Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Żółte upławy – o czym mogą świadczyć?

Olga Dąbskalek. Agnieszka Żędzian10.05.2022Aktualizacja: 29.09.2022

Żółte upławy stanowią z reguły oznakę patologiczną. Pojawiają się w przebiegu rzęsistkowego zapalenia pochwy, nadżerki szyjki macicy lub zanikowego zapalenia pochwy. Nie stanowią powodu do niepokoju, jeśli występują przed okresem czy w ciąży podczas zażywania luteiny i nie towarzyszą im dodatkowe dolegliwości. Dowiedz się więcej o przyczynach pojawienia się żółtej wydzieliny z pochwy.


zolte-uplawy-w-ciazy-przed-okresem-co-oznaczaja
pexels

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
  1. Co oznaczają żółte upławy z pochwy?
  2. Żółte upławy – zanikowe zapalenie pochwy 
  3. Żółte upławy z pochwy – rzęsistkowe zapalenie pochwy 
  4. Żółte upławy – nadżerka szyjki macicy 
  5. Czy żółte upławy towarzyszą tylko chorobom?
  6. Żółte upławy w ciąży

Co oznaczają żółte upławy z pochwy?

Fizjologiczna, czyli prawidłowa, wydzielina z pochwy jest bezwonna, ma lekko biały kolor, a jej ilość i konsystencja zmieniają się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Gęste, określane serowatymi, białe upławy to charakterystyczny objaw zakażenia grzybiczego pochwy, zwanego też drożdżycą lub kandydozą (od rodzaju grzybów, które odpowiadają za powstanie zakażenia). Szarawe zabarwienie wydzieliny z pochwy świadczy o infekcji bakteryjnej. W ciężkich przypadkach tzw. bakteryjnej waginozy pojawiają się zielone upławy. A o czym świadczą żółte upławy z pochwy? Czy są niebezpieczne? Dlaczego pojawia się żółty śluz w ciąży? Niżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Żółte upławy – zanikowe zapalenie pochwy 

Żółte upławy stanowią jeden z objawów zanikowego zapalenia pochwy. Dla określenia tego stanu używa się również nazwy atroficzne zapalenie pochwy. Oznacza ono zanik śluzówki pochwy. W sposób szczególny na jej powstanie narażone są kobiety w wieku pomenopauzalnym. Za zanik śluzówki pochwy odpowiada przede wszystkim spadek poziomu estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), do czego dochodzi wraz z wygasaniem czynności jajników. 

Objawami atroficznego zapalenia pochwy są głównie:

  • świąd i pieczenie okolic intymnych, 

  • suchość pochwy, 

  • dyspareunia – ból podczas stosunku, 

  • nawracające infekcje układu moczowego,

  • żółte upławy. 

Zastanawiasz się, jak leczyć żółtą wydzielinę z pochwy? W atrofii pochwy stosuje się miejscowe preparaty z estrogenem. Lekarz może zaproponować zastępczą terapię hormonalną. Ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej i stosowanie preparatów nawilżających śluzówkę pochwy.

Żółte upławy z pochwy – rzęsistkowe zapalenie pochwy 

Żółte upławy z pochwy wpisują się w obraz kliniczny rzęsistkowicy. To choroba pasożytnicza dróg moczowo-płciowych. Wywoływana jest przez rzęsistka pochwowego (z łac. Trichomonas vaginalis). Zakażenie nastąpić może podczas stosunku płciowego z osobą chorą, ale i na skutek używania zanieczyszczonych przez rzęsistka akcesoriów do higieny osobistej. 

Rzęsistkowe zapalenie pochwy objawia się w następujący sposób:

  • pieczenie i ból w cewce moczowej,

  • częstomocz,

  • pieniste, cuchnące, żółte upławy z pochwy,

  • bóle podbrzusza, 

  • świąd w okolicy krocza,

  • dyzuria – bolesne oddawanie moczu.

W piśmiennictwie opisywane są sporadyczne przypadki bezobjawowego przebiegu zakażenia rzęsistkiem pochwowym.

