Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bisabolol – pochodzenie i właściwości substancji

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian17.10.2023Aktualizacja: 17.10.2023

Bisabolol to składnik olejku eterycznego rumianku. Dzięki swoim właściwościom nadaje roślinie działanie regeneracyjne, przeciwzapalne, regenerujące i antybakteryjne. Substancja jest wszechstronnie wykorzystywana w kosmetologii, szczególnie w produktach przeznaczonych do skóry problematycznej. Bisabolol jest bezpieczny, jednak może uczulać.


bisabolol-jakie-ma-wlasciwosci-czy-jest-szkodliwy
Adobe Stock

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
Spis treści
  1. Czym jest bisabolol?
  2. Jakie właściwości ma bisabolol?
  3. Zastosowanie kosmetyczne i lecznicze bisabololu
  4. Czy bisabolol jest szkodliwy?
  5. Bisabolol w formie czystej – gdzie kupić?

Czym jest bisabolol?

Bisabolol (znany również jako alfa-bisabolol, a-bisabolol, levomenol) ma pochodzenie naturalne – jest składnikiem olejków eterycznych wielu roślin, np. bawełny i kukurydzy. Jednak najbogatszym źródłem tej substancji jest rumianek lekarski (Chamomilla recutita). Bisabolol jest pozyskiwany z olejku eterycznego pochodzącego z koszyczków rumianku. Po wyizolowaniu ma postać bezbarwnego olejku o delikatnym kwiatowym aromacie.

Jakie właściwości ma bisabolol?

Bisabolol jest substancją o wielu właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Udowodniono w badaniach, że hamuje aktywność bakterii i grzybów, m.in. Trichophyton rubrum czy Candida albicans. Ma działanie regulujące pracę gruczołów łojowych i stabilizujące ilość wytwarzanego sebum. Substancja wykazuje również właściwości regeneracyjne i naprawcze. Przeprowadzone w latach 70. i 80. XX wieku badania nad właściwościami bisabololu dowiodły także, że substancja ma również działanie przeciwwrzodowe. Zaobserwowano, że po włączeniu bisabololu do leczenia dochodzi do redukcji uszkodzeń błony śluzowej żołądka i zmniejszenia wrzodów. Miejscowe stosowanie bisabololu obniża natomiast temperaturę skóry i zmniejsza obrzęk.

Zastosowanie kosmetyczne i lecznicze bisabololu

Dzięki wszechstronnym właściwościom bisabolol znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Substancję znajdziemy w wielu produktach pielęgnacyjnych i myjących przeznaczonych do różnych typów skóry, także wrażliwych i problematycznych, np. trądzikowych, łojotokowych, z łuszczycą lub dotkniętych atopowym zapaleniem skóry. Działanie łagodzące sprawia, że bisabolol występuje również w kosmetykach do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Słodki kwiatowy aromat bisabololu jest wykorzystywany jako substancja zapachowa w kosmetykach, a także w perfumach.

Działanie regenerujące i stymulujące procesy naprawcze skóry sprawia, że bisabolol jest używany jako składnik maści do leczenia wszelkiego rodzaju chorób skóry, np. owrzodzeń, odleżyn, trudno gojących się ran. Działanie regenerujące sprawdzi się również do ukojenia skóry po oparzeniu słonecznym. Stosowany jest także jako składnik preparatów do higieny jamy ustnej. Ma on za zadanie przyspieszać procesy gojenia, hamować stany zapalne dziąseł i okolic przyzębia.

Działanie przeciwzapalne i odkażające bisabololu znalazło zastosowanie w przypadku leczenia stanów zapalnych spojówek, brzegów powiek. Napar z rumianku, w którym jest zawarty bisabolol, stosowany jako okład na oczy doskonale sprawdzi się w leczeniu jęczmienia, podrażnień alergicznych czy gradówki. Substancja jest pomocna w łagodzeniu zakażeń cewki moczowej lub hemoroidów. W tych przypadkach lekarze zalecają nasiadówki z naparu rumianku. Zaparzone kwiaty rumianku można wykorzystać również jako płukankę do jamy ustnej w zakażeniach bakteryjnych. To skuteczny i bezpieczny domowy sposób na afty.

Czy bisabolol jest szkodliwy?

Bisabolol jako składnik produktów kosmetycznych i higienicznych jest uznany za substancję bezpieczną i nietoksyczną. Nie ma również przeciwwskazań do stosowania go w ciąży i okresie karmienia piersią. Warto jednak wiedzieć, że bisabolol wykazuje potencjał uczulający. Oznacza to, że może powodować alergiczne reakcje skórne w postaci kontaktowego zapalenia skóry. Reakcja nadwrażliwości przybiera postać wyprysku grudkowego lub pęcherzykowego, miejscowego silnego świądu i zaczerwienienia. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania produktów zawierających bisabolol. Bisabolol jest substancją, która może również wchodzić w niepożądane reakcje z innymi substancjami uczulającymi zawartymi w kosmetykach. Wówczas nasila ich działanie, prowadząc do wystąpienia reakcji uczulającej.

Bisabolol w formie czystej – gdzie kupić?

Chociaż bisabolol jest substancją, która występuje jako dodatek wielu produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, możliwy jest jego zakup w formie czystej. Skoncentrowany bisabolol w postaci olejku eterycznego oferuje wiele drogerii kosmetycznych. To bezbarwna ciecz o delikatnym kwiatowo-słodkim zapachu. Formę czystą bisabololu możesz wykorzystać jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych, np. myjących, odżywczych, regenerujących po opalaniu. Nie aplikuj go bezpośrednio na skórę. Zachowaj ostrożność i stosuj się do wskazówek producenta.

Źródła
  1. M. Zielińska-Pisklak, Ł. Szeleszczuk, Rumianek lekarski – dlaczego warto go mieć w domowej apteczce, „Farmakoterapia” 2013, 23(9), s.72–79.
  2. A. Grys, M. Kania, J. Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy Fitoterapii” 2014, 2, s. 90–93.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.