Aktywność na świeżym powietrzu. Jakie ćwiczenia wykonywać?
Zastanawiasz się nad aktywnością, którą możesz wykonywać na zewnątrz? W ciepłe pory roku wybierz się na rolki, poskacz na skakance lub skorzystaj z siłowni na świeżym powietrzu. Jeśli nie boisz się deszczu i wiatru, przez cały rok możesz biegać lub jeździć rowerem. Jakie korzyści dają ćwiczenia na zewnątrz?
Skakanie na skakance
Skakanie na skakance to jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych treningów cardio. W szybkim czasie przyspiesza przemianę materii, kształtuje sylwetkę, wzmacnia mięśnie nóg i ramion. Wykonywane za pomocą skakanki interwały doskonale poprawiają kondycję, wydolność oddechową i wzmacniają serce. Ich efektywność docenią osoby, które w krótkim czasie chcą wzmocnić organizm lub szukają urozmaicenia planu ćwiczeń. Dzięki wzrostowi tętna w bardzo krótkim czasie i rozgrzania organizmu skakanie na skakance sprawdzi się zarówno jako rozgrzewka przed treningiem siłowym, jak i rozgrzewka przed biegiem. Skakanka polecana jest również do ćwiczeń domowych, dla osób początkujących, które szukają prostych ćwiczeń fizycznych.
Wykroki
Dlaczego warto ćwiczyć wykroki? To nie tylko skuteczny trening na rozgrzewkę nóg, ale też sposób na poprawę wyglądu sylwetki. Wykroki przede wszystkim oddziałują na pośladki, wzmacniają je i unoszą do góry. Dodatkowo poprawiają siłę mięśni ud i stabilizację gorsetu. Do ich zalet należy również korekta równowagi i balansu ciała. Dla wzmocnienia efektów wykroki warto robić z obciążeniem własnego ciała, wykonując ćwiczenia z gumą lub wykorzystując hantle. W wykonywaniu wykroków bardzo ważna jest technika. Sylwetka powinna być idealnie wyprostowana, a plecy stabilne. Przy wykonywaniu kroku należy pamiętać o spięciu mięśni brzucha i pośladków. Ćwiczenie może być wykonywane na kilka sposobów, np. zakroki, wykroki w bok. Po wykonanym treningu nóg nie zapomnij o rolowaniu i rozciąganiu.
Bieganie na świeżym powietrzu – zalety i efekty
Regularne bieganie ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. To jeden z nielicznych sportów, który skutecznie zwalcza stres, łagodzi napięcie nerwowe, zapobiega depresji i w krótkim czasie zmienia nastawienie. Bieganie jest antidotum dla osób, które mają problemy z zasypianiem lub cierpią na bezsenność. Zaledwie 30-minutowa przebieżka poprawia krążenie krwi, dotlenia mózg, serce i pozostałe narządy. Bieganie korzystnie wpływa również na zmęczony światłem monitora laptopa czy smartfona wzrok. Wśród korzyści nie możemy zapomnieć o pozytywnym wpływie na sylwetkę. Bieganie wzmacnia i kształtuje mięśnie nóg, pleców i brzucha. Uczy ponadto poprawnej postawy i koordynacji ruchu. Bieganie w formie interwałów może posłużyć również jako trening dla innych dyscyplin. Jeśli chcesz zacząć biegać, ale powstrzymuje cię brak korzystnej pogody, wybierz bieganie na bieżni. Nie zapomnij o wykonaniu rozgrzewki przed biegiem, a po treningu wykonaj rolowanie i rozciąganie. Kluczowa w poprawie kondycji jest również dieta biegacza.
Jazda na rolkach
Zastanawiasz się, jaki wpływ na zdrowie mają rolki? To skuteczny trening cardio, który efektywnością porównywalny jest do jazdy na rowerze. Rolki poprawiają wytrzymałość i siłę mięśni, dodatkowo wspomagając ich rozbudowę. Jazda na rolkach uczy koordynacji, równowagi i balansu. Poprzez aktywację mięśni głębokich do pracy angażowane jest całe ciało. Atutem tej aktywności jest bardzo niskie obciążenie stawów. Dzięki płynnym ruchom jazda na rolkach jest dyscypliną o małym ryzyku kontuzji. Ponadto odciąża kolana i plecy, w szczególności dolny odcinek. Dlatego sport ten szczególnie docenią osoby mające problemy z kręgosłupem. Jazda na rolkach ma nie tylko korzyści zdrowotne. To doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu, w pojedynkę lub ze znajomymi. Sport nie należy do najprostszych, dlatego opanowanie jazdy może być świetnym pomysłem na trening motywacji lub zdobycie nowej umiejętności. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie zapomnij o kasku i ochraniaczach na kolana i łokcie.
Siłownia na powietrzu
Ćwiczenie na świeżym powietrzu jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia i kondycji organizmu. Tego typu trening lepiej dotlenia nasz mózg i serce, co przekłada się na poprawę wydolności. Siłownia na świeżym powietrzu może być urozmaiceniem planu treningowego lub pomysłem na rozgrzewkę przed treningiem siłowym na sali. Różnorodność dostępnych sprzętów w siłowni plenerowej sprawia, że z powodzeniem wykonamy z ich użyciem ćwiczenia na wiele partii ciała. Jakie urządzenia są najczęściej dostępne w siłowni plenerowej? Twister – sprzęt do poprawy koordynacji i wzmacniania mięśni pleców. Wioślarz – idealny w treningu nóg i ramion. Orbitrek – sprzęt, na którym wykonamy ćwiczenia na barki, trening na nogi, ćwiczenia na mięśnie brzucha i ramiona. Motylek – urządzenie do ćwiczenia na biceps i ćwiczenia na triceps. Siłownia na powietrzu jest doskonałym miejscem dla osób starszych lub początkujących, które dopiero zaczynają pracę nad poprawą kondycji.
Jazda na rowerze
Nawet spokojna, rekreacyjna, ale regularna jazda na rowerze ma korzystny wpływ na zdrowie i sylwetkę. Jej efektywność i działanie docenią osoby szukające odpowiedzi na to, jak dbać o układ krwionośny lub jak dbać o układ oddechowy. Pedałując, przyczyniamy się do zwiększenia tętna i usprawniamy przepływ krwi, która zaczyna szybciej krążyć. W rezultacie wzmacniamy serce i zapobiegamy tworzeniu się zakrzepów lub rozwojowi miażdżycy. Regularna jazda na rowerze poprawia elastyczność i zakres ruchowy stawów. Do jej atutów zalicza się również pozytywny wpływ na wzmacnianie mięśni bioder, brzucha i ud. Rower jest skutecznym antidotum na nadmiar tkanki tłuszczowej. Podobne efekty daje rower stacjonarny, którego przewagą jest to, że przejażdżki prozdrowotne możesz śmiało kontynuować przez cały rok, także zimą i w niepogodę. Jazda na rowerze polecana jest osobom, którym zależy na wzmocnieniu górnej partii ciała i nabycia nawyku przyjmowania prawidłowej postawy. Jeżdżąc nawet na rowerze górskim, na którym twoja sylwetka jest pochylona, musisz zachować proste plecy.
- J. C. Santana, Trening funkcjonalny, DB Publishing, 2017.
- M. Boyle, Nowoczesny trening funkcjonalny, Wydawnictwo Galaktyka, 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.