Samopoczucie w dobie kryzysu – co można zrobić, aby je poprawić?
W życiu każdego człowieka może pojawić się wiele kryzysowych sytuacji, którym towarzyszą różne emocje. Dbanie o siebie w trudnych chwilach jest bardzo ważne, aby móc poprawić swoje samopoczucie. Każdy potrzebuje innej pomocy, dlatego sprawdź kilka metod na poprawę nastroju, żeby wybierać najlepszą dla siebie.
Negatywne emocje, jakie towarzyszą kryzysowi, wpływają na cały organizm. Zachwiane zostaje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a często nawet sens dalszej egzystencji. W czasie kryzysu można o siebie zadbać na wiele sposobów. Dla niektórych pomocne będą medytacja, odpowiedni sen czy racjonalne myślenie. Inni potrzebują bardziej radykalnych kroków, takich jak odcięcie się od informacji. Kryzys to też właściwy moment, aby poprosić o pomoc. Szczera rozmowa z terapeutą pomoże szybciej uporać się z negatywnymi myślami.
Polecane
Dlaczego należy zadbać o siebie podczas kryzysu?
Kryzys może pojawić się na każdym etapie życia. W tych momentach nie zawsze wiadomo, jak należy się zachować. W takich sytuacjach o wiele częściej podejmuje się nieprzemyślane decyzje czy robi rzeczy, które są nie do pomyślenia na co dzień.
Dbanie o siebie jest konieczne dla zachowania zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego. Wprowadzenie kilku zasad do swojego życia pozwala na poradzenie sobie ze stresem i emocjami. Poprawa samopoczucia to nie tylko lepszy humor i chęć wykonywania obowiązków, ale również większa odporność, mniejszy stres, radość z niewielkich rzeczy. Kryzysy, takie jak ciężka choroba, śmierć bliskiej osoby czy wojna, każdy przeżywa na swój sposób, jednak każdy potrzebuje wtedy pomocy. Są to sytuacje na tyle traumatyczne, że nie warto bagatelizować swojego zdrowia psychicznego. Im wcześniej uda się wykonać krok ku lepszemu samopoczuciu, tym łatwiej będzie przejść przez ten trudny okres.
Jak możesz poprawić sobie samopoczucie podczas kryzysu?
Odetnij się od informacji
Jeśli co chwila sprawdzasz wiadomości, wertujesz statystyki, śledzisz wszystkie serwisy informacyjne, to samodzielnie pogarszasz swój nastrój. Obecnie wielu z nas na bieżąco szuka wieści na temat toczącej się inwazji Rosji na Ukrainę. Weryfikowanie informacji zza granicy napędza panikę i wpływa na samopoczucie. Nie pozwala umysłowi odpocząć i przestać przetwarzać informacje. Sprawdzanie wiadomości pochłania dużą ilość czasu, przez co zaniedbywane są codzienne obowiązki, praca i czas na odpoczynek. Dobrym rozwiązaniem jest zminimalizowanie częstotliwości sprawdzania informacji. Warto wyznaczyć sobie 2–3 godziny, kiedy można zweryfikować rzetelne wiadomości na interesujący temat. Można to zrobić rano oraz po skończonej pracy. Nie należy czytać przykrych wpisów czy oglądać wydarzeń przed snem, ponieważ wpłynie to negatywnie na higienę snu, która również jest ważna dla równowagi psychicznej.
Sen
Człowiek powinien spać nocą 7–9 godzin w sposób nieprzerywalny i komfortowy. Nie zaniedbuj tego, ponieważ brak snu zwiększa poziom stresu, zmniejsza koncentrację i możliwość podejmowania racjonalnych decyzji. Wyspane osoby mają lepsze samopoczucie, łatwiej radzą sobie z trudniejszymi sytuacjami i mają więcej energii do działania. Niezależnie od sytuacji, sen jest kluczowy dla zachowania dobrego samopoczucia.
Nazwij i zaakceptuj swoje uczucia
Kryzys może dotknąć każdego, nawet osoby uważane za silne psychiczne, które dają radę z wieloma przeciwnościami losu. Pamiętaj, że każdy ma prawo do własnych emocji i przeżywania trudniejszych sytuacji po swojemu. W kryzysie często pojawiają się negatywne uczucia, jak strach, smutek, złość, nerwowość. Zaprzeczanie im prowadzi do spotęgowania napięcia i pogorszenia samopoczucia. W tej sytuacji bardzo ważne jest nazwanie i zaakceptowanie swoich uczuć. Każdy ma prawo do tego, aby czuć się gorzej, mieć mniej energii i motywacji. Ważne jest, aby sobie na to pozwolić. Taki stan jest przejściowy, dlatego bardzo istotne jest, aby jak najszybciej powrócić do swojej codzienności. Często w takich sytuacjach pomaga druga osoba. Warto porozmawiać z bliskimi lub z psychoterapeutą. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, ponieważ na https://twarzedepresji.pl/ można znaleźć specjalistę, który pomoże zdalnie. Taka krótka rozmowa ułatwi przetrwanie trudnego okresu i stopniowo poprawi Ci samopoczucie.
