Aloes do picia – jak zrobić sok z aloesu?
Aloes do picia ma bardzo bogaty skład. Oprócz wody, która w nim dominuje, zawiera m.in. kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, aminokwasy, lektyny, witaminy, składniki mineralne, saponiny. Sok z aloesu działa m.in. przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, ściągająco, przeczyszczająco.
Aloes można pić w celach zarówno profilaktycznych, jak i terapeutycznych. Powstały z niego sok charakteryzuje się wysoką zawartością substancji aktywnych biologicznie, które wykazują wieloraki pozytywny wpływ na organizm. Sprawdź, w jaki sposób przygotować sok aloesowy i jakie ma on działanie.
Co zawiera aloes?
Aloes składa się z około 96% z wody. Dla porównania woda w organizmie człowieka stanowi około 70%. W aloesie znajdziesz 270 różnych składników o dużej aktywności biologicznej. W tym m.in.: kwasy tłuszczowe (arachidonowy, linolowy, linolenowy, mirystynowy, kaprylowy, palmitynowy i stearynowy), saponiny, kwasy organiczne (np. bursztynowy, cynamonowy, winowy, jabłkowy), białka będące źródłem aminokwasów, glikoproteiny, polisacharydy, błonnik pokarmowy, enzymy (np. fosfatazę alkaliczną, amylazę, karboksypeptydazę), antraglikozydy (np. aloinę, izobarbaloinę, emodynę, kwas chryzofanowy, antranol, kwas aloesowy). Aloes dostarcza witamin, takich jak B1, B2, B6, C, kwas foliowy, oraz składników mineralnych. Nie dziwi więc, że picie soku z aloesu ma dobroczynne działanie na zdrowie. Niżej znajdziesz informacje, jak przygotować aloes do picia.
Aloes do picia – właściwości i zastosowanie
Aloes znany jest z działania przeczyszczającego, dzięki czemu znalazł zastosowanie w zwalczaniu zaparć. Z uwagi na regulację wypróżnień i sprzyjanie procesom metabolicznym wskazane jest picie aloesu na odchudzanie. Produkt ten wykazuje korzystny wpływ na mikroflorę jelitową, gdyż wspomaga namnażanie bakterii probiotycznych, a hamuje rozrost szczepów patogennych. W związku z tym aloes zalecany jest do picia w wypadku chorób układu pokarmowego spowodowanych przez Helicobacter pylori. Usprawnia działanie kosmków jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych. Dodatkowo ułatwia proces trawienia pokarmów i reguluje pH żołądka.
Aloes do picia a cukrzyca to ciekawe powiązanie, bo wpływa on korzystnie na gospodarkę glikemiczną – obniża poziom cukru we krwi. Ponadto aloes podnosi odporność. Działa na niektóre elementy układu immunologicznego, w tym m.in. na limfocyty B i T, neutrofile, makrofagi. Sprzyja odbudowie i regeneracji tkanek. Za sprawą działania ściągającego i odkażającego łagodzi podrażnienia błon śluzowych, ułatwia detoksykację organizmu. Ponadto przyjmowanie aloesu w formie płynnej zalecane jest przy zaburzeniach pracy wątroby z uwagi na żółciotwórcze i żółciopędne właściwości. Aloes, jak i inne dobre źródła wapnia, ma korzystny wpływ na układ krążenia. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie tętnicze, tym samym działa przeciwmiażdżycowo. Aloes, ale też np. czosnek, to produkty uważane za cenne źródła cynku. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe.
Jak przygotować aloes do picia?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sok z aloesu, to zapoznaj się z poniższym przepisem. Zaleca się, aby do przygotowania domowego soku z aloesu wykorzystać roślinę mającą od 2 do 5 lat. Ważne, abyś na tydzień przed wycięciem aloesu nie podlewał go. W ten sposób uzyskasz produkt o największej ilości składników odżywczych. Liście ucina się ostrym nożem tuż u nasady. Najlepszym surowcem jest gatunek Aloe vera
Żeby zrobić sok z aloesu, potrzebne ci będzie około 40 cm liści. Umyj je dokładnie pod bieżącą wodą, delikatnie osusz ręcznikiem papierowym i włóż do lodówki na mniej więcej 12 godzin. Po tym czasie odetnij boki i ściągnij skórkę. Miąższ aloesu na skutek kontaktu z powietrzem i ciepłem skóry ulega szybko utlenieniu, przez co traci część cennych właściwości, dlatego najlepiej wydobywać go łyżeczką. Wrzuć do blendera 1 łyżkę naturalnego miodu, sok wyciśnięty z 2 cytryn, miąższ z aloesu. Całość zblenduj na niskich obrotach do czasu uzyskania jednolitej konsystencji. Powstałą miksturę przełóż do opakowania z ciemnego szkła i przechowuj w lodówce. Zaleca się, aby spożytkować sok z aloesu w ciągu 2 tygodni. Alternatywą jest gotowy sok aloesowy do picia.
Aloes do picia – przepis na nalewkę
Aloes możemy pić nie tylko w postaci soku. Z rośliny tej warto przygotować w domu nalewkę. Niżej podajemy dwa popularne przepisy.
Obrane liście aloesu zblenduj lub włóż do sokowirówki. Do powstałego soku dodaj czerwone wino. Pamiętaj o zachowaniu proporcji 1:1. Następnie wlej 200 g miodu. Całość wymieszaj dokładnie i przelej do butelek z ciemnego szkła. Nalewkę odstaw na 2 tygodnie w zaciemnione miejsce.
Kolejna propozycja to nalewka na bazie spirytusu. Do jej przygotowania potrzebne ci będzie: 100 g zmiksowanych liści aloesu, 50 g miodu, 50 ml spirytusu. Wszystkie składniki wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji i odstaw na 2 tygodnie. Po tym czasie miksturę przelej do butelek z ciemnego szkła.
Jak stosować aloes do picia?
Jak pić sok z aloesu? Powinno się go spożywać 2 razy dziennie po 20 kropel. Sok aloesowy możesz przyjmować sam, wymieszać go z wodą czy dodać do innego napoju. W przypadku nalewek zaleca się picie ich raz dziennie po łyżce. Produkty z aloesu spożywaj na godzinę przed posiłkiem. Mimo pozytywnego oddziaływania na organizm kwestię przyjmowania ich najlepiej przedyskutować z lekarzem.
Nie zaleca się stosowania soku z aloesu w ciąży. Może doprowadzić on do przekrwienia w obrębie narządów miednicy mniejszej, a to wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu czy poronienia. Aloes nie jest też polecany w okresie laktacji, bo część składników przenika do mleka. Sok aloesowy dla małych dzieci również nie jest wskazany z uwagi na skurcze jelit, biegunkę czy możliwe bólu brzucha, związane z jego działaniem przeczyszczającym.
- E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii” 2015, nr 2, s. 117–124.
- A. Kukułowicz, I. Steinka, Aloes – możliwość wykorzystania jako suplementu diety, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, t. 91, nr 4, s. 632–636.
- K. Zamiara, Aloes – jego tajemnicza moc, „Farmacja Polska” 2010, t. 66, nr 7, s. 495–497.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.