account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?

Agata Oleszkiewicz03.06.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Żywokost skutecznie pomaga zwalczyć zmarszczki, nawet te w najbardziej newralgicznych miejscach na czole i pod oczami. Wystarczy olej lub nalewka do stosowania zewnętrznego, którą możesz zrobić własnoręcznie w domu. Sprawdź, na co jeszcze działa żywokost i poznaj przepisy na kosmetyki DIY.


zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
pixabay

Polecane

kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Żywokost – naturalny specyfik na zmarszczki
  2. Przepis na olej i nalewkę z żywokostu
  3. Żywokost w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Żywokost – naturalny specyfik na zmarszczki

Żywokost lekarski jest rośliną od wieków wykorzystywaną w medycynie; powszechnie występuje na terenie całej Polski. Znalazł zastosowanie szczególnie w przemyśle kosmetycznym ze względu na silne właściwości przeciwzmarszczkowe, dzięki którym możesz nie tylko ogólnie poprawić kondycję skóry, lecz również zredukować zmarszczki pod oczami czy na czole. Cenne substancje prozdrowotne znajdują się zwłaszcza w korzeniu żywokostu. Należą do nich m.in.: alantoina, która doskonale nawilża skórę oraz przyspiesza jej regenerację, witamina B5 poprawiająca elastyczność, antybakteryjne i antyseptyczne garbniki, czyli substancje wpływające na poprawę mikrokrążenia, oraz różne kwasy organiczne.

Korzeń żywokostu możesz pozyskać wiosną lub jesienią. Roślinę poznasz po fioletowo-purpurowych kwiatach, owłosionej łodydze i długich, podłużnych liściach. Rośnie ona na podmokłym terenie, m.in. w pobliżu rzek czy na skraju lasów.

Żywokost stosuj tylko zewnętrznie ze względu na zawarte w nim toksyny, wpływające destrukcyjnie na wątrobę. W kuracji przeciwzmarszczkowej możesz wykorzystać surowiec w postaci oleju lub nalewki, które dzięki balsamicznej konsystencji dobrze rozprowadzają się na skórze palcami bądź za pomocą płatka kosmetycznego. Możesz również 1–2 razy w tygodniu stosować okłady z żywokostu. Częstotliwość zabiegów dostosuj do głębokości swoich niedoskonałości i potrzeb pielęgnacyjnych skóry. Ważne jest jednak, aby korzystać z żywokostu z umiarem i regularnie. Powszechnie zalecane jest też stosowanie oleju lub nalewki maksymalnie przez tydzień, a następnie zachowanie 30-dniowej przerwy, po której można w razie potrzeby wrócić do kuracji.

Dzięki właściwościom regenerującym i nawilżającym olej z żywokostu sprawdza się w łagodzeniu bólu po oparzeniu. Gdy w letni wieczór po całodziennym opalaniu skóra będzie zaczerwieniona, bez obaw możesz użyć oleju lub nalewki z żywokostu. Złagodzi obrzęk i ból, nawilży skórę i przyspieszy jej regenerację.

Przepis na olej i nalewkę z żywokostu

Olej z żywokostu możesz zrobić samodzielnie w domu. Potrzebna Ci będzie 1 szklanka suszonego korzenia oraz 300 ml oliwy z oliwek (lub innego naturalnego oleju roślinnego, np. lnianego). Korzeń rozdrobnij dość dobrze za pomocą noża lub blendera, umieść go w wyparzonym i osuszonym słoiku, a następnie zalej ciepłą oliwą (podgrzaną do temperatury około 60°C). Zakręcony słoik przechowuj przez 14 dni w suchym, ciemnym miejscu. Od czasu do czasu wstrząsaj naczyniem w celu wymieszania zawartości. Po tym czasie wystarczy już tylko przecedzić olej przez gazę do ciemnego, szklanego naczynia. Do przechowywania oleju najlepiej sprawdzi się niewielka, poręczna buteleczka, która ułatwi dozowanie płynu. Bez trudu schowasz ją przed działaniem promieni słonecznych.

Równie szybko i łatwo przygotujesz nalewkę. Nalewka z żywokostu może być wykorzystywana zamiennie z olejem, lecz także służy do robienia okładów i nacierania miejsc, w których występują stany zapalne lub obrzęki. Do sporządzenia nalewki potrzebne Ci będzie 100 g świeżego, osuszonego korzenia żywokostu i 500 ml spirytusu (najlepiej rozcieńczonego, około 70%). Korzeń umyj, osusz i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie umieść je w wysokim, wyparzonym, osuszonym słoiku. Zalej je spirytusem. Całość odstaw na 14 dni w suche i nasłonecznione miejsce, np. na parapet. Po tym czasie wystarczy przecedzić nalewkę przez gazę do ciemnego, szklanego naczynia.

Żywokost w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Żywokost dzięki cennym składnikom znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmetycznym, lecz również w medycynie. Leczenie tym surowcem może uzupełniać farmakoterapię i rehabilitację ruchową różnorodnych chorób dotyczących układu ruchu, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Okłady przygotujesz ze startego korzenia, zmieszanego z odrobiną wody. Całość podgrzej i krótko gotuj (około 3–5 minut) na małym ogniu, aby z korzenia puścił sok i wymieszał się z wodą. Okłady pomogą uśmierzyć ból stawów. Przyniosą też ukojenie psychiczne od dolegliwości pojawiających się w przebiegu schorzeń reumatoidalnych i zwyrodnieniowych.

Ze względu na właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne żywokost używany jest do produkcji różnego rodzaju wyrobów farmaceutycznych. Znajduje się w składzie maści na bóle kostno-stawowe i mięśniowe lub w proszku do przyrządzania zawiesiny na kompresy.

Źródła
  1. N. Jedlinski i in., Penetration of lucopsamine from a comfrey ointment through human epidermis, „Regul Toxicol Pharmacol” 2017, nr 83.
  2. B. Kowal-Gierczak i in., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2021.
  3. K. Kimel i in., Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania korzenia Symphytum officinale L. – przegląd danych literaturowych, „Post Fitoter” 2021, nr 22.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.