Ile czasu gotować makaron i ryż, aby były al dente? Jak gotować warzywa, aby były chrupiące?
Istnieje wiele sposobów gotowania makaronu. Wszystko zależy od jego rodzaju oraz od potrawy, do której będzie on dodawany. Makaron ugotowany al dente to doskonały sposób na zmniejszenie kaloryczności dań. To także posiłek, po który sięgają sportowcy, ponieważ jest on dobrym źródłem węglowodanów.
Co oznacza „al dente”?
Wyrażenie „al dente” wielu z nas kojarzy się z gotowaniem, jednak nie każdy wie, co ono dokładnie oznacza. Termin ten pochodzi z języka włoskiego i tłumaczony jest dosłownie jako „na ząb” lub „niedogotowany”. W kuchni „al dente” oznacza sposób gotowania, najczęściej makaronu, ale także ryżu lub warzyw. Makaron gotowany al dente charakteryzuje się tym, że jest on lekko twardawy, jędrny i niesklejony ze sobą. Jedząc go, czujesz delikatny opór. Makaron czy ryż al dente najczęściej serwuje się do zup czy gęstych sosów, ponieważ danie ma wówczas dużo bardziej wyrazisty smak.
Makaron to bardzo dobre źródło węglowodanów. Jeśli jesz zdrowo, sięgnij po pełnoziarnisty lub zrobiony z pszenicy durum. Warto mieć w kuchni zapas różnego rodzaju makaronów, ponieważ jest to sposób na przygotowanie szybkiego i smacznego dania.
Makarony czy ryże gotowane al dente są zdrowsze, zawierają mniej kalorii oraz lepiej smakują. Ugotowany w ten sposób makaron ma mniejszy indeks glikemiczny, czyli nie powoduje gwałtownego podniesienia się cukru we krwi.
Ile czasu należy gotować makaron i ryż al dente?
Makaron to najpopularniejsza potrawa al dente, dlatego warto wiedzieć, ile czasu go gotować, aby był jędrny i sprężysty. Zależy to od jego rodzaju. Inaczej należy gotować spaghetti, fusilli czy penne. Chcąc ugotować makaron al dente, warto trzymać się informacji zamieszczonych na opakowaniu – każdy producent określa czas gotowania. Zależy on bowiem od grubości i wielkości makaronu. Mniejsze makarony, jak np. nitki, gotuje się krócej niż grube, np. lasagne czy fusilli. Po ugotowaniu makaron należy od razu odcedzić, ponieważ trzymany w wodzie, stanie się zbyt miękki. Jeśli używasz makaronu do sałatki, dobrym pomysłem jest przelanie go po ugotowaniu zimną wodą. Dzięki temu będzie bardziej sprężysty. Jeśli przygotowujesz spaghetti, nie należy go już przelewać wodą, a wrzucić bezpośrednio do sosu.
Makaron w połączeniu z warzywami i krewetkami lub chudym mięsem to pomysł na lekką kolację. Staraj się unikać ciężkich dań, w gęstym sosie, ponieważ dłużej się trawią i nie powinny być spożywane przed snem, poza tym mają wyższą kaloryczność. Gotując makaron, przed odcedzeniem go spróbuj, czy jest już wystarczająco miękki. Surowy makaron jest niezdrowy i może powodować ból brzucha.
Po dania z makaronu często sięgają sportowcy po treningu, ponieważ można je spożywać zarówno na ciepło, jak i zimno. Poza tym makaron w połączeniu ze źródłem białka to dobry, zbilansowany posiłek.
Przygotowując lekki obiad, warto postawić na danie na bazie ryżu. Ryż na sypko, nazywany też al dente, jest smaczniejszy i lepiej komponuje się z wieloma produktami. Ma również mniejszą kaloryczność niż rozgotowany. Przed gotowaniem przelej ryż zimną wodą, dzięki czemu usuniesz nadmiar skrobi. Standardowy czas gotowania białego ryżu wynosi około 15 minut, więc jeśli chcesz ugotować go al dente, skróć ten czas o mniej więcej 2 minuty.
Ile czasu gotować warzywa al dente?
Właściwie ugotowane warzywa zachowują wartości odżywcze i nie tracą smaku. Najpopularniejsze warzywa, które są najczęściej gotowane al dente, to marchew, brokuł czy kalafior. Warzywa należy wrzucać bezpośrednio na wrzącą wodę, dzięki temu zachowują swoją strukturę. Gotowanie we wrzącej wodzie trwa krócej, więc utrata cennych witamin i minerałów jest mniejsza. Warzywa należy gotować pod przykryciem, co zapewnia utrzymanie stałej temperatury.
Największym błędem podczas gotowania jest rozgotowanie brokuła lub kalafiora, które często zdarza się nawet doświadczonym kucharzom. Brokuły, aby były al dente, powinny być gotowane 3–4 minuty. Rozgotowane, tracą smak i właściwości odżywcze, a także są bardziej kaloryczne niż al dente. Krócej gotowane warzywa są sprężyste, zachowują kolor i witaminy. Po ugotowaniu przelej je wodą, dzięki temu będą bardziej chrupiące.
- Makarony. Pyszne, proste i zakręcone, oprac. zbiorowe, Buchmann, Warszawa 2018.
- J. Mercola, Siła zdrowych nawyków, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.