Zwolnienie lekarskie od psychiatry – zbiór najważniejszych informacji
Zwolnienie lekarskie od psychiatry w niewielkim tylko stopniu różni się od tzw. L4 wystawianego na zasadach ogólnych. Może trwać przez taki sam czas, za który przysługują świadczenia chorobowe wynoszące 80% podstawy wymiaru. Różnicą jest czas tzw. wstecznego zwolnienia lekarskiego. Sprawdź, ile może ono wynosić i czy pracownik może ubiegać się o L4 z powodu wypalenia zawodowego.
Polecane
Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie od psychiatry?
Psychiatra, podobnie jak lekarz innej specjalizacji, ma prawo do wystawienia pacjentowi niezdolnemu do wykonywania obowiązków zawodowych zwolnienia lekarskiego. Oprócz artykułów na temat zwolnienia lekarskiego od psychiatry na Welbi znajdziesz szereg innych ciekawych tekstów poruszających podobną tematykę. Możesz się z nich dowiedzieć, co to jest L4, jak sprawdzić, do kiedy masz zwolnienie lekarskie, czy możliwe jest zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia albo na jakich zasadach przyznawane jest zwolnienie lekarskie w ciąży.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry – jak długo może trwać?
Zastanawiasz się, ile można być na L4 wystawionym przez psychiatrę?Nie sposób wprost określić maksymalnego czasu trwania takiego zwolnienia lekarskiego. Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym może ubiegać się o świadczenia chorobowe przez 182 dni w ciągu roku. Gdy w tym czasie nie następi popraw stanu zdrowia, a tym samym zdolności do wykonywania pracy, ale pacjent rokuje pozytywnie, może on wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Pobiera się je do 12 miesięcy. Dotyczy to sytuacji, gdy pacjent poddaje się w tym czasie kontynuacji leczenia lub rehabilitacji. Pod względem czasu trwania zwolnienie lekarskie od psychiatry nie różni się od tzw. L4 wystawionego na ogólnych zasadach.
Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie od psychiatry wstecz?
Lekarz psychiatra ma prawo do wystawienia tzw. wstecznego zwolnienia lekarskiego. Jednak w przypadku L4 z datą „do tyłu” specjalistę tego obowiązują nieco inne zasady niż pozostałych lekarzy. Ogólnie wsteczne zwolnienie może mieć datę do 3 dni poprzedzających dzień stawienia się pacjenta na wizytę. Jeśli chodzi o dokument wystawiony przez lekarza psychiatrę, przepisy stanowią, że: „[…] okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może być w tym wypadku dłuższy w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania”. Podsumowując – nie został jednoznacznie określony maksymalny wymiar wstecznego zwolnienia lekarskiego od psychiatry.
L4 od psychiatry – ile jest płatne?
Pracownicy objęci ubezpieczeniem chorobowym, a przebywający na zwolnieniu lekarskim od lekarza psychiatry mają prawo do otrzymywania przez ten czas świadczeń chorobowych. Przez pierwsze 33 dni trwania L4 wypłacane jest im tzw. wynagrodzenie chorobowe, które pokrywane jest z budżetu pracodawcy. Jednak jeśli pracownik ma ponad 50 lat, to wynagrodzenie chorobowe otrzymuje przez 14 dni. Po upływie wspomnianych okresów wypłaty, jeśli zwolnienie od lekarza psychiatry trwa nadal, pracownik może skorzystać z wypłacanego przez ZUS zasiłku chorobowego.
Wysokość świadczeń chorobowych determinowana jest przyczyną przebywania na L4. Zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i świadczenie chorobowe w przypadku zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza psychiatrę wynoszą 80% podstawy wymiaru. Czym jest wspomniana podstawa wymiaru? Jest ona określana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez 12 miesięcy, zanim doszło do niezdolności do pracy. W przypadku gdy dany pracownik nie był zatrudniony przez 12 miesięcy, wylicza się ją z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres objęcia ubezpieczeniem chorobowym. W wymiarze podstawy poza pensją zasadniczą znajdują się także premie, nagrody, prowizje, wynagrodzenie urlopowe, za pracę w nocy, w godzinach nadliczbowych, inne dodatki, o ile została od nich naliczona składka chorobowa.
Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego?
Omawiając temat zwolnienia lekarskiego od psychiatry, należy poruszyć kwestię wypalenia zawodowego. Najogólniej przedstawić można je jako stan, w którym czerpane do tej pory zadowolenie z pracy zostało zastąpione niechęcią, a aktywność zawodowa przestała być źródłem jakiejkolwiek przyjemności. Tzw. syndrom burnout stanowi reakcję na presję, stres, negatywne emocje, nadmiar obowiązków, których źródłem jest praca.
Wypalenie zawodowe przejawia się:
uczuciem wyczerpania energii,
poczuciem braku osiągnięć czy braku skuteczności,
dystansem psychicznym wobec pracy,
poczuciem negatywizmu,
ogólnego fizycznego i psychicznego wyczerpania,
brakiem satysfakcji z pracy i motywacji do działania.
W czerwcu 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia umieściła wypalenie zawodowe na liście ICD-11, czyli w najbardziej aktualnej klasyfikacji problemów zdrowotnych, z mocą obowiązującą od początku 2022 r. Jednak stwierdzone wypalenie zawodowe może nie stanowić podstawy do otrzymania zwolnienia lekarskiego i skorzystania z zasiłku chorobowego. Takie L4 może zostać zakwestionowane przez ZUS. Dlaczego?
Światowa Organizacja Zdrowia nie uznała wypalenia zawodowego za chorobę czy za stan medyczny. Zakwalifikowała je do grona czynników, które mogą wpływać na kondycję zdrowotną pracownika lub wywoływać stan powodujący konieczność kontaktu ze służbą zdrowia. Wypalenie zawodowe znalazło się w sekcji 24. klasyfikacji ICD-11 obok takich czynników, jak problemy dotyczące warunków zatrudnienia (QD83) czy związane z bezrobociem (QD80).
Na zwolnieniu lekarskim powinien widnieć numer statystyczny choroby ubezpieczonego wybrany z ICD-11. Z punktu widzenia litery prawa uznanie wypalenia zawodowego za podstawę wystawienia L4 obarczone jest sporym ryzykiem i może być zakwestionowane przez ZUS.Lekarze nie powinni zatem wystawiać zwolnień z tej przyczyny.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Dz.U. 2015 poz. 2013.
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.