorzystywana do łagodzenia dolegliwości układu pokarmowego. Roślina ta stymuluje także usuwanie toksyn nagromadzonych w organizmie i przywraca równowagę bakteryjną w jelicie grubym. Ponadto zawarte w aloesie enzymy biorą udział w procesie trawienia. Dzięki temu wchłanianie substancji odżywczych i wydalanie resztek pokarmowych przebiega sprawnie, nawet po zjedzeniu obfitego posiłku.
Czy zioła na gazy i wzdęcia są bezpieczne dla każdego?
Mięta w postaci olejku nie powinna być stosowana przez chorujących na refluks żołądkowo-przełykowy. Może bowiem nasilić dolegliwości gastryczne ze względu na swoje rozkurczowe właściwości.
Jeśli jesteś w ciąży, zrezygnuj ze stosowania kopru włoskiego w pierwszych trzech miesiącach. Zawarty w nim anetol poza tym, że obniża ciśnienie i spowalnia akcję serca, może doprowadzić do poronienia. Warto również każdą chęć skorzystania z ziół skonsultować ze specjalistą, ponieważ substancje w nich zawarte mogą przenikać przez łożysko i szkodzić dziecku.
W wypadku wzdęć u dzieci pod rozwagę weź stosowanie herbatek. Najbezpieczniejszy jest rumianek, jednak i on może uczulać. Wówczas, zamiast usunąć gazy nagromadzone w jelitach, zwiększy dolegliwości bólowe.
Zioła na wzdęcia brzucha to nie wszystko – znajdź przyczynę dolegliwości!
Stosowanie ziół na wzdęty brzuch wspomaga organizm w pozbywaniu się nadmiaru gazów. Innymi słowy – zwalcza objawy, ale nie przyczynę dolegliwości. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i nie dopuścić do nawrotu bolesnych wzdęć:
jedz posiłki lekkostrawne w mniejszych niż zwykle porcje, ale częściej,
jedz wolniej,
stosuj dietę bogatą w błonnik (wzbogać posiłki w warzywa, owoce i zboża),
wprowadź regularną aktywność fizyczną,
zastąp napoje gazowane wodą,
wyeliminuj produkty, z których trawieniem organizm sobie nie radzi (np. laktozę, fruktozę, gluten).
- M. Słomka, E Małecka-Panas, Wzdęcia i odbijania, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2011, nr 7 (1), s. 30–34.
- A. Chrapek, K. Dzida, Skład chemiczny, warunki uprawy i właściwości lecznicze mięty pieprzowej (Mentha × piperita L.), [w:] M. Babicz, K. Kropiwiec-Domańska (red.), Wybrane zagadnienia z zakresu przemysłu spożywczego oraz zarządzania i inżynierii produkcji, t.1, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Lublin 2010, s. 16–23.
- E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii” 2015, nr 1, s. 117–124.
- A. Grys i in., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 90–93.
- M. Kania i in., Ziołolecznictwo i zalecenia żywieniowe według św. Hildegardy z Bingen. Cz. II, I, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 104–109.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.