Dobroczynne właściwości aloesu. Jak stosować aloes na twarz?
Aloes poprawia kondycję skóry i pomaga leczyć zmiany trądzikowe. Stosowany na twarz, bardzo szybko przynosi widoczne efekty. To wszystko dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów, które wnikają w głąb skóry. Jak stosować aloes na twarz?
Dlaczego aloes jest wyjątkową rośliną?
Naturalnym środowiskiem aloesu są bardzo nieprzyjazne rejony ziemi – Afryka i Półwysep Arabski. Roślina ma niesamowitą zdolność przetrwania. Wnętrze liści aloesu wypełnia żelowa substancja, w której zgromadzone są woda i wszystkie niezbędne substancje, pozwalające roślinie przetrwać w trudnych warunkach. Do produkcji preparatów leczniczych i kosmetyków wykorzystuje się żelową substancję, która znajduje się wewnątrz liści aloesu. Aloes zawiera takie dobroczynne składniki, jak:
przeciwutleniacze,
enzymy roślinne,
kwasy tłuszczowe: kaprylowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy, arachidonowy,
kwasy organiczne: winowy, cynamonowy, cytrynowy, jabłkowy i salicylowy,
sole mineralne: manganu, potasu, żelaza, fosforu, cynku i wapnia,
kwas foliowy,
biotyna,
beta-karoten,
witaminy z grupy B i C,
polisacharydy.
Miąższ aloesowy ma bardzo wysoką zawartość wody, której zawdzięcza silne działanie nawilżające. W celach leczniczych zaleca się spożywanie soku aloesowego. Działa wspomagająco w leczeniu alergii i chorób układu pokarmowego. Sok z aloesu stosuje się również w kuracjach odchudzających – reguluje pracę układu trawiennego i działa delikatnie oczyszczająco. Regularne picie soku i używanie kosmetyków z dużą zawartością miąższu z liści aloesu to sposób na kompleksową pielęgnację.
Mimo tak szerokiego spektrum działania nie zaleca się picia soku z aloesu kobietom w ciąży, matkom karmiącym i dzieciom do 12. roku życia. To zalecenie nie odnosi się do używania kosmetyków z aloesem na skórę twarzy i ciała. U dzieci można bezpiecznie stosować żel z aloesu na rany i niewielkie poparzenia.
Jak aloes działa na skórę?
Aloes ma silne właściwości przeciwbakteryjne oraz wspomaga naturalne procesy regeneracji skóry. Wysoka zawartość kwasu salicylowego sprawia, że kosmetyki aloesowe doskonale sprawdzają się podczas leczenia trądziku – zarówno młodzieńczego, jak i zmian trądzikowych u osób dorosłych. Zawarte w miąższu aloesowym polisacharydy przyspieszają produkcję włókien kolagenowych – dzięki temu niedoskonałości i podrażnienia skóry goją się szybciej. Stymulacja wzrostu włókien kolagenowych poprawia jędrność skóry. Ten proces, wspierany poprzez wysoką zawartość antyoksydantów, sprawia, że aloes spowalnia procesy starzenia się skóry. Na tym nie koniec – skóra pod wpływem działania skoncentrowanych składników odżywczych nabiera równego kolorytu, staje się gładka i rozświetlona. Kosmetyki z aloesem doskonale sprawdzają się do pielęgnacji łuszczącej się skóry na twarzy. Jeśli Twoja skóra jest nienaturalnie napięta, a naskórek pęka i złuszcza się – zastosuj aloes. Zapewnia silne nawilżenia suchej skórze i wspiera naturalne procesy jej regeneracji. Dzięki temu aloes może łagodzić świąd skóry, który jest efektem przesuszenia i łuszczenia się.
Jak stosować aloes na twarz?
W aptekach i drogeriach znajdziesz wiele kosmetyków z aloesem. Wybierając tego typu preparaty, zwróć uwagę na to, jaka jest zawartość aloesu w składzie kosmetyku. Najskuteczniejsze działanie uzyskasz, stosując kosmetyki z wysoką zawartością miąższu aloesowego. Im wyżej w składzie znajduje się Aloe Barbadiensis Extract, tym wyższa jest zawartość aloesu w kosmetyku. Do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej i trądzikowej doskonale sprawdzają się żele aloesowe z dużą zawartością wody, które mocno nawilżają skórę. Kremy i maski z aloesem zawierają również inne składniki, które wspomagają działanie aloesu, jednak dla cer trądzikowych mogą być zbyt ciężkie. Żel aloesowy nie zatyka porów, wspiera naturalne procesy regeneracji skóry i zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości. Aloes w czystej postaci znajdziesz w wielu kosmetykach drogeryjnych i preparatach ekologicznych. Może być podstawą naturalnej pielęgnacji cery – efekty jego działania zauważysz już po pierwszym użyciu.
Kosmetyk z parapetu
Aloes możesz hodować w doniczce na parapecie. Jak już wiesz, nie jest to wymagająca roślina, więc jej pielęgnacja nie przysporzy Ci problemów. Aloes przetrwa wiele dni bez podlewania. Możesz robić z niego świeże preparaty do pielęgnacji skóry. Aby przygotować własny żel aloesowy, wystarczy odciąć liść od rośliny, rozciąć jego skórkę i łyżeczką wydobyć miąższ. Za pomocą kuchennego blendera bardzo szybko przygotujesz żel, który po nałożeniu na skórę będzie działać podobnie jak ten z drogerii lub apteki. Gdy wymieszasz go z miodem, otrzymasz maskę o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i oczyszczającym.
Ważne! Jeśli jesteś alergikiem, zanim zastosujesz aloes, sprawdź na małym fragmencie skóry, czy Cię nie uczula. Pamiętaj też, że nie należy nakładać go na skórę przed opalaniem – może spowodować wysypkę.
Warto mieć aloes na parapecie ze względu na jego właściwości łagodzące. Wystarczy odciąć liść i potrzeć żelem ranę lub drobne oparzenie, aby przyspieszyć gojenie się rany. Aloes to roślina wszechstronna, której działanie na ludzki organizm jest udowodnione. Jest on adaptogenem, czyli lekiem ziołowym, który wydajnie wspiera odporność organizmu.
- R.L. Johnson i in., Przewodnik po ziołach leczniczych, Olesiejuk, 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.