Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Jak się pozbyć piwnego brzucha? Jakie ćwiczenia mogą pomóc?

Klaudia Gaicka28.10.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Piwny brzuch jest otyłością brzuszną, która najczęściej dotyka mężczyzn, jednak warto wiedzieć, że nie jest to sztywna reguła. Możesz go rozpoznać, wpisując swoją figurę w kształt owocu. Jeżeli będzie ona przypominać jabłko, to znaczy, że problem może Cię dotyczyć.


brzuch-piwny-jak-sie-go-pozbyc-jakie-cwiczenia-wybrac
pexels.com

Polecane

koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
jak-zmniejszyc-apetyt-jakie-sa-domowe-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak zmniejszyć apetyt? Jakie są domowe sposoby?
28.10.2021
otylosc-gynoidalna-co-to-jest-jak-ja-leczyc-dieta-cwiczenia
Odżywianie
1 min.
Otyłość gynoidalna - co to jest? Jak ją leczyć? Dieta, ćwiczenia
28.10.2021
nadwaga-jakie-sa-rodzaje-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
2 min.
Co to jest nadwaga i jak ją ocenić? Jak walczyć z nadmierną masą ciała?
19.05.2021
Spis treści
  1. Brzuch piwny jednym z wielu rodzajów groźnej otyłości
  2. Przyczyny powstania brzucha piwnego
  3. Brzuch piwny – dieta. Co zmienić, aby pozbyć się problemu?
  4. Brzuch piwny – aktywność fizyczna. Jakie ćwiczenia wybrać?
  5. Brzuch piwny – inne metody leczenia

Brzuch piwny jednym z wielu rodzajów groźnej otyłości

Otyłość jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych XXI w. Naukowcy szacują, że otyłość i nadwaga dotyczą aż miliarda osób na świecie. Abyś mógł zrozumieć, jaka to ogromna liczba, zauważ, że miliard osób to około 25 razy więcej ludzi niż mieszka w naszym kraju. Coraz częściej eksperci, mówiąc o nadprogramowych kilogramach, używają określenia „epidemia”. Ma to związek nie tylko z samą wyższą wagą, lecz również z mnóstwem chorób, do których ona prowadzi.

Otyłość brzuszna u mężczyzn, zwana popularnie brzuchem piwnym, jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ obciąża różne narządy wewnętrzne i może być bardzo długo bagatelizowana. Jest to związane z tym, że wiele osób, myśląc o diagnozowaniu otyłości, od razu zwraca uwagę na wskaźnik BMI, a w przypadku brzucha piwnego pomiar ten może wychodzić w normie lub po prostu zaniżony. Przez to mężczyzna, którego dotyczy problem, przez długi czas może go nie zauważyć. Bardziej skutecznym miernikiem jest wskaźnik WHR.

Aby obliczyć wskaźnik WHR i sprawdzić, czy problem otyłości brzusznej Cię dotyczy, przygotuj centymetr krawiecki, długopis i kartkę. Zapisz na kartce obwód swojej talii oraz bioder, następnie podziel wartość pierwszego przez drugie. WHR o wartości 1,0 lub większej u mężczyzn i 0,8 lub większej u kobiet świadczy o otyłości brzusznej.

Przyczyny powstania brzucha piwnego

Co ciekawe, brzuch piwny nie rośnie tylko od piwa. Choć faktem jest, że piwo przez kaloryczność i pobudzanie głodu zdecydowanie sprzyja temu rodzajowi otyłości. Zanim dokładniej omówię przyczyny otyłości, muszę zaznaczyć, że rzadko kiedy problem wynika tylko z jednego czynnika. Najczęściej przyczyn otyłości jest co najmniej kilka i są one ze sobą powiązane. Przykładem może być bardzo często spotykana para – brak zdrowych nawyków żywieniowych oraz niewystarczająca aktywność fizyczna.

Czynniki otyłości można podzielić na: genetyczne, hormonalne, środowiskowe oraz psychologiczne.W przypadku zaburzeń hormonalnych, które często są głównym winowajcą, mowa przede wszystkim o deficycie testosteronu lub nadprodukcji kortyzolu. Jeżeli dotyczy Cię właśnie któryś z wymienionych problemów, najlepiej zrobisz, udając się na wizytę do endokrynologa. Ekspert od hormonów pomoże Ci zwalczyć tę przyczynę i być może nadprogramowe kilogramy same zaczną znikać. Oczywiście takie rozwiązanie może dać najlepsze rezultaty, tylko jeśli przyczyna jest pojedyncza, a nie wynika np. również ze złej diety.

Brzuch piwny – dieta. Co zmienić, aby pozbyć się problemu?

Zarówno w przypadku profilaktyki, jak i leczenia, ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Jeżeli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, postaraj się jeść zdrowo, regularnie i w odpowiednich ilościach. Zwykle posiłki nie powinny występować częściej niż co dwie godziny.

Aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, wyeliminuj ze swojej diety tłusty nabiał, białe pieczywo, słodycze, tzw. fast foody i kaloryczny alkohol (np. wspomniane piwo). Pamiętaj także, aby nie objadać się przed snem; kolację jedz przynajmniej dwie godziny wcześniej.

Brzuch piwny – aktywność fizyczna. Jakie ćwiczenia wybrać?

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, również najważniejsza jest regularność. Aby pozbyć się piwnego brzucha, powinieneś ćwiczyć przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. Najlepiej po minimum pół godziny. Warto wiedzieć, że nie jest możliwe zrzucenie masy tylko z jednej części ciała. Aby pozbyć się piwnego brzucha, konieczna jest ogólna redukcja wagi. Najlepsze efekty mogą dać ćwiczenia aerobowe, czyli takie, które są intensywne i mogą być wykonywane w krótkich seriach. Mowa m.in. o pompkach, brzuszkach czy bieganiu.

Brzuch piwny – inne metody leczenia

W niektórych przypadkach, kiedy powyższe metody zawodzą, lekarz może zdecydować się na wprowadzenie leków, które pomagają w leczeniu otyłości. Pamiętaj jednak, że leki mogą pomóc tylko przy zmianie złych nawyków. Trochę inaczej wygląda terapia także w przypadku otyłości brzusznej wynikającej z problemów hormonalnych. Tak jak wspominałam, wtedy najważniejsza jest konsultacja endokrynologiczna.

Najczęściej leczenie otyłości wymaga skoordynowania wielu różnych działań. Jeżeli obawiasz się, że możesz sobie z tym nie poradzić lub po prostu wiesz, że z pomocą byłoby Ci łatwiej, zgłoś się do bariatry. Ten specjalista zajmuje się właśnie leczeniem otyłości. W skrajnych przypadkach może on zdecydować o chirurgicznej operacji zmniejszenia żołądka.

Źródła
  1. G. Sikorska-wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, 2007.
  2. D. Przybylska, M. Kurowska, P. Przybylski, Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej, 2012.
  3. L. Kłosiewicz-Latoszek, Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, 2010.
  4. I. Kinalska i in., Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, 2006.
  5. W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość – narastający problem wieku rozwojowego, 2005.
  6. A. Jung, Otyłość – choroba cywilizacyjna, 2014.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.