Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Czy dieta sokowa jest dobra dla organizmu?

Angelika Janowicz30.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Dieta sokowa staje się coraz popularniejszym sposobem na poprawę stanu zdrowia i zrzucenie zbędnych kilogramów. Do tej metody przekonuje wiele znanych osób. Możesz ją znaleźć także w ofercie cateringów dietetycznych.


dieta-sokowa-czy-jest-zdrowa-jakie-daje-efekty
pexels.com

Polecane

dieta-na-watrobe-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Dieta na wątrobę – co jeść, a czego lepiej unikać?
14.05.2021
cholesterol-jak-go-obnizyc-jaka-diete-stosowac
Odżywianie
1 min.
Jak obniżyć cholesterol? Wskazane i zakazane produkty, zasady zdrowego odżywiania
14.05.2021
dieta-bogata-w-blonnik-co-daje-przepisy-i-jadlospis
Odżywianie
3 min.
Dieta bogata w błonnik - co daje? Przepisy i jadłospis
24.01.2022
jakie-owoce-mozna-jesc-przy-cukrzycy
Odżywianie
1 min.
Naturalna słodycz dla diabetyka – jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
09.05.2022
Spis treści
  1. Na czym polega dieta sokowa?
  2. Ile dni trwa dieta sokowa?
  3. Efekty diety sokowej
  4. Ile można schudnąć na diecie sokowej?
  5. Czy dieta sokowa jest zdrowa?
  6. Jak włączyć soki do codziennej diety?

Na czym polega dieta sokowa?

W ostatnim czasie powstaje coraz więcej różnego rodzaju diet. Nie wszystkie z nich mają na celu redukcję tkanki tłuszczowej - chociaż często jest to efektem ubocznym stosowania się do określonych zaleceń. W większości przypadków chodzi o poprawę stanu zdrowia, wsparcie odporności lub usunięcie toksyn z organizmu (rozumianych jako substancje chemiczne i zanieczyszczenia obecne w powietrzu lub pożywieniu). Właśnie detoksykacja jest uznawana za cel diety sokowej.

Dieta sokowa polega na spożywaniu przez kilka dni wyłącznie soków. Przygotowuje się je z warzyw lub owoców. Powinny być one świeże, a więc wyciśnięte bezpośrednio przed podaniem. W ten sposób zachowane zostają wszystkie witaminy oraz minerały. Soki zastępują normalne posiłki. Zalecane jest także zrezygnowanie z picia napojów innych niż woda lub zielona herbata (ewentualnie inne zioła). Napoje powinny być wypijane o stałych porach dnia.

Oczyszczająca dieta sokowa powinna opierać się na sokach warzywnych. Najlepiej sprawdzą się zielone warzywa liściaste. Możesz jednak tworzyć różnego rodzaju mieszanki dopasowane do swoich preferencji smakowych. Dopuszczalne jest spożywanie także soków owocowych. Ze względu na dużą zawartość cukru wskazane jest picie ich wyłącznie na śniadanie. Ciekawą opcją może okazać się sok z imbiru - zwłaszcza dla osób, którym ciężko zrezygnować z kawy.

Ile dni trwa dieta sokowa?

Ważną kwestią jest to, ile trwa dieta sokowa. W większości zaleceń możesz spotkać się z informacją, że nie należy rezygnować ze spożywania normalnych posiłków na dłużej niż 7 dni. Wiele osób decyduje się na skrócenie całego procesu do 3 dób. Nie brakuje również danych, które mówią o jednodniowej diecie sokowej. Oczywiście zwolennicy tego typu sposobu odżywiania się podkreślają, że im dłużej trwa detoksykacja, tym lepsze uzyska się efekty.

Efekty diety sokowej

Celem diety sokowej jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Mowa przede wszystkim o chemikaliach oraz innych szkodliwych substancjach obecnych w powietrzu i pożywieniu (np. rtęci znajdującej się w rybach). Ich nagromadzenie w organizmie może wpływać negatywnie na zdrowie. Zwolennicy diety sokowej przekonują, że zauważają mniejsze uczucie zmęczenia, lepszą pracę układu trawiennego oraz ogólnie lepsze samopoczucie.

Po dietę opartą na sokach sięgają osoby, które zastanawiają się, jak dbać o cerę, ponieważ taki sposób żywienia może wpłynąć na poprawę jej stanu. Zauważalne jest to przede wszystkim przy problemach z trądzikiem. Ponadto skóra wygląda zdrowiej, młodziej i jest bardziej promienna.

Na dietę sokową często decydują się osoby, którym dokucza nadwaga. Jeżeli spożywasz wyłącznie soki, dostarczasz organizmowi około 1300 kcal. Dlatego wiele osób zauważa u siebie zmniejszenie masy ciała zaledwie po kilku dniach rezygnacji z przyjmowania posiłków o stałej konsystencji.

Ile można schudnąć na diecie sokowej?

Na pewno zastanawiasz się, ile można schudnąć na diecie sokowej. Wiele źródeł podaje, że jest to około 3 kg w tydzień. Przeprowadzono także badanie, podczas którego grupa ochotników przez 3 dni spożywała wyłącznie 6 soków dziennie. W tym czasie stracili oni na wadze 1,7 kg.

Bardzo istotne są dwie rzeczy. Utrata masy ciała na diecie sokowej nie jest związana ze zmniejszeniem tkanki tłuszczowej. Organizm traci głównie wodę i treść jelitową. Ponadto powrót do normalnych nawyków żywieniowych w większości przypadków powoduje, że waga wraca do stanu początkowego (zaobserwowano to w badaniach).

Czy dieta sokowa jest zdrowa?

Brakuje jednoznacznych badań, które potwierdzałyby, czy dieta sokowa jest skuteczna i zdrowa. Na pewno taki sposób żywienia nie może być stosowany przez długi czas. Grozi to powstawaniem groźnych dla zdrowia niedoborów. Owoce i warzywa nie dostarczają wystarczającej ilości białek, tłuszczów oraz witamin i minerałów.

Jednocześnie krótkotrwałe stosowanie diety sokowej nie powinno wpłynąć negatywnie na zdrowie. Warto jednak skonsultować taką chęć z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi. Pamiętaj też, że omawiany sposób żywienia nie jest dobry dla wszystkich.

Jak włączyć soki do codziennej diety?

Pewne jest, że soki owocowe i warzywne są cennym źródłem witamin, dlatego możesz włączyć je do swojej codziennej diety. W internecie znajdziesz sporo przepisów (np. jak zrobić sok z aloesu) i cennych wskazówek. Pamiętaj, że najlepiej przygotowywać je w sposób, który pozwoli zachować błonnik. Zamiast wyciskać owoce i warzywa, możesz je blendować.

Źródła
  1. S.M. Henning i in., Health benefit of vegetable/fruit juice-based diet: Role of microbiome https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5438379/ dostęp: 19.04.2021.
  2. J. Vale, Dieta sokowa, tłum. K. Bochenek, Studio Astropsychologii, Białystok 2012.
  3. E. Gwóźdź, P. Gębczyński, Prozdrowotne właściwości warzyw, owoców i ich przetworów, „Postępy Fitoterapii” 2015, nr 4, s. 268–271.
  4. S. Jung i in., Effect of toxic trace element detoxification, body fat reduction following four-week intake of the Wellnessup diet: a three-arm, randomized clinical trial, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7310262/ dostęp: 19.04.2021.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.