Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Aloes - skuteczny środek w walce z trądzikiem. Jak go stosować?

Paulina Kłos-Wojtczak24.01.2022Aktualizacja: 21.10.2023

Aloes to jeden z uniwersalnych surowców, zbawiennych w przypadku wielu problemów natury dermatologicznej. Do schorzeń, które można łagodzić za pomocą żelu, kremów lub innych preparatów z rośliną w składzie, należy trądzik.


aloes-na-tradzik-jak-stosowac-jakie-daje-efekty
pixabay.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest aloes?
  2. Co znajduje się w aloesie?
  3. Właściwości aloesu
  4. Jak aloes działa na trądzik?
  5. Bezpieczeństwo aloesu
  6. Przepis na maseczkę z aloesu na trądzik

Czym jest aloes?

Aloes zaliczany jest do roślin wieloletnich z rodziny sukulentów, których naturalnym środowiskiem są tereny leżące w ciepłym klimacie, w tym m.in. na Półwyspie Arabskim i Madagaskarze. Jego popularność, łatwość hodowli oraz szereg właściwości prozdrowotnych sprawiły, że obecnie jest uprawiany również w naszych domach.

Aloes znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii czy w sztuce kulinarnej. W czasach starożytnych jego liście służyły do balsamowania zwłok, spalania całunów pogrzebowych, a także jako perfumy do skrapiania pościeli. W Południowej Afryce roślina była symbolem życia wiecznego, dlatego sadzono ją na grobach zmarłych osób.

Co znajduje się w aloesie?

W liściach aloesu znajduje się ponad 70 aktywnych biologicznie składników, w tym:

  • sacharydy - fruktoza, glukoza, polimannoza, glukomannan,

  • aminokwasy,

  • saponiny,

  • minerały - magnez, wapń, sód, potas, mangan, cynk, miedź, chrom,

  • witaminy - C, A, E, kwas foliowy, cholina, niacyna, B12,

  • kwasy organiczne,

  • hormony - gibereliny, auksyny,

  • antrachinony - aloina i emodyna,

  • enzymy, m.in.: amylaza, celulaza, lipaza, peroksydaza, katalaza, bradykinaza, karboksypeptydaza i fosfataza alkaliczna,

  • sterole roślinne - betasitosterol, kampesterol, cholesterol i lupeol,

  • kwasy tłuszczowe - stearynowy, oleinowy, linolowy, linolenowy i palmitynowy.

Ponad 96% składu liści aloesu stanowi woda.

Właściwości aloesu

Ekstrakty z aloesu stosowane są w kilku branżach, w tym głównie w spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Dzięki bogatemu składowi żel z aloesu wykorzystywany jest w celu:

  • walki z próchnicą - aloes jest częstym składnikiem past do zębów. Ze względu na obecność antrachinonów zmniejsza stan zapalny i niweluje drobny ból dziąseł,

  • łagodzenia owrzodzeń - aloes jest z powodzeniem stosowany na rany, w tym te wywołane chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca,

  • zwalczania wolnych rodników, powodujących szybsze starzenie się komórek organizmu,

  • walki z bakteriami z rodzaju Mycoplasma, które są odporne na działanie wielu antybiotyków,

  • ochrony przed promieniowaniem UV,

  • łagodzenia uszkodzeń naskórka spowodowanych radioterapią.

Podobnie jak inne zioła lecznicze, np. pokrzywa czy rumianek, aloes można spożywać doustnie. Jednakże należy być ostrożnym, aby nie zjeść go zbyt wiele - w dużych ilościach może powodować biegunki i bóle brzucha.

Jak aloes działa na trądzik?

Trądzik u dorosłych i nastolatków to problem, który może spędzać sen z powiek. Na cerze tłustej i trądzikowej mogą pojawić się silne podrażnienia w kolorze czerwonym, charakteryzujące się swędzeniem. W celu łagodzenia zmian trądzikowych stosowane są kosmetyki na bazie aloesu. Ze względu na jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne skutecznie łagodzą one typowe dla schorzenia dolegliwości i zmniejszają ich widoczność. Aloes hamuje wydzielanie sebum, delikatnie nawilża naskórek i sprawia, że zaskórniki zamknięte, otwarte, a także drobne ranki goją się znacznie szybciej.

Blizny po trądziku stają się mniej widoczne już po kilku tygodniach regularnego stosowania żelu i innych specyfików z aloesem w składzie. Wyniki badań naukowych wykazały, że aloes stymuluje syntezę kolagenu i elastyny.

Jak widać, aloes to uniwersalne remedium na problemy z trądzikiem osób dorosłych i nastolatków. Najlepiej jest korzystać z produktów naturalnych, dlatego kupuj kosmetyki, które zawierają co najmniej 96% czystego aloesu.

Kosmetyki z aloesem w składzie mogą mieć postać żelu, kremu nawilżającego, toniku do przecierania twarzy, żelu punktowego lub do oczyszczania skóry, a także głęboko nawilżającej maseczki. Wybór jest bardzo duży, a produkty z dodatkowymi olejkami w składzie głęboko odżywią nawet suchą i zniszczoną cerę.

Bezpieczeństwo aloesu

Aloes jest rośliną tolerowaną przez większość ludzi. Bardzo rzadko zdarzają się jednak drobne podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Zanim położysz aloes na twarz, posmaruj nim niewielki fragment skóry na ramionach. W ten sposób dowiedz się, czy nie jesteś uczulony.

Nie wolno nakładać aloesu bezpośrednio na otwarte i świeże rany. Pamiętaj, aby kosmetyki kupować tylko z zaufanych źródeł - aptek, sklepów zielarskich lub ze zdrową żywnością. Renomowane marki są gwarancją bezpieczeństwa i wysokiej jakości produktu.

Przepis na maseczkę z aloesu na trądzik

Maseczkę z aloesem na trądzik można wykonać w warunkach domowych. W tym celu najlepiej wykorzystać roślinę doniczkową. Należy odciąć dużych rozmiarów liść, przeciąć go wzdłuż na pół i wydobyć z niego żelową, mokrą zawartość.

Do miseczki z czystym aloesem można dodać m.in. sodę oczyszczoną, miód, białko lub zmiksowany miąższ z ogórka. Bez względu na dodatkowy składnik całość należy trzymać na twarzy około 10-15 minut, po czym spłukać letnią wodą. Na osuszoną skórę twarzy warto następnie nałożyć krem nawilżający. Cera będzie wyraźnie rozświetlona, promienna i dogłębnie nawilżona.

Źródła
  1. E. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii” 2015, t. 16, nr 2, s. 117-124.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.