Daj sobie czas
W dobie kryzysu może się pojawić gorsze samopoczucie, brak energii, spadek koncentracji, a także niechęć do wykonywania codziennych obowiązków. Gdy zagrożone staje się bezpieczeństwo emocjonalne i psychiczne, normalne jest, że przestajesz doceniać małe gesty, a skupiasz się na przetrwaniu. Warto wtedy pozwolić sobie na chwile słabości. Każdy ma prawo do smutku, strachu i braku motywacji. To minie i warto o tym pamiętać. W trudniejszych momentach można skorzystać z jednego z numerów wykazanych na stronie https://twarzedepresji.pl/wazne-telefony-szukac-pomocy/.
Otaczaj się dobrymi ludźmi
Wsparcie innych ludzi jest bardzo przydatne dla poprawy samopoczucia. Należy otaczać się osobami, które są wartościowe, mają na nas pozytywny wpływ. Budowanie relacji z takimi ludźmi daje poczucie bezpieczeństwa i troski. Razem łatwiej będzie przezwyciężać trudności. Bliskie osoby są również dobrymi słuchaczami, mogą pomóc w uporaniu się z emocjami, które pojawiają się w dobie kryzysu. W obecnych czasach warto docenić także znajomości ze świata wirtualnego. Rozmowa z przyjaciółką, która mieszka kilkaset kilometrów dalej, może dać więcej niż rozmowa z osobą, której nie lubimy. Z ludźmi o negatywnej i destrukcyjnej naturze warto ograniczyć kontakty do minimum.
Myśl racjonalnie
Wiele osób, które choć raz doświadczyły kryzysu, myślało, że tak będzie zawsze. To mylne. W trudnych sytuacjach poza postrzeganiem świata w czarnych barwach warto zastanowić się, co można zrobić, aby sobie pomóc. Zaplanowanie drogi do osiągnięcia celu może poprawić samopoczucie. Człowiek czuje się potrzebny, nabiera energii do działania, planuje kolejne kroki. Nie należy myśleć, co może się złego stać, a spróbować zastanowić się, co można zrobić obecnie, aby było lepiej. Szukanie rozwiązań jest ważne w powracaniu do dobrego samopoczucia.
Medytuj
Codzienna medytacja pozwala na uspokojenie myśli, zrelaksowanie się, obniżenie tętna. Już po kilku dniach można zauważyć pierwsze efekty. Osoby regularnie medytujące, które są narażone na stresujące bodźce, reagują na nie mniej emocjonalnie. Potrafią sobie poradzić z negatywnymi emocjami i racjonalnie zaplanować kolejne kroki. Ćwiczenia relaksacyjne pozwalają poprawić samopoczucie i zmniejszyć stany depresyjne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat depresji, odwiedź stronę https://twarzedepresji.pl/o-depresji/. Dzięki tym informacjom będzie Ci łatwiej odróżnić depresję od zwykłego smutku.
Czy można sobie pomóc samodzielnie?
To, jak odczuwamy emocje, jest ważne dla samopoczucia. Warto pamiętać, że żaden kryzys nie trwa wiecznie. Można sobie pomóc samodzielnie w poprawie nastroju. Warto pamiętać, że kryzys wzbudza wiele emocji. Od człowieka zależy, jakie one będą. Zdarza się, że jest zbyt silny, dotyczy traumatycznych wydarzeń, jak wojna, gdzie cierpienie i emocje są ogromne. Warto pamiętać, że w takich momentach mogą pomóc odpowiednio przeszkolone do tego osoby. Profesjonalne wsparcie często okazuje się niezastąpione i opłaca się po nie sięgnąć.
- E. Włodarczyk, Zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa. Czyli o tym, że niekiedy sam czas to za mało, by uleczyć rany, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznać 2011.
- M. Meyer, Jak sobie poradzić ze stresem, Wydawnictwo Ridero, Kraków 2020.
- M. Taraszkiewicz, Jak dbać o siebie w kryzysie? Poradnik nie tylko na czas globalnej pandemii, Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.