W leczeniu żółtych upławów i innych objawów rzęsistkowicy pochwowej stosuje się środki przeciwpierwotniakowe. Lekami z wyboru są metronidazol i inne pochodne imidazolu. Ważne, aby terapią objęty został również partner seksualny. U mężczyzn choroba jest z reguły skąpoobjawowa. Chorzy powinni zadbać również o higienę osobistą.

Żółte upławy – nadżerka szyjki macicy 

Żółte upławy z pochwy bywają objawem nadżerki szyjki macicy. Określa się w ten sposób ubytek jej nabłonka. Czynnikami predysponującymi do tzw. ektopii są m.in.: częste infekcje pochwy, ciąża, niektóre zabiegi ginekologiczne, urazy mechaniczne, zaburzenia hormonalne, przewlekłe stany zapalne. 

Objawami nadżerki szyjki macicy są zazwyczaj:

  • plamienia po stosunku i między miesiączkami,

  • ból w podbrzuszu i okolicy krzyżowo-lędźwiowej,

  • żółte upławy z pochwy i nieprzyjemny zapach.

Nadżerka szyjki macicy może być leczona na różne sposoby. Zastosowanie znajdują m.in. zabieg laserowy, kriokoagulacja i elektrokoagulacja.

Czy żółte upławy towarzyszą tylko chorobom?

Żółta wydzielina z pochwy przed okresem, bez dodatkowych objawów nie stanowi powodów do niepokoju. Bywa objawem zbliżającej się miesiączki. Żółte upławy są też naturalnym objawem w połogu. Jest to czas, w którym zachodzą intensywne zmiany w ciele kobiety po porodzie. Jednym z jego objawów są odchody połogowe. W ten sposób dochodzi do opróżniania macicy z resztek śluzu, krwi i skrzepów. Kobieta wydala je przez 4–6 tygodni, a przez ten czas zmianie ulega ich wygląd. Przez pierwsze dni są krwiste, z czasem zmniejsza się ich ilość i stają się brązowoczerwone. Później obserwuje się żółte upławy, a w 3 tygodniu połogu robią się one białawe.

Żółte upławy w ciąży

Nie powinny martwić żółte upławy w ciąży, kiedy kobieta stosuje preparaty luteiny. To hormon, który jest produkowany przez łożysko i zapobiega krwawieniom, rozwieraniu szyjki macicy i mimowolnym skurczom macicy. W przypadku gdy ciężarne mają niewystarczający jego poziom – najczęściej stwierdza się to w pierwszym trymestrze ciąży – to zaleca się im uzupełnianie luteiny, która zawiera żółty barwnik. Stąd też podczas stosowania globulek dopochwowych z tym hormonem pojawić się mogą wodniste, żółte upławy w ciąży. 

Jeżeli jednak ciężarna nie stosuje luteiny, a pojawiły się u niej żółte upławy, to powinna zgłosić się do ginekologa. Może to być oznaka wspomnianej rzęsistkowicy czy wydostawania się wód owodniowych. W tym drugim przypadku wodnistym, żółtym upławom towarzyszy ból podbrzusza. Za wczesne wydostanie się płynu owodniowego może świadczyć o pęknięciu błon płodowych lub nieszczelności pęcherza płodowego.

Fizjologicznie śluz w ciąży powinien mieć lekko białe zabarwienie, być bezwonny i gęsty. Jego duża ilość jest naturalnym zjawiskiem. Głównym zadaniem śluzu pochwowego w ciąży jest ochrona kobiety i dziecka przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. U ciężarnych tworzy się swego rodzaju czop śluzowy, zwany również korkiem śluzowym. Przyszłe mamy nie powinny się niepokoić zmianą koloru śluzu pod koniec ciąży. Wraz z przygotowywaniem się dróg rodnych do porodu dochodzi do pękania drobnych naczyń krwionośnych, przez co wydzielina pochwy może stać się różowawa. 

Źródła
  1. Z. Dudek, Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  2. N. Panay, R.Dutta, A. Ryan i wsp., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2006.
  3. A. Sipiński, Opieka w położnictwie, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2012.
  4. A. Sobczuk, M. Wrona, T. Pertyński, Stany zapalne pochwy u kobiet w wieku menopauzalnym, „Przegląd Menopauzalny” 2007, nr 3, s. 155–161.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.