Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Właściwości cukinii – dlaczego warto jeść to warzywo?

Angelika Janowicz14.05.2021Aktualizacja: 28.09.2022

Cukinia powinna znaleźć się w codziennej diecie ze względu na właściwości i wartości odżywcze. Warzywo to można jeść na surowo lub dodawać do różnych potraw. Bardzo dużo osób wykonuje z niego kiszonki. Jest powszechnie dostępne i nie kosztuje dużo. Zobacz, jakie właściwości ma cukinia.


Cukinia jest warzywem z rodziny dyniowatych. Powstała we Włoszech, gdzie nadano jej nazwę zucchina, co można przetłumaczyć jako ‘mała dynia’. Jest powszechnie uprawiana w całej Europie – w tym również w Polsce. Wyróżnia się jej kilka odmian, a każda z nich ma inny kształt, wygląd i smak. Właściwości cukinii powodują, że jest ona chętnie spożywanym warzywem. Stanowi składnik wielu tradycyjnych dań – zwłaszcza kuchni greckiej, francuskiej, włoskiej i bułgarskiej.

cukinia-jakie-ma-wlasciwosci-odzywcze-i-zdrowotne
unsplash.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Jakie właściwości ma cukinia?
  2. Wartości odżywcze cukinii
  3. Właściwości kiszonej cukinii
  4. Jak włączyć cukinię do jadłospisu?

Jakie właściwości ma cukinia?

Cukinia ma podłużny kształt. Jest zbierana, gdy nie osiąga jeszcze 20 centymetrów – wówczas jej nasiona są niedojrzałe, a tym samym miękkie. Najczęściej ma kolor zielony (różne odcienie), ale spotykane są także żółte i pomarańczowe odmiany. Przypomina nieco ogórek, zwłaszcza po przekrojeniu. Ma jednak zupełnie inny smak i zapach.

Cukinia jest źródłem:

  • witaminy C,

  • witaminy B1,

  • witaminy PP (B3),

  • karotenu,

  • witaminy E,

  • kwasu foliowego,

  • potasu,

  • magnezu,

  • fosforu,

  • cynku,

  • sodu,

  • żelaza,

  • miedzi.

Wśród właściwości cukinii wymienić trzeba wysoką zawartość aminokwasów, czyli substancji wchodzących w skład białek. Są to: leucyna, lizyna, izoleucyna, fenyloalanina, alanina, glicyna, tyrozyna, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, cystyna. Warzywo to jest również źródłem flawonoidów, które wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i rozkurczowe.

Zawartość powyższych składników odpowiada za właściwości zdrowotne cukinii. Jej spożywanie zmniejsza ryzyko niedoborów witamin i minerałów. To z kolei zapewnia prawidłową pracę organizmu. Pamiętaj, że obecna w cukinii witamina C jest najważniejszym antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który neutralizuje wolne rodniki tlenowe (cząsteczki zawierające niesparowane elektrony). Tym samym zapobiega degradacji DNA i opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Karoten i witamina E również mają właściwości antyoksydacyjne. Substancje te są bardzo ważne dla skóry. Chronią przed utratą jędrności oraz powstawaniem przebarwień. Wspomagają także proces regeneracji naskórka.

Dzięki obecności kwasu foliowego cukinia powinna znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży. Substancja ta zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u dziecka. Dlatego ciężarne powinny ją suplementować, a także dbać o jej odpowiednią podaż z pokarmem.

Wartości odżywcze cukinii

Warto zwrócić uwagę na wartości odżywcze cukinii. Warzywo to ma bardzo niską wartość energetyczną. W 100 gramach produktu znajduje się tylko 17 kilokalorii i 3,2 grama węglowodanów. Natomiast jej indeks glikemiczny wynosi zaledwie 15. Te właściwości cukinii sprawiają, że może być ona spożywana przez diabetyków oraz osoby, które pozostają na diecie niskowęglowodanowej.

Ponadto w 100 gramach cukinii znajduje się: 1,2 grama białka, 0,1 grama tłuszczu i aż 95 gramów wody. Warzywo to jest lekkostrawne. Uważa się także, że w jego miąższu nie kumulują się metale ciężkie.

Właściwości kiszonej cukinii

Być może słyszałeś o kiszonej cukinii. Właściwości tego dania sprawiają, że staje się ono coraz bardziej popularne, a w wielu domach zastępuje kiszone ogórki. Poza tym, że zawiera wszystkie wymienione wyżej witaminy i minerały, jest również bardzo dobre dla układu pokarmowego. Kiszonki są źródłem kwasu mlekowego, który reguluje florę bakteryjną jelit. Można zatem uznać je za naturalne probiotyki. Spożywanie kiszonej cukinii może:

Kiszona cukinia może być dodatkiem do innych dań lub samodzielną przekąską.

Jak włączyć cukinię do jadłospisu?

Właściwości cukinii sprawiają, że nie może zabraknąć ich w twoim jadłospisie. Jest kilka sposobów na to, aby włączyć ją do codziennej diety. Pamiętaj, że warzywo to możesz piec, dusić, gotować na parze, grillować, faszerować, kisić, a także jeść na surowo.

Jednym z pomysłów są placki z cukinii z pestkami dyni i ziarnami słonecznika. Przygotuj:

  • 1 średnią cukinię,

  • 3 łyżki pestek dyni,

  • 3 łyżki ziaren słonecznika,

  • 2 łyżki dowolnej mąki,

  • szczyptę soli i pieprzu,

  • olej do smażenia.

Zetrzyj cukinię na dużych oczkach, a następnie odsącz z niej nadmiar wody. Ziarna dyni i słonecznika upraż na patelni. Gdy ostygną, połącz ze sobą wszystkie składniki. Dodaj odrobinę soli i pieprzu do smaku. Rozgrzej olej na patelni i nakładaj na niego farsz łyżką. Smaż do zarumienienia.

Przedstawione danie przygotowuje się szybko. Warto je zrobić również ze względu na właściwości dyni i właściwości słonecznika. Przepis możesz dowolnie modyfikować – np. poprzez dodanie startej marchewki, siemienia lnianego lub jajka.

Źródła
  1. A. Sadowska, F. Świderski, R. Kromołowska, Polifenole – źródło naturalnych przeciwutleniaczy, „Postępy techniki i przetwórstwa spożywczego” 2011, nr 1, s. 108–111.
  2. L. Ben-Nun, Characteristic of Zucchini. Medical Research in Biblical Times Examination of Passages from the Bible, Exactly as Written <a href="https://www.researchgate.net/profile/Liubov-Ben-Noun-nun/publication/335542665_CHARACTERISTICS_OF_ZUCCHINI/links/5d6cccc7a6fdcc547d721bac/CHARACTERISTICS-OF-ZUCCHINI.pdf">https://www.researchgate.net/profile/Liubov-Ben-Noun-nun/publication/335542665_CHARACTERISTICS_OF_ZUCCHINI/links/5d6cccc7a6fdcc547d721bac/CHARACTERISTICS-OF-ZUCCHINI.pdf</a> (dostęp 03.03.2021).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.