Aloes - skuteczny środek w walce z trądzikiem. Jak go stosować?
Aloes to jeden z uniwersalnych surowców, zbawiennych w przypadku wielu problemów natury dermatologicznej. Do schorzeń, które można łagodzić za pomocą żelu, kremów lub innych preparatów z rośliną w składzie, należy trądzik.
Czym jest aloes?
Aloes zaliczany jest do roślin wieloletnich z rodziny sukulentów, których naturalnym środowiskiem są tereny leżące w ciepłym klimacie, w tym m.in. na Półwyspie Arabskim i Madagaskarze. Jego popularność, łatwość hodowli oraz szereg właściwości prozdrowotnych sprawiły, że obecnie jest uprawiany również w naszych domach.
Aloes znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii czy w sztuce kulinarnej. W czasach starożytnych jego liście służyły do balsamowania zwłok, spalania całunów pogrzebowych, a także jako perfumy do skrapiania pościeli. W Południowej Afryce roślina była symbolem życia wiecznego, dlatego sadzono ją na grobach zmarłych osób.
Co znajduje się w aloesie?
W liściach aloesu znajduje się ponad 70 aktywnych biologicznie składników, w tym:
sacharydy - fruktoza, glukoza, polimannoza, glukomannan,
aminokwasy,
saponiny,
minerały - magnez, wapń, sód, potas, mangan, cynk, miedź, chrom,
witaminy - C, A, E, kwas foliowy, cholina, niacyna, B12,
kwasy organiczne,
hormony - gibereliny, auksyny,
antrachinony - aloina i emodyna,
enzymy, m.in.: amylaza, celulaza, lipaza, peroksydaza, katalaza, bradykinaza, karboksypeptydaza i fosfataza alkaliczna,
sterole roślinne - betasitosterol, kampesterol, cholesterol i lupeol,
kwasy tłuszczowe - stearynowy, oleinowy, linolowy, linolenowy i palmitynowy.
Ponad 96% składu liści aloesu stanowi woda.
Właściwości aloesu
Ekstrakty z aloesu stosowane są w kilku branżach, w tym głównie w spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Dzięki bogatemu składowi żel z aloesu wykorzystywany jest w celu:
walki z próchnicą - aloes jest częstym składnikiem past do zębów. Ze względu na obecność antrachinonów zmniejsza stan zapalny i niweluje drobny ból dziąseł,
łagodzenia owrzodzeń - aloes jest z powodzeniem stosowany na rany, w tym te wywołane chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca,
zwalczania wolnych rodników, powodujących szybsze starzenie się komórek organizmu,
walki z bakteriami z rodzaju Mycoplasma, które są odporne na działanie wielu antybiotyków,
ochrony przed promieniowaniem UV,
łagodzenia uszkodzeń naskórka spowodowanych radioterapią.
Podobnie jak inne zioła lecznicze, np. pokrzywa czy rumianek, aloes można spożywać doustnie. Jednakże należy być ostrożnym, aby nie zjeść go zbyt wiele - w dużych ilościach może powodować biegunki i bóle brzucha.
Jak aloes działa na trądzik?
Trądzik u dorosłych i nastolatków to problem, który może spędzać sen z powiek. Na cerze tłustej i trądzikowej mogą pojawić się silne podrażnienia w kolorze czerwonym, charakteryzujące się swędzeniem. W celu łagodzenia zmian trądzikowych stosowane są kosmetyki na bazie aloesu. Ze względu na jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne skutecznie łagodzą one typowe dla schorzenia dolegliwości i zmniejszają ich widoczność. Aloes hamuje wydzielanie sebum, delikatnie nawilża naskórek i sprawia, że zaskórniki zamknięte, otwarte, a także drobne ranki goją się znacznie szybciej.
Blizny po trądziku stają się mniej widoczne już po kilku tygodniach regularnego stosowania żelu i innych specyfików z aloesem w składzie. Wyniki badań naukowych wykazały, że aloes stymuluje syntezę kolagenu i elastyny.
Jak widać, aloes to uniwersalne remedium na problemy z trądzikiem osób dorosłych i nastolatków. Najlepiej jest korzystać z produktów naturalnych, dlatego kupuj kosmetyki, które zawierają co najmniej 96% czystego aloesu.
Kosmetyki z aloesem w składzie mogą mieć postać żelu, kremu nawilżającego, toniku do przecierania twarzy, żelu punktowego lub do oczyszczania skóry, a także głęboko nawilżającej maseczki. Wybór jest bardzo duży, a produkty z dodatkowymi olejkami w składzie głęboko odżywią nawet suchą i zniszczoną cerę.
Bezpieczeństwo aloesu
Aloes jest rośliną tolerowaną przez większość ludzi. Bardzo rzadko zdarzają się jednak drobne podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Zanim położysz aloes na twarz, posmaruj nim niewielki fragment skóry na ramionach. W ten sposób dowiedz się, czy nie jesteś uczulony.
Nie wolno nakładać aloesu bezpośrednio na otwarte i świeże rany. Pamiętaj, aby kosmetyki kupować tylko z zaufanych źródeł - aptek, sklepów zielarskich lub ze zdrową żywnością. Renomowane marki są gwarancją bezpieczeństwa i wysokiej jakości produktu.
Przepis na maseczkę z aloesu na trądzik
Maseczkę z aloesem na trądzik można wykonać w warunkach domowych. W tym celu najlepiej wykorzystać roślinę doniczkową. Należy odciąć dużych rozmiarów liść, przeciąć go wzdłuż na pół i wydobyć z niego żelową, mokrą zawartość.
Do miseczki z czystym aloesem można dodać m.in. sodę oczyszczoną, miód, białko lub zmiksowany miąższ z ogórka. Bez względu na dodatkowy składnik całość należy trzymać na twarzy około 10-15 minut, po czym spłukać letnią wodą. Na osuszoną skórę twarzy warto następnie nałożyć krem nawilżający. Cera będzie wyraźnie rozświetlona, promienna i dogłębnie nawilżona.
- E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii” 2015, t. 16, nr 2, s. 117-124.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.