Jak się pozbyć piwnego brzucha? Jakie ćwiczenia mogą pomóc?
Piwny brzuch jest otyłością brzuszną, która najczęściej dotyka mężczyzn, jednak warto wiedzieć, że nie jest to sztywna reguła. Możesz go rozpoznać, wpisując swoją figurę w kształt owocu. Jeżeli będzie ona przypominać jabłko, to znaczy, że problem może Cię dotyczyć.
Polecane
Brzuch piwny jednym z wielu rodzajów groźnej otyłości
Otyłość jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych XXI w. Naukowcy szacują, że otyłość i nadwaga dotyczą aż miliarda osób na świecie. Abyś mógł zrozumieć, jaka to ogromna liczba, zauważ, że miliard osób to około 25 razy więcej ludzi niż mieszka w naszym kraju. Coraz częściej eksperci, mówiąc o nadprogramowych kilogramach, używają określenia „epidemia”. Ma to związek nie tylko z samą wyższą wagą, lecz również z mnóstwem chorób, do których ona prowadzi.
Otyłość brzuszna u mężczyzn, zwana popularnie brzuchem piwnym, jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ obciąża różne narządy wewnętrzne i może być bardzo długo bagatelizowana. Jest to związane z tym, że wiele osób, myśląc o diagnozowaniu otyłości, od razu zwraca uwagę na wskaźnik BMI, a w przypadku brzucha piwnego pomiar ten może wychodzić w normie lub po prostu zaniżony. Przez to mężczyzna, którego dotyczy problem, przez długi czas może go nie zauważyć. Bardziej skutecznym miernikiem jest wskaźnik WHR.
Aby obliczyć wskaźnik WHR i sprawdzić, czy problem otyłości brzusznej Cię dotyczy, przygotuj centymetr krawiecki, długopis i kartkę. Zapisz na kartce obwód swojej talii oraz bioder, następnie podziel wartość pierwszego przez drugie. WHR o wartości 1,0 lub większej u mężczyzn i 0,8 lub większej u kobiet świadczy o otyłości brzusznej.
Przyczyny powstania brzucha piwnego
Co ciekawe, brzuch piwny nie rośnie tylko od piwa. Choć faktem jest, że piwo przez kaloryczność i pobudzanie głodu zdecydowanie sprzyja temu rodzajowi otyłości. Zanim dokładniej omówię przyczyny otyłości, muszę zaznaczyć, że rzadko kiedy problem wynika tylko z jednego czynnika. Najczęściej przyczyn otyłości jest co najmniej kilka i są one ze sobą powiązane. Przykładem może być bardzo często spotykana para – brak zdrowych nawyków żywieniowych oraz niewystarczająca aktywność fizyczna.
Czynniki otyłości można podzielić na: genetyczne, hormonalne, środowiskowe oraz psychologiczne.W przypadku zaburzeń hormonalnych, które często są głównym winowajcą, mowa przede wszystkim o deficycie testosteronu lub nadprodukcji kortyzolu. Jeżeli dotyczy Cię właśnie któryś z wymienionych problemów, najlepiej zrobisz, udając się na wizytę do endokrynologa. Ekspert od hormonów pomoże Ci zwalczyć tę przyczynę i być może nadprogramowe kilogramy same zaczną znikać. Oczywiście takie rozwiązanie może dać najlepsze rezultaty, tylko jeśli przyczyna jest pojedyncza, a nie wynika np. również ze złej diety.
Brzuch piwny – dieta. Co zmienić, aby pozbyć się problemu?
Zarówno w przypadku profilaktyki, jak i leczenia, ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Jeżeli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, postaraj się jeść zdrowo, regularnie i w odpowiednich ilościach. Zwykle posiłki nie powinny występować częściej niż co dwie godziny.
Aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, wyeliminuj ze swojej diety tłusty nabiał, białe pieczywo, słodycze, tzw. fast foody i kaloryczny alkohol (np. wspomniane piwo). Pamiętaj także, aby nie objadać się przed snem; kolację jedz przynajmniej dwie godziny wcześniej.
Brzuch piwny – aktywność fizyczna. Jakie ćwiczenia wybrać?
Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, również najważniejsza jest regularność. Aby pozbyć się piwnego brzucha, powinieneś ćwiczyć przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. Najlepiej po minimum pół godziny. Warto wiedzieć, że nie jest możliwe zrzucenie masy tylko z jednej części ciała. Aby pozbyć się piwnego brzucha, konieczna jest ogólna redukcja wagi. Najlepsze efekty mogą dać ćwiczenia aerobowe, czyli takie, które są intensywne i mogą być wykonywane w krótkich seriach. Mowa m.in. o pompkach, brzuszkach czy bieganiu.
Brzuch piwny – inne metody leczenia
W niektórych przypadkach, kiedy powyższe metody zawodzą, lekarz może zdecydować się na wprowadzenie leków, które pomagają w leczeniu otyłości. Pamiętaj jednak, że leki mogą pomóc tylko przy zmianie złych nawyków. Trochę inaczej wygląda terapia także w przypadku otyłości brzusznej wynikającej z problemów hormonalnych. Tak jak wspominałam, wtedy najważniejsza jest konsultacja endokrynologiczna.
Najczęściej leczenie otyłości wymaga skoordynowania wielu różnych działań. Jeżeli obawiasz się, że możesz sobie z tym nie poradzić lub po prostu wiesz, że z pomocą byłoby Ci łatwiej, zgłoś się do bariatry. Ten specjalista zajmuje się właśnie leczeniem otyłości. W skrajnych przypadkach może on zdecydować o chirurgicznej operacji zmniejszenia żołądka.
- G. Sikorska-wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, 2007.
- D. Przybylska, M. Kurowska, P. Przybylski, Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej, 2012.
- L. Kłosiewicz-Latoszek, Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, 2010.
- I. Kinalska i in., Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, 2006.
- W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość – narastający problem wieku rozwojowego, 2005.
- A. Jung, Otyłość – choroba cywilizacyjna, 2014.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.