Bułka grahamka – skład, wartości odżywcze, kaloryczność
Bułka grahamka to coraz popularniejszy rodzaj pieczywa o wysokiej zawartości błonnika. Stanowi idealną alternatywę dla tradycyjnej białej bułeczki. Choć jedna i druga powstaje z mąki pszennej, bułka grahamka ma więcej składników odżywczych niezbędnych dla Twojego zdrowia. Jaki jest tego powód? Ile kalorii ma bułka grahamka i jakie są jej wartości odżywcze?
Jaki skład ma bułka grahamka?
Pieczywo graham swoją nazwę zawdzięcza Sylwestrowi Grahamowi – amerykańskiemu kaznodziei, propagatorowi zdrowego trybu życia i diety wegetariańskiej. Ten rodzaj pieczywa powstaje z mąki pszennej typu 1850, grubo mielonej, mniej oczyszczonej niż zwykła mąka pszenna lub razowa. Do mąki graham dodaje się całe ziarno pszenicy, czyli: bielmo, łuskę (otręby) oraz zarodek. Pieczywo z takiej mąki zachowuje wówczas to, co najważniejsze – nierozpuszczalny i rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Cała produkcja bułki grahamki odbywa się z udziałem drożdży, a nie tradycyjnego zakwasu. Dzięki temu bułka jest lekkostrawna, więc bez obaw mogą ją spożywać osoby z problemami trawiennymi.Co zawiera w swoim składzie bułka graham (w przeliczeniu na 100 g)?
ok. 50 g węglowodanów,
6,4 g błonnika pokarmowego,
9 g białka,
1,5 g tłuszczu.
Aby upiec taką bułkę, wystarczy mąka pszenna graham, świeże drożdże, sól, serwatka, trochę cukru i mąka pszenna do posypania. Uważaj na dodatkowe, zbędne składniki, które mogą być groźne dla Twojego zdrowia, takie jak: karmel (E150), środek do przetwarzania (E300), fosforan wapnia (E341), guma guar (E412), difosforan sodu (E450), emulgatory tłuszczu (E472e). Jedynym tłuszczem, jakie powinno zawierać pieczywo graham, jest masło, olej rzepakowy lub serwatka z mleka. Unikaj pieczywa z zawartością oleju palmowego.Pieczywo graham dostarcza mnóstwo biopierwiastków, które są źródłem witamin i minerałów wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Bułka grahamka – wartości odżywcze
Bułka grahamka powstaje z pełnego przemiału, czyli z mąki pszennej grubo mielonej, znacznie bardziej oczyszczonej niż zwykła mąka pszenna lub razowa. Dzięki temu pieczywo jest łatwiej strawne i polecane osobom z bolączkami gastrycznymi, cierpiącym na zgagę oraz osobom na diecie redukcyjnej, które pragną schudnąć. Dzięki grubo mielonym ziarnom bułka grahamka ma wysoką zawartość błonnika, witamin i minerałów. Ponadto znajdują się w niej:
karotenoidy (luteina, zeaxanthin, beta-karoten),
skrobia oporną (jej regularne spożywanie może obniżać poziom cholesterolu),
sterole roślinne (związki korzystnie wpływające na gospodarkę lipidową).
Prócz tego w pieczywie graham znajdziesz spore ilości potasu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku, miedzi, witamin z grupy B oraz witaminę E.
Spożywając bułki graham, obniżasz ryzyko chorób układu krążenia, ponieważ dostarczasz swojemu organizmowi związki fitochemiczne o właściwościach przeciwutleniających. Ponadto zmniejszasz poziom cholesterolu oraz prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego.Bułka grahamka ma ładunek glikemiczny na poziomie do IG 50, a więc może być spożywana przez cukrzyków oraz osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym. Pamiętaj jednak, aby uważnie czytać skład, ponieważ niektórzy producenci do pieczywa graham dodają duże ilości cukru lub sporą ilość zwykłej mąki pszennej.
Ile kalorii ma bułka grahamka?
Kaloryczność bułki grahamki nie różni się mocno od kaloryczności innych wyrobów piekarskich bez dodatków. Tutaj największą wartością jest dobry skład, wartości odżywcze i zdrowotne. Bułka grahamka, w zależności od rozmiaru, waży od 50 do 90 gram. W 100 gramach tego pieczywa jest około 250‒270 kcal, pod warunkiem, że ma dobry i czysty skład. Do tego zawiera około 45 g węglowodanów, 1,5 g tłuszczu, 6 g błonnika i 2 g cukru. Zatem mała grahamka będzie miała mniej więcej 180 kcal, a duża ponad 230 kcal.
Czy warto spożywać bułki grahamki? Oczywiście! Jest to bardzo zdrowa odmiana pieczywa. Jednak osoby z insulinoopornością i cukrzycą muszą dobrze czytać ich skład – bułka nie może zawierać zbędnych składników, takich jak olej palmowy lub substancje konserwujące. Dzięki wysokiej zawartości błonnika bułka grahamka jest sycąca, a jej złożone węglowodany trafiają szybko do krwiobiegu, nie podnosząc poziomu cukru we krwi.
Pieczywo graham a pieczywo razowe
Różnicą między pieczywem razowym a pieczywem graham jest rodzaj przemiału mąki: mąka razowa powstaje w wyniku przemiału prostego, a graham złożonego. Co to znaczy? W mące typu graham po każdorazowym rozdrobnieniu oddzielane są cząstki bielma (centralna część ziarna) na mąkę i okrywy na otręby. Do drobno zmielonego bielma dodaje się grubo zmielone otręby. W przypadku mąki razowej ziarno przechodzi przez cały proces przemiału tylko raz, jest ona drobniejsza i ciemna. Oba rodzaje pieczywa mają więcej wartości odżywczych i mniej kalorii niż pieczywo z mąki białej. Zawierają więcej białka, błonnika, lipidów, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz mniej skrobi. Na chleb razowy powinny uważać jednak osoby, które mają problemy trawienne i gastryczne lub problemy z nadprodukcją kwasu żołądkowego.
- P. Kucharski, Chleb ‒ domowa piekarnia, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała, 2019.
- J. Gawęcki, Żywienie człowieka. Tom 1. Podstawy nauki o żywieniu, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2010.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.