Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Kim jest bariatra? W czym może ci pomóc?

Klaudia Gaicka28.10.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Bariatra jest lekarzem, który został odpowiednio przygotowany do tego, by pomagać pacjentom z otyłością. Dzięki niemu dużo łatwiej pozbędziesz się nadprogramowych kilogramów, które prowadzą do wielu innych przypadłości i chorób.


bariatra-co-to-za-lekarz-w-czym-sie-specjalizuje
pexels.com

Polecane

endokrynolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Endokrynolog: jak przebiega konsultacja online i jak się do niej przygotować?
02.11.2021
diabetolog-co-leczy-kiedy-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Diabetolog – co leczy, kiedy udać się na e-wizytę?
25.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
lekarz-medycyny-podrozy-teleporada-przed-wyjazdem
Telemedycyna
1 min.
Lekarz medycyny podróży: z czym można się do niego zwrócić w ramach teleporady?
16.11.2021
Spis treści
  1. Czym zajmuje się bariatra?
  2. Dlaczego rola bariatry jest tak ważna?
  3. Czy mnie to dotyczy? Czy powinienem iść do bariatry?
  4. Zmniejszenie żołądka

Czym zajmuje się bariatra?

Bariatra zajmuje się diagnozowaniem, określeniem dokładnych przyczyn, profilaktyką oraz leczeniem nadwagi i otyłości. To właśnie on może ostatecznie zdecydować o tym, czy dana osoba zostanie zakwalifikowana na zabieg chirurgicznego zmniejszenia żołądka.

Do niedawna wielu pacjentów z zaawansowaną otyłością nie wiedziało o tym, że tę chorobę można z powodzeniem leczyć dzięki pomocy bariatry. Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu terapia osób z nadwagą lub otyłością często polegała na leczeniu objawowym. Mowa tu przede wszystkim o wizytach u wielu specjalistów, którzy rzadko ze sobą współpracowali.

Pacjent chcący przedłużyć i podnieść jakość swojego życia odwiedzał np. dietetyka, kardiologa, oraz diabetologa, a każdy z tych lekarzy patrzył tylko i wyłącznie na swoją dziedzinę. Rolą bariatry jest koordynowanie procesu leczenia z ukierunkowaniem na zwalczanie przyczyn otyłości, a nie tylko jej konsekwencji.

Dlaczego rola bariatry jest tak ważna?

Nawet jeśli do tej pory nie słyszałeś o tym specjaliście, pełni on naprawdę ważną funkcję, ponieważ problem nadwagi i otyłości jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych XXI wieku. Według danych udostępnionych przez naukowców z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) z nadprogramowymi kilogramami zmaga się aż miliard ludzi na całym świecie.

Warto podkreślić, że problem otyłości dotyczy również wielu dzieci, których nawyki żywieniowe zależą wyłącznie od ich rodziców, a ci – przynajmniej w teorii – chcą dla nich jak najlepiej. Można wywnioskować, że wiele osób nie ma dostatecznej wiedzy na temat tego, jak ważne są zdrowe nawyki żywieniowe i regularna aktywność fizyczna.

Czy mnie to dotyczy? Czy powinienem iść do bariatry?

Chociaż metoda ta nie jest idealna (może dać fałszywy wynik, zwłaszcza w przypadku otyłości brzusznej), by sprawdzić, czy waga jest prawidłowa, najczęściej stosuje się wskaźnik BMI. Aby go obliczyć, podziel masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). W przypadku wspomnianej otyłości brzusznej, typowej głównie dla mężczyzn, lepszy będzie pomiar WHR.

Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka waga może być bardzo groźna. Mimo że przy kilkukilogramowych wahaniach zwykle nie ma powodów do paniki, przy większych odchyleniach od standardowej wagi lepiej się skonsultować właśnie z bariatrą.Poniżej możesz zobaczyć, jak dokładnie opisywane są wyniki:

  • wynik <16 oznacza wygłodzenie;

  • 16–16,99 oznacza wychudzenie;

  • 17–18,49 oznacza niedowagę;

  • 18,5–24,99 oznacza wagę prawidłową;

  • 25–29,99 oznacza nadwagę;

  • 30–34,99 oznacza otyłość I stopnia;

  • 35–39,99 oznacza otyłość II stopnia;

  • >40 oznacza otyłość III stopnia.

Zmniejszenie żołądka

Bariatra może zadecydować, że pacjent kwalifikuje się do operacji chirurgicznego zmniejszenia żołądka. Dzieje się tak zwykle dopiero wtedy, kiedy inne, mniej ryzykowne metody nie zadziałają. Przy zaawansowanej otyłości nierzadko to właśnie operacja chirurgiczna jest jedyną szansą na poprawienie jakości życia, zmniejszenie dokuczliwości objawów oraz zniwelowanie ryzyka chorób, do których nieleczona otyłość może doprowadzić.

Zanim bariatra zakwalifikuje daną osobę na zabieg, przeprowadza szereg badań i szczegółowy wywiad. Nierzadko musi ona również wybrać się do psychologa, który wyda opinię na temat tego, czy pacjent jest gotowy na zmianę stylu życia. To konieczne, ponieważ przy braku chęci do zmian w ciągu kilku lat żołądek pacjenta może na nowo się rozciągnąć.

Czynnikiem, który decyduje o tym, czy pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji, jest stopień otyłości. Głównym wskazaniem jest otyłość III stopnia (BMI>40 kg/㎡). W przypadku dodatkowych chorób związanych z dużą wagą lekarz może zadecydować o operacji także u pacjenta z otyłością II stopnia (BMI>35 kg/㎡).

Należy również wiedzieć, że istnieją przeciwwskazania, które mogą zadecydować o tym, że pacjent nie zostanie zakwalifikowany na operację. Mowa tu przede wszystkim o niektórych zaburzeniach psychicznych (np. schizofrenii, bulimii i przewlekłej, zaawansowanej depresji), chorobach zapalnych przewodu pokarmowego, uzależnieniu od alkoholu lub narkotyków, nowotworach i chorobach endokrynologicznych.

Źródła
  1. G. Sikorska-Wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, 2007.
  2. D. Przybylska, M. Kurowska, P. Przybylski, Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej, 2012.
  3. L. Kłosiewicz-Latoszek, Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, 2010.
  4. I. Kinalska, A. Popławska-Kita, B. Telejko, M. Kinalski, A. Zonenberg, Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, 2006.
  5. W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość – narastający problem wieku rozwojowego, 2005.
  6. A. Jung, Otyłość – choroba cywilizacyjna, 2014.